Muhabbit

SEC’den, “Insider Trading” Şüphesiyle Wall Street Personeline İnceleme!

Soruşturma sonunda şayet suç teşkil eden bulgulara rastlanırsa bu şirketler cezalandırılacak.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ”insider trading” yani bilgi suistimali ticaretini ortaya çıkarmak için bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 100’den fazla Wall Street personelinin cep telefonuna el konulduğu bildirildi.

İnceleme altına alınan cep telefonları, 100’den fazla önde gelen Wall Street trader’ına ve satıcısına ait. Soruşturmanın; anlaşmalar ve trader’lar hakkında içeriden öğrenilen bilgilerin telefonlar aracılığıyla yasa dışı olmasına rağmen, paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenmek amacı taşıdığı belirtildi.

30’a Yakın Üst Düzey Personel Sorgulanıyor

SEC’in, insider trading’i ortaya çıkarmak için şirketlerde statü sahibi üst düzey personeli sorguladığı ve kişisel telefonlarını teslim etmelerini istediği bildirildi. Soruşturmanın, ticaret kuruluşları ve yatırım bankalarının başkanları da dahil olmak üzere 30’a yakın üs düzey personeli içerdiği söyleniyor. Fakat şu anda bu personellerin isimleri gizli tutuluyor.

Büyük Bankaların Personelleri de Sorgulanıyor

Soruşturmanın geneli, anlaşmalar ve işlemler hakkında hassas bilgileri yaymak için kullanılan sosyal medya platformlarının engellenmesini amaçlıyor. Haber, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), Goldman Sachs, Morgan Stanley, HSBC, Bank of America, Citigroup ve Credit Suisse gibi banka çalışanlarının mesajlaşma uygulamalarını kötüye kullanmaları nedeniyle başlattığı soruşturmanın hemen ardından geldi.

Soruşturma sonunda şayet suç teşkil eden bulgulara rastlanırsa bu şirketler cezalandırılacak. Ayrıca soruşturma ve araştırma son derece kişisel ve gizli tutuluyor.

Bunlara ek olarak JPMorgan Chase; kayıt tutma yükümlülüklerinden kaçındığı ve çalışanların özel uygulamaları, kişisel e-posta hesapları gibi kullanımlarını takip etmediği için geçen yılın sonlarında SEC ve CFTC tarafından 200 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Özellikle WhatsApp mesajları uçtan uca şifrelendiği ve kullanıcılar bir tıkla mesajları hızlıca silebildiği için, soruşturmayı yürüten yetkililer için bu durum işleri daha da zorlaştıracak gibi görünüyor.

Insider Trading Nedir?

Insider trading kavramını içeriden öğrenenlerin ticareti ya da bilgi suistimali olarak açıklayabiliriz. Insider trading’i biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; halka açık herhangi bir şirketin, henüz kamuoyuyla paylaşılmamış önemli bilgilerini yasa dışı olduğu halde satın alma ya da satma eylemidir. Türkiye’deki Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve diğer ülkelerdeki düzenleyiciler bu yasa dışı ticareti tespit etmek ve ortaya çıkarmakla yükümlüdür. Suç ve suçlular tespit edildiğinde hapis cezası ya da adli para cezası yaptırımları gibi ağır cezalar uygulanabilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version