Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63433.99
2.42%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3471.26
1.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.24
-3.01%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415
0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

İngiliz Borsadan 336 Bitcoin (BTC) Çalındı!

Kripto para borsası Cashaa, cüzdanlarından birinden 336 Bitcoin (BTC) çalındığını ihbar etti.

Clock
Paylaş
İngiliz Borsadan 336 Bitcoin (BTC) Çalındı!

Kripto para borsası Cashaa, cüzdanlarından birinden 336 Bitcoin (BTC) çalındığını ihbar etti.

Birleşik Krallık merkezli kripto para borsası Cashaa, siber saldırganların kurbanı olduğunu açıkladı. Cointelegraph’ın haberine göre, Cashaa’nın cüzdanlarından biri 336 Bitcoinlik (BTC) siber saldırının kurbanı oldu. Şirket, kripto para ilişkili tüm transferlerini durdurduğunu duyurdu.

Binance BannerBinance Banner

Basın açıklamasında Cashaa CEO’su Kumar Gaurav, tek bir siber saldırgana tek bir cüzdan üzerinden 336 Bitcoin yollandığını ifade etti. Siber suçlunun Hindistan’ın ünlü şehri Delhi’den olduğunu düşündüğünü de ekledi. Şirket, Hindistan’ın ilgili birimine yani Delhi Suç Bürosu’ndabulunan kripto para ile alakalı suçlar kategorisine 20807200031555 numaralı raporu ilettiğini belirtti.

Ayrıca Cashaa yetkilileri kullanılan kötü niyetli yazılımın tıpkı kullanıcıların para çekmesi gibi çeşitli transferleri yapması için yüklenildiğini düşünüyor. 10 Temmuz günü bir Cashaa çalışanı mevzu bahis cüzdandan 2 transfer yaptığı anda kötü niyetli yazılım siber suçluya haber verdi. Bitcoin göndermek ve saklamak için Blockchain.com cüzdanını kullanan Cashaa’nın CEO’su Kumar, Cointelegraph’a açıklamada bulundu.

“Hâlâ olaya sebebiyet veren hatayı arıyoruz. 24 saatliğine tüm para çekme işlemlerini durdurduk. Şirketin bütün zararı karşılayıp karşılayamayacağını tartışmak için yönetim kurulu toplantısı yapacağız.”

Ancak Cashaa’nın asıl endişesi, siber suçlunun çaldıkları 336 Bitcoin’i borsalarda satması. Satılması hâlinde işlemlerini takip edebilmek adına Cashaa, Bitcoin’lerin transfer edildiği cüzdan adresini buldu. Sosyal medya platformu Twitter üzerinde resmî hesaplarından yaptıkları paylaşımda cüzdan adresini

14RYUUaMW1shoxCav4znEh64xnTtL3a2Ek

olarak belirlediklerini duyurdu. Ayrıca aynı paylaşımın altında Delhi Suç Bürosu ile aralarındaki raporu da paylaştılar.

 

Kara Para Aklamayı Kolaylaştıran Tüm Borsalar Kapatılmalı

Cashaa’nın CEO’su Kumar Gaurav, kara para aklama konusunda da lafını esirgemedi.

“Kripto para endüstrisinde çalışan herkes, her bir müşterinin hesabının güvenliğini adeta bir banka hesabıymışçasına güvende tutmalı. Siber suçlular sistemleri siber saldırılara karşı korunmasız, aklanmaya müsait kripto para borsaları olduğu sürece bu suçlara devam edecektir. Bu tür borsalar derhal kapatılmalı ve kara para aklamayı kolaylaştırma suçuyla yargı karşısına geçmelidir.”

Delhi Siber Suç departmanı da dahil olmak üzere birçok kurum soruşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıca Hindistan kripto para borsalarından da Cashaa’ya tam destek geldi. Hemen hemen tüm borsalar Cashaa’ya cüzdan adreslerini izleme ve şüpheli işlemleri bildirme konusunda yetki verdi.

Siber suçların giderek artışa geçmesiyle konuyla alakalı yaptırımların arttırılması da konuşuluyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduracak kolluk kuvvetlerinin ve hukuk sisteminin yapılandırılması bu sürecin en kilit noktalarından biri olacaktır. Amerika’nın 10 Temmuz tarihinde duyurduğu Siber Dolandırıcılık Tim’i, bu açıdan tüm ülkelere örnek olabilecek bir girişimdir.

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar