Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64204
-3.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3181.3
-8.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.37
-9.34%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.1
-3.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo: Rusya’nın Dijital Rublesi Yaptırımların Önüne Geçemez!

Yetkili; Rusya’nın dijital rublesinin ülkenin ABD yaptırımlarından kaçınmasına yardımcı olmayacağını belirtti.

Clock
Paylaş
ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo: Rusya’nın Dijital Rublesi Yaptırımların Önüne Geçemez!

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Rusya’nın dijital rublesinin ülkenin ABD yaptırımlarından kaçınmasına yardımcı olmayacağını çünkü küresel ekonominin “birbirine bağlı” olduğunu söyledi.

Wally Adeyemo’ya göre, Rusya’nın dijital rublesi gibi merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ABD yaptırımları için herhangi bir tehdit oluşturmuyor.

728×90 muhabbit - ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo: Rusya'nın Dijital Rublesi Yaptırımların Önüne Geçemez!300x250 muhabbit - ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo: Rusya'nın Dijital Rublesi Yaptırımların Önüne Geçemez!

Yakın zaman önce CNBC ile yaptığı bir röportajda ​​Adeyemo, kripto para birimlerinin artan popülaritesine rağmen ABD dolarının “dünyadaki baskın para birimi olmaya devam edeceğini” savundu.

Adeyemo, dijital varlıkların ABD ekonomisi için “birçok yönden fırsat” sunduğuna, ancak bunun aynı zamanda kara para aklama gibi birçok zorlukla da bağlantılı olduğuna dikkat çekti. Ancak, büyüyen endüstriden yararlanmak için bununla mücadele etmenin yollarının bulunduğunu da dile getirdi. Yetkili konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle birlikte çalışarak; dijital varlıkların yaratıcılarını, kara para aklamayı önleme ile ilgili kuralları daha yakından takip etmeye çağırarak, bu riski ele alabileceğimizi düşünüyoruz.”

Adeyemo, küresel merkez bankalarının dijital para birimlerinin ABD yaptırımları açısından herhangi bir riskle ilişkili olmadığını da öne sürdü.

“Dijital bir ruble veya diğer dijital para birimleri devreye girse bile, küresel ekonomi hala birbirine bağlı olduğu için yaptırımlarımızın ekonomilerini etkilemesi için hala bir alan olacağına inanıyoruz.”

Yetkili, Rusya’daki şirketlerin dünya çapında pek çok iş yaptığını ve çoğunun Amerikan finans kurumlarıyla ABD doları üzerinden yapıldığını belirtti. Buna neden olarak ise Amerikan ekonomisinin dünyanın en büyük ekonomisi olmaya devam etmesini gösterdi.

Adeyemo’nun sözleri, yaptırım uygulanan Rus oligark Oleg Deripaska’nın, Rus hükümetini ABD yaptırımlarından kaçınmak ve ABD dolarını zayıflatmak için bir araç olarak Bitcoin‘i benimsemeye çağırmasından kısa bir süre sonra geldi. 

Buna benzer bir açıklama da geçtiğimiz ekim ayında, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı tarafından yapılmıştı.

O dönem yapılan açıklamada; Rusya’nın ABD yaptırımlarından kaynaklanan zorluklardan kaçınma planının bir parçası olarak, Rusya’nın uluslararası rezervlerindeki ABD dolarının payını azaltma planları olduğunu belirtmişti.

Bilindiği üzere ABD, muhalif politikacıların zehirlenme şüphesi, seçimlere müdahale ve siber saldırılar gibi nedenlerle son yıllarda Rusya’ya bir dizi yaptırım uyguluyor. Rusya tarafı ise bu engellemelere karşı her açıdan alternatif arayarak yaptırımlardan kaçınmaya çalışıyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar