Muhabbit

Uniswap’a Dava Açıldı!

Ekosistemin en büyük merkeziyetsiz kripto para borsalarından biri olan Uniswap, SEC’nin de ilgilendiği bir dava ile karşı karşıya.

uniswap muhabbit

uniswap muhabbit

North Carolina’da yaşayan Nessa Risley adında bir Uniswap kullanıcısı; 10 bin 400 dolarlık sermayesini Mayıs 2021 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında düşük market değerlerine sahip EthereumMax, Matrix Samurai ve Rocket Bunny gibi kripto paralara yatırdı. Risley, yaptığı yatırımlar sonrası önemli kayıplar yaşadı ve hukuksal yollara başvurmaya karar verdi.

4 Nisan 2022 tarihinde resmi olarak açılan davada Uniswap; kimlik kontrolü yapmamak ve platformunda “dolandırıcılık” riski içeren kripto paraları listelemekten dolayı suçlanıyor.

Uniswap hakkında daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kayıt Dışı Kripto Para Satışı Suçlaması

İki adet ABD merkezli avukatlık bürosu; bir merkeziyetsiz kripto para borsası olan (DEX) Uniswap’a ve onun destekleyicileri A16z ve Paradigm gibi yatırımcı kuruluşlara yönelik bir dava dosyası hazırladı.

İlginizi çekebilir: Girişim Sermayesi Devi A16z, Web3 Teknolojisine Odaklanacak!

Kim & Serritella LLP ve Barton LLP tarafından hazırlanan dosyada; Nessa Risley gibi Uniswap platformu üzerinde kayıplar yaşayan kullanıcılar dava dosyasına davacı olarak davet edildi. Uniswap kurucu ve geliştiricileri; kullanıcılara riskli yatırımlar sunmak ve riskler hakkında yeterli bilgi vermemekten dolayı suçlanıyor.

Dosyada ek olarak, Uniswap platformunda “pump ve dump” ile birlikte “rug pull” eylemlerinin gerçekleştirildiği de yer alıyor. Bir diğer suçlama ise Uniswap’ın işlem ücreti yapısı ile ilgili. Dosyaya göre merkeziyetsiz borsanın likidite sağlayıcılarına işlem ücretlerinden ödeme yapması; dolandırıcılığı teşvik edici bir özellik olarak görülüyor.

İlginizi çekebilir: Blockchain Sözlüğü: Bilinmesi Gereken Kavramlar!

SEC’nin Gözü Uniswap’ın Üzerinde

Uniswap için açılan dava DeFi protokolleri için bir ilk değil. Ocak 2022 tarihinde bir diğer protokol olan PoolTogether da, bir yazılım mühendisi olan Joseph Kent tarafından mahkemeye verilmişti. Joseph Kent, PoolTogether’ın çalışma modelinin New York yasalarına göre yasaklanmış piyango sistemi içerdiğini savunmuştu.

Geçtiğimiz eylül ayında ise (Eylül 2021), SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Uniswap hakkında bir inceleme başlatmıştı. İnceleme; kullanıcıların borsayı nasıl kullandığı, ürünlerin nasıl pazarlandığı ve genel anlamda platformun nasıl işletildiği gibi bilgilere erişmek maksadında.

İlginizi çekebilir: SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Para Borsaları İçin Regülasyon İstiyor!

SEC Başkanı Gary Gensler, incelemeler öncesinde DeFi protokolleri için çeşitli endişeleri olduğunu dile getirmişti. Uniswap davasının nasıl sonuçlanacağı ise şimdilik merak konusu.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version