Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64502.01
-3.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3397.56
-4.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.79
-11.95%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.4
-5.12%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Fidye Yazılım Saldırılarına Karşı Harekete Geçti!

Hazine Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile birlikte, fidye yazılımı ödemeleriyle bağlantılı bir kripto para platformuna karşı yeni yaptırımlar duyurdu. 

Clock
Paylaş
ABD Fidye Yazılım Saldırılarına Karşı Harekete Geçti!

ABD Hazine Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile birlikte, fidye yazılımı ödemeleriyle bağlantılı bir kripto para platformuna karşı yeni yaptırımlar olduğunu duyurdu. 

Hazine Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), bağlı kuruluşlar IZIBITS OU, Chatextech SIA ve Hightrade Finance Ltd ile birlikte Chatex’i yaptırım listesine ekledi. Chatex, Hazine’nin fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırdığını tespit ettiği son kripto para borsası oldu. 

728×90 muhabbit - ABD Fidye Yazılım Saldırılarına Karşı Harekete Geçti!300x250 muhabbit - ABD Fidye Yazılım Saldırılarına Karşı Harekete Geçti!

İlginizi çekebilir: Fidye Yazılım Saldırıları Nedir?

“Birden fazla ülkede var olduğunu iddia eden Chanex, fidye yazılımı varyantları için işlemleri kolaylaştırdı. Chatex’in bilinen işlemlerinin analizine göre yarısından fazlası, doğrudan darknet pazarları, yüksek riskli borsalar gibi yasa dışı veya yüksek riskli faaliyetlere kadar takip edildiğini gösteriyor.”

Chatex, OFAC’ın eylül ayı sonunda onayladığı bir başka Rusya merkezli OTC masası olan Suex ile olan bağlantıları ile biliniyor. Ünlü yatırımcı Egor Petukhovsky’in her iki borsanın da kurucusu olduğu biliniyor. Ancak Petukhovsky yakın zaman önce Chatex’ten ayrıldığını duyurdu.

Hazine, firmalara ek olarak, fidye yazılımı tabanlı organize suç gruplarıyla ilişkili iki kişiyi, Yaroslav Vasinskyi ve Yevgeniy Polyanin’i de hedefine aldı. Yerel basında çıkan haberlere göre, Başsavcı Merrick Garland, Vasinskyi’nin yanı sıra Polonya’da tutuklanması ve ABD’ye iadesini bekleyen hakkında bir iddianame açıkladı. Garland ayrıca Polyanin’den 6 Bitcoin (396.000 $) ele geçirildiğini ve kendisine karşı bir iddianame olduğunu duyurdu. 

“Bu son olmayacak. Amerika’nın siber savunmasında hepimizin rol alması gerektiğini vurgulamak istiyorum.”

Blockchain analitik firması Chainalysis’in bir temsilcisi konu hakkında verdiği bir röportajda Chatex’in, Eylül 2018’de faaliyete başladığından bu yana, darknet pazarlarından, dolandırıcılık dahil olmak üzere en az 77,5 milyon dolar Bitcoin topladı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar