Muhabbit

Rusya Merkez Bankası: “Dijital Rubleye Çok İhtiyacımız Var”

Olga Skorobogatova, dijital rubleye “çok ihtiyaç duyulduğunu” belirtti

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) birçok ülkenin üzerinde çalıştığı ve hayata geçirmek için yarıştığı bir projedir. Rusya Merkez Bankası da bu yarışta geri kalmamak için yaklaşan hiçbir testi ertelemeyeceğini duyurdu.

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, iş haber portalı RBC’nin kripto para sayfası tarafından alıntılanan bir açıklamada, “dijital rubleye çok ihtiyaç duyulduğunu” belirtti. Skorobogatova ayrıca prototip para birimi platformu için yaklaşan testleri ertelenmeyeceğini söyledi ve şunları ekledi:

“Eğer testleri ve yasal değişiklikleri hızlı bir şekilde halledebilirsek, önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçebiliriz.”

Rusya Merkez Bankası (CBR), dijital ruble çalışmalarına ocak ayında başladı ve ilk başarılı işlemi şubat ayının ortasında açıkladı. 2022 boyunca devam etmesi beklenen çalışmalara en az bir düzine Rus finans kurumu katılıyor.

Skorobogatova, testlere katılan bankaların bazılarının teknolojik olarak bu sisteme hazır olmadığını itiraf etti. Ancak, bunun Rusya Merkez Bankası’nın dijital para birimi projesinin zamanlamasını etkilememesi gerektiği konusunda ısrar etti.

Rusya Merkez Bankası hız kesmeden CBDC planına devam etmek istiyor

CBDC

2022 yılının başlarında çalışmaların, 2. aşamasının sonbaharda başlanmasının planlandığı açıklanmıştı. Bu aşamada CBR, dijital ruble ile mal ve hizmet ödemelerinin yanı sıra devlet transferlerini içeren operasyonlar başlatmayı planlıyor. Banka ayrıca Federal Hazine ile işbirliği içinde akıllı sözleşmeler yayınlayacak.

Ruslar, CBDC’yi hem çevrim içi hem de çevrim dışı olarak kullanabilecekler. CBR, CBDC’nin vatandaşlar, işletmeler ve devlet için yeni fırsatlar yaratacağını söylüyor.

Rusya, Ukrayna işgalinden sonra yapılan yaptırımlarla uğraşmaya devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırımların bir anlam ifade etmediğini söylese de Moskova bu yaptırımları aşmak için yollar arıyor. Rusya, kısıtlamaları aşmak ve uluslararası ticareti finanse etmek için bir araç olarak kripto para birimlerine yöneliyor.

Rusya‘nın dijital rubleyi bir rezerv para birimi haline getirme fikri, ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmanın bir yolu olarak ortaya konulmuştu.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version