Muhabbit

Terra Classic (LUNC) Nedir? Son 2 Haftada Neden Yüzde 200 Değer Kazandı?

Kripto para ekosisteminde “ümitsiz vaka” olarak görülen Terra Classic’te (LUNC) yükselişler devam ediyor. LUNC nedir ve neler oluyor?

Geçtiğimiz birkaç hafta kripto para piyasası için oldukça çalkantılı geçti ve bu dönemde yüksek volatilitelere (fiyat oynaklığı) şahit olduk. Market liderleri olan Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında gözlemlenen hafif yükselişler, Terra Classic’e ait yerel coin olan LUNC için geçerli olmadı. LUNC fiyatı, son 2 haftada yüzde 200 yükseldi.

Terra’ya ait eski blok zinciri ve yeni kurulan blok zincirinde, yani Terra ekosisteminde, yakın zamanda yüksek volatiliteler görüldü. Peki tüm bunların sebebi ne?

Terra Classic (LUNC) Nedir?

LUNC’de yaşanan fiyat artışını incelemeden önce, Terra Classic’in (LUNC) tam olarak ne olduğunu bilmekte fayda var.

Bu yılın (2022) başlarında Terra ekosisteminde; algoritmik stablecoin UST’yi ve blok zinciri yerel coin’i LUNA’yı ilgilendiren çok sarsıcı olaylar yaşandı. Algoritmik stablecoin UST, dolara dayalı 1:1 oranını kaybederek değer kaybı yaşadı. Bu olay ise büyük bir çöküşe sebep oldu.

Bu çöküşün sebebi UST’nin dizayn edilmiş çalışma prensibiydi. Milyarlarca dolar bir anda piyasadan silindi ve binlerce yatırımcı çok büyük kayıplar ile ortada kaldı.

İlginizi çekebilir: Algoritmik Stablecoin Nedir? UST ve LUNA’da Tam Olarak Neler Oldu?

Elde kalan Terra enkazından sonra kurucu Do Kwon, 16 Mayıs 2022 tarihinde bir kurtarma planı ile ortaya çıktı ve Terra blok zincirinin forklanmasını (çatallanmasını) önerdi. Öneri kabul edildi ve fork sonrası iki network yaratıldı. Bunlardan ilki, Terra ismini koruyan yeni versiyon oldu ve orijinal LUNA bu network’te korundu. Diğer bir network ise Terra Classic olarak isimlendirildi ve yerel kripto parası LUNC olarak belirlendi. Her iki blok zinciri de, geliştiricilerin üzerinde çalıştığı ayrı birer network olarak varlığını sürdürüyor.

İlginizi çekebilir: LUNA ve UST Krizinin Arkasındaki İsim Do Kwon Kimdir?

Son 2 Haftada LUNC Neden Yüzde 200 Yükseldi?

Terra Classic forku gerçekleştikten sonra Terra Classic topluluğu sıkı çalışmalara başladı. Topluluk üyeleri tarafından, ekosistemin büyütülmesi için çeşitli mekanizmalar ve yeni özellikler tasarlandı.

Ağustos 27’de Terra Classic üzerinde yeni bir stake servisi açıldı. Bu gelişme sonrası ise blok zincirine ait kripto paranın (LUNC) değeri hızla artmaya başladı.

Yazının yazıldığı şu dakikalarda (12.09.2022) LUNC; 0,0003753 dolardan değer görüyor. Bu değer, son 14 güne bakıldığında yüzde 200’lük bir yükseliş demek. Yeni başlatılan stake mekanizması hala aktif ve kullanıcılar ellerindeki LUNC’leri farklı network validatörlerine stake edebiliyor ve bunun karşılığı olarak getiri elde edebiliyor.

StakingRewards web sitesinden elde edilen verilere göre; bir kullanıcının LUNC stake etmesi ile elde edeceği yıllık getiri oranı yüzde 37,8. Bu oran validatörler için ise yüzde 42.

Bunlara ek olarak Terra topluluk üyesi Edward Kim, Ağustos 2022’de bir tax-and-burn mekanizması önerdi ve bu mekanizma ile birlikte tüm LUNC aktarımlarının yüzde 1,2’sinin vergi olarak yakılması söz konusu.

Daha fazla Nedir haberi için: Nedir Haberleri

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version