Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60094.37
5.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3260.38
0.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.02
-2.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $406
2.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

1 Milyar $’lık Silk Road Bitcoin’leri Harekete Geçti!

Yapılan açıklamada Ross Ulbricht tarafından kurulan Silk Road platformunun Bitcoin’lerinden bahsedilmekte.

Clock
Paylaş
1 Milyar $’lık Silk Road Bitcoin’leri Harekete Geçti!

1 Milyar $ değerindeki Silk Road Bitcoin’leri harekete geçti. Açıklama blockchain analiz firması Elliptic’in kurucularından Tom Robinson’dan geldi.

Binance BannerBinance Banner

Yapılan açıklamada Ross Ulbricht tarafından kurulan Silk Road platformunun Bitcoin’lerinden bahsedilmekte.

İlginizi Çekebilir: Borsa Haberleri

Silk Road

Bildiğiniz üzere darkweb üzerinde satış yapan bir site olan Silk Road, kripto paralar ile alışveriş imkan sunuyordu. Bu nedenle sitenin kurucusu Ross Ulbricht 2015 yılında iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Toplamda 150,000 alıcı ve 4,000’den fazla satıcı bulunduran platform 183 Milyon $ değerinde satışa ev sahipliği yapmıştı. Site Tor altyapısı kullanarak hem takibi zorlaştırıyor, hem de Bitcoin kullanarak göreceli olarak ödemelerde anonimlik sağlıyordu.

174,000 Bitcoin Ele Geçirildi

FBI tarafından yapılan operasyonda Ulbricht’in 174,000 BTC’sine el koyulmuştu. O dönemde 105 Milyon $ değerinde olan Bitcoin’ler, ABD Hükümeti tarafından yapılan açık artırma ile satılmıştı.

Daha Fazlası Olduğu Düşünülüyor

FBI’ın ele geçirdiği 174,000 BTC’den fazlası olduğu söyleniyor. Silk Road platformunun işlemler üzerinden elde ettiği komisyonların 614,000 BTC civarında olduğu konuşulmakta.

Konu ile ilgili olarak Linkedin hesabında detaylı bir açıklama yayınlayan Robinson, geriye kalan 440,000 BTC’nin halen Ulbricht’in kontrolünde olduğu görüşünü paylaşıyor. Günümüz piyasa değeri ile 6 Milyar $ değerinde olan Bitcoin’lerin bir kısmının Ulbricht tarafından satılmış olabileceğini belirten Robinson, yine de tam bir netliğin olmadığını belirtiyor.

Bugün Önemli Bir Transfer Gerçekleşti

Bugün ise önemli bir transfer gerçekleştiğinin altını çizen Robinson, neredeyse 1 Milyar $ değere sahip olan 69,369 BTC’nin 1HQ3Go3ggs8pFnXuHVHRytPCq5fGG8Hbhx adresinden hareket ettiğini açıkladı. Transfere kadar Bitcoin tutan en büyük dördüncü adresin bahsi geçen adres olduğunu belirten Robinson, cüzdan adresinin hacklenmiş olabileceğini belirtti.

Adres Kimin?

Yapılan blockchain analizine göre Silk Road ile ilintili bir cüzdan olduğu kesinleşen cüzdanın, 2012 yılında Silk Road’dan Bitcoin’lerin transfer edilmesiyle ortaya çıktığı belirtiliyor.

70,161 BTC’ile Silk Road cüzdanından ayrılan Hbhx cüzdanının daha önce Bitcoin Fog ve BTC-e’ye Bitcoin gönderdiği biliniyor.

Cüzdan Analizi

2015 yılında BTC-e’ye Bitcoin gönderildiğinden beri hiç kıpırdamayan cüzdan bugünkü hareketi ile adeta ortalığı karıştırdı. 2017 yılında ABD tarafından kara para aklama suçu ile kapatılan BTC-e’nin cüzdan ile bir ilgisinin olmadığı düşünülüyor.

Tam 955 Milyon $

Bahsi geçen cüzdanın bugünkü değeri ise tamı tamına 955 Milyon $. Her ne kadar cüzdanın Ulbricht’e ait olduğu düşünülse de cüzdan hareketini hapisten gerçekleştirme olasılığı oldukça düşük. Bu noktada cüzdan adresinin bir dosyada saklı olduğu ve dosyanın hacklenmiş olabileceği olasılığı üzerinde duruluyor.

Cüzdan sahibinin nakite dönme isteği var ise, olası bir satış Bitcoin piyasasını olumsuz yönde etkileyebilir. Yine de cüzdan güvenliğini sağlamak adına da bir transfer gerçekleştirilmiş olma olasılığı bulunuyor. Gerçekleştirilecek yeni bir transfer ile fonların hangi amaçla hareket ettirildiği belli olacaktır.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar