Muhabbit

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı: Bitcoin Madenciliği Yasal Hâle Gelmeli!

Rusya Mining Muhabbit

Rusya Mining Muhabbit

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, enerjinin bol olduğu yerlerde kripto para madenciliğine izin verilmesi gerektiği belirtti.

Bu kapsamda bakanlık, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, elektrik fazlası olan bölgelerde Bitcoin madenciliğini açıkça yasallaştırma ve vergilendirme önerisini duyurdu. Yetkililer, şu an için yasal bir alanda tanımlı olmayan Bitcoin madenciliğinin bir “ticari faaliyet” biçimi olarak kabul edilmesi ve vergilendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yerel haber ajansı Izvestia tarafından kısa süre önce yayımlanan habere göre, teklif, ülkenin elektrik şebekesini hassas bölgelerde zora sokmayacak şekilde madencilikten yararlanabileceği şekilde tasarlandı. Bakanlık, bunun madenciliği güvenilir şebekelerle sınırlandırarak ve bireysel madencilere elektrik kullanım limitleri belirleyerek gerçekleştirileceğini söyledi.

Bitcoin Madenciliği

Bunun yanında, sanayi büyümesini teşvik etmek isteyen bakanlık, belirli alanlarda Bitcoin madencilik çiftlikleri kurmak için daha düşük elektrik oranları ve tarifeler getirmeyi de hedefliyor. 

Bakanlığın açıklamasından sonra bir açıklama da sıvı soğutma teknolojisi sağlayıcısı Comino’nun Başkanı Evgeny Vlasov tarafından geldi. Vlasov, Rusya’nın her yerinde madenciliğe izin verilmesi gerektiğine inandığını ve bunun teknoloji sektöründe akıllıca bir yatırım olduğunu düşündüğünü söyledi.

Bakanlık ve Merkez Bankası Farklı Düşünüyor

Ancak Rusya Merkez Bankası, bakanlık tarafından sunulan bu fikre pek sıcak bakmıyor. Banka, finansal sisteme yönelik riskleri öne sürerek Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını istiyor.

Cambridge istatistiklerine göre Rusya şu anda Bitcoin madenciliği konusunda, Kazakistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyanın en popüler üçüncü ülkesi konumunda yer alıyor. Lider ABD’nin bazı bölgelerindeki yöneticilerin kripto paralar konusunda olumlu tavırları ve sektörü bölgeye davet etmeye istekli olmasıyla bölge, madencilik konusunda gözde mekanlar arasında girdi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version