Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68112.98
-3.15%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3807.22
1.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.05
-5.56%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.9
-4.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

AB, Kara Para Aklama İle Mücadele İçin Katı Kurallar İstiyor!

Kara para aklamayla mücadele kurallarını ihlal ettikleri tespit edilen borsaların lisanslarının iptal edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Clock
Paylaş
AB, Kara Para Aklama İle Mücadele İçin Katı Kurallar İstiyor!

Avrupa Birliği mali denetçileri, kara para aklamayla mücadele kurallarını ciddi şekilde ihlal ettikleri tespit edilen kripto para borsalarının lisanslarını kaybetmeleri gerektiğini söyledi.

728×90 muhabbit - AB, Kara Para Aklama İle Mücadele İçin Katı Kurallar İstiyor!300x250 muhabbit - AB, Kara Para Aklama İle Mücadele İçin Katı Kurallar İstiyor!

Otoriteler tarafından sunulan öneri, milletvekillerinin, AB içinde faaliyet gösteren dijital varlık şirketlerine yetkilendirme rejimi getiren “Kripto Varlıklar Yönetmeliğinde Piyasalar (MİCA)” mevzuatının son aşamaya ulaşmasıyla birlikte geliyor.

Kısa süre önce yayımlanan bir raporda, kripto para borsalarını yetkilendirmekten sorumlu düzenleyici makamların AML/CFT kurallarının ciddi ihlalleri için yetkilendirmeyi geri alma yetkisine sahip olması gerektiği belirtildi. Bu yetkilerin sorumluluğunun ise bankaları, sigortacıları ve menkul kıymetler piyasalarını denetlemekten sorumlu denetim otoritelerinde olması gerektiği belirtildi.

Farklı finans sektörleri için kurallarda yer alan kara para aklama ile mücadele yetkilerini inceleyen rapor, AML/CFT konularının, şu anda müzakere edilmekte olan MiCA’nın, düzenleme ve denetime uygun şekilde entegre edilmesinin önemini vurguluyor.

Amaç Yatırımcıları Korumak

Bunun yanında raporda stablecoinler hakkında da bazı ifadeler yer alıyor. Bilindiği üzere kısa süre önce piyasaları alt üst eden LUNA krizi, düzenleyici kurumların kripto para piyasasına olan olumsuz bakışının daha da artmasına neden oldu. Yatırımcıların zarar görmesini istemeyen kurumlar, kontrolsüz büyüyen sektörü düzenlemek üzere yeni kurallar koymaya başladı.

Luna Düşüş Muhabbit - AB, Kara Para Aklama İle Mücadele İçin Katı Kurallar İstiyor!

Yayımlanan bu yeni raporda da MiCA, stablecoin ihraççılarının yeterli sermaye rezervine sahip olmalarını ve Almanya’nın BaFin gibi düzenleyiciler tarafından izlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar