Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57199.99
11.10%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3273
6.21%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.46
5.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.6
0.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, UST’den Sonra Stablecoinler Konusunda Ne Düşünüyor?

ABD hükümeti bir süredir stablecoinlerle ilgili ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiği konusunda araştırmalar yapıyor.

Clock
Paylaş
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, UST’den Sonra Stablecoinler Konusunda Ne Düşünüyor?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün (10.05.2022) stablecoinlerin 2022 yılında düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Janet Yellen, dijital varlıkların “yeniliği teşvik etmesine” rağmen, “finansal sistem için riskler oluşturabileceğini” söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Hazine Bakanı Janet Yellen, Terra blok zinciri üzerinde olan stablecoin UST örneğini kullandı. Bildiğiniz gibi 09.05.2022 Pazartesi günü kripto para tarihinde ilginç bir şekilde ilk kez bir stablecoin dolar sabitinin altına düşerek, 0,61 dolara kadar indi.

Stablecoinlerden kısaca bahsedecek olursak; genellikle ABD doları ya da euro gibi itibari para birimleri ve hatta altın gibi varlıklara sabitlenirler ve kripto para ekosisteminde son derece önemlidirler. Kripto para alım satımı yapanların; özellikle de Uniswap veya Curve gibi merkeziyetsiz borsalardan (DEX), diğer borsalardaki tokenları trade etmek için kullandıkları coinlerdir.

İlginizi çekebilir: Stablecoin Nedir?

Terra

Terra UST Stablecoin Neden Değerini Koruyamadı

Terra’nın sorunları; diğer büyük stablecoinlerin (piyasa değeri açısından UST’nin önünde olan Tether ve USDC gibi) aksine, UST’nin bir bankadaki fiat para birimi veya eşdeğeri tarafından desteklenmemesi nedeniyle oldu.

Çünkü UST “algoritmik” bir stablecoindir yani yazılan bir kod yardımıyla dolara sabitlenir. Traderlar daha fazla UST mintlemek istediklerinde, Terra’nın diğer yerel tokenı LUNA’yı yakmak zorunda kalırlar. Yani bazı LUNA tokenları dolaşımdan bu yolla kaldırılır.

İlginizi çekebilir: Luna Vakfı UST’yi Desteklemek için Ne Yapacak?

UST fiyatını dolar karşısında bu şekilde sabit tutmaya çalıştı. Ancak bu sistem traderların isteklerine ayak uyduramadığı için başarısızlıkla sonuçlandı. Traderların tokenlarını aceleyle ve panikle satmasıyla UST fiyatı tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Ayrıca diğer makroekonomik faktörlerle birlikte, Bitcoin ve Ethereum’un fiyatı sırasıyla %11 ve %10 civarında düştüğü için kripto para pazarında daha büyük çöküşe de katkıda bulunmuş olabilir.

Hazine Bakan Janet Yellen konuyla ilgili bugün şunları söyledi:

“TerraUSD stablecoin olarak biliniyor, bir çıkış yaşadı ve değer kaybetti. Bunun temelde hızla büyüyen ve hızla artan riskleri olan bir ürün olduğunu düşünüyorum.

Yeni ürünler ve teknoloji, inovasyonu teşvik etmek ve verimliliği artırmak için fırsatlar sunabilir. Ancak, dijital varlıklar finansal sistem için risk oluşturabilir ve koordineli regülasyonlar için dikkat gereklidir.

Janet Yellen, kongrenin bu yılın sonuna kadar stablecoin yasasını geçirmesinin “önemli, hatta acil” olduğunu da sözlerine ekledi.

Biden Yönetimi Stablecoinler Konusunda Düzenleme İstiyor

ABD hükümeti bir süredir stablecoinlerle ilgili ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiği konusunda araştırmalar yapıyor. Biden yönetimi, stablecoin ihraççılarını özellikle bankalarla aynı düzenleyici sisteme sokmak için çalışıyor. Ayrıca Başkan Biden 2022 Mart ayında, ABD federal hükümetini kripto varlıkları düzenleme çabalarını koordine etmeye çağıran bir yürütme emri yayımlamıştı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar