Muhabbit

Rusya Merkez Bankası, Kripto Paraları Yasaklamayı Önerdi!

Rusya Merkez Bankası, kripto para alım satımını ve kripto para madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Rusya

rusya blockchain

Rusya Merkez Bankası, kripto para alım satımını ve kripto para madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Rusya Merkez Bankası, bugün (20 Ocak 2021) yapılan toplantıda finansal istikrarı, vatandaşların refahını ve para politikası egemenliğine yönelik tehditleri gerekçe göstererek kripto para birimlerini “tümden” yasaklamayı önerdi. Öneriye göre, Rusya toprakları içerisinde kripto para birimlerinin alım satımları yapılamayacak. Bununla birlikte kripto para madenciliğine de ket vurulacak.

Bitcoin Vatandaşlarımıza Zarar Verebilir!

Rusya Merkez Bankası’nın bugün yayımladığı raporda, kripto paralara olan spekülatif talebin öncelikle kripto paraların hızlı büyümesini sağladığı yer alıyordu. Ancak bu büyümenin finansal bir piramidin özelliklerini taşıdıklarını belirterek, piyasada balonların oluşabileceği ve finansal istikrarı ve vatandaşları tehdit edebileceği uyarısında bulunuldu.

Rusya Merkez Bankası, kripto para borsaları da dahil olmak üzere finansal kurumların kripto para işlemleri gerçekleştirmesini yasaklamayı önerdi. Rusya’daki yıllık işlem hacminin yaklaşık 5 milyar dolar olduğu düşünülürse bu öneri kabul edildiği hâlde, kripto para ekosisteminin etkilenmesi beklenebilir.

Rusya Merkez Bankası

Kripto Para Madenciliğine de Karşı!

Rusya Merkez Bankası, kripto para madenciliğine de “savaş” açtı. Merkez Bankası, kripto para madenciliğinin enerji tüketimi için sorunlar oluşturduğunu ifade etti.

“En iyi çözüm, Rusya’da kripto para madenciliğini yasaklamaktır.”

Rusya merkez bankası

Kripto para madenciliğinin tükettiği enerji miktarı birçok ülke tarafından tartışılmakta. Ülkeler bu konuda farklı yaptırımlar uygulamaktadır. İran dönemsel olarak kripto para madenciliğini kısıtlamakta, Kazakistan kripto para madencilerine farklı bir vergilendirme oranı sunmakta.

Yasal Statü Vermişti!

Rusya, birkaç yıldır kripto paraların kara para aklama faaliyetlerinde veyahut terörizm finansmanı olarak kullanılabileceğine yönelik tartışmalara ev sahipliği yapıyordu. Bu tartışmalar devam etse bile 2020 yılında kripto paralara “yasal” bir statü veren Rusya, ödemelerde kullanımlarını yasaklamıştı.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version