BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

2020 Yılının Son Halving Etkinliği Yaklaşıyor! Fiyat Harekete Geçti Bile!

Zcash (ZEC) “halving”ine oldukça az bir zaman kaldı.

blank

Yayın:

-

zcash halving

Bu yıl bahar aylarında birçok halving yaşadık. Bitcoin, forkları Bitcoin Cash ve Bitcoin SV tarafında yaşanan halving süreci oldukça heyecanlı geçti. Ancak önümüzde halen bir halving daha var. Evet yanlış duymadınız Zcash (ZEC) “halving“ine oldukça az bir zaman kaldı.

Yüksek piyasa değerine sahip altcoinler arasında gösterebileceğimiz Zcash için halving yaklaşıyor. yaşanacak ödül yarılanması ile birlikte blok başına üretilen ZEC miktarı yarı yarıya azalacak.

İlginizi Çekebilir: DeFi Haberleri

Bitcoin’e benzer şekilde 4 yılda bir ödül yarılanması olarak tabir edebileceğimiz “halving”i yaşayan Zcash, yaklaşık 35 gün sonra blok ödüllerini yarı yarıya azaltacak.

Temel blok ödülü 12.5 ZEC olan Zcash ağı, 4 yılda bir ödül yarılanmasına gidiyor. 35 gün sonra ise ağ yeni blok ödülü oranına sahip olacak. Her 840,000 blokta bir gerçekleşen halving ile birlikte blok başına ZEC ödülü 3.125’e düşmüş olacak. Yarılanmanın 18 Kasım’da gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bu sayede madencilerin buldukları blok başına kazandıkları ödül yarı yarıya azalmış olacak. Bu durum aynı zamanda dolaşıma dahil olacak ZEC miktarının da yarı yarıya azalması anlamına gelmekte. Toplamda 21,000,000 adet arzı bulunan Zcash’in, marketcap verilerine göre dolaşımda bulunan miktarı 10,240,887 adet.

Toplam piyasa değeri 744 Milyon $’dan fazla olan Zcash ağı, son 24 saat içerisinde 710 Milyon $’dan fazla ticaret hacmine sahip. Son günlerde yaşanan volatilitedeki artış hacim tarafına da yansımış durumda. Nerdeyse piyasa değeri ile aynı olan 24 saatlik hacim miktarı Zcash tarafında sert hareketleri yaşanabileceğine ve volatilitenin artacağına işaret olabilir.

8 Ekim’den Beri Yükseliyor

8 Ekim tarihindeki dip fiyatı olan 59 $ seviyelerinden yükselişe geçen ZEC, an itibarıyla 73 $ seviyelerinden işlem görmekte.

Halving tarihinin yaklaşması ile birlikte madencilik tarafından blok ödüllerinin azalması beklenirken, yatırımcı tarafında da volatilitenin artması oldukça olası görünüyor.

Piyasanın demirbaşlarından olan Zcash’in bu dönemde sıkı takip edilmesi yararlı olabilir.

Sizce yaşanacak halving, Zcash fiyatını nasıl etkileyecektir?

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Haberler