Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66625
3.99%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3496.19
2.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.18
3.95%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.2
3.45%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD istihdam verilerinin etkisi: Bitcoin 61 bin doların üzerine çıktı

Clock
Paylaş
ABD istihdam verilerinin etkisi: Bitcoin 61 bin doların üzerine çıktı

ABD’deki beklenenden düşük istihdam raporunun ardından Bitcoin, doların zayıflaması ve Eylül ayında faiz indirimi olasılığının artmasıyla, 61 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Bugün açıklanan ABD iş raporu, işverenlerin geçen ay 175.000 iş eklediğini ve bu rakamın ekonomistlerin 243.000 artış beklentilerinin gerisinde kaldığını gösterdi. Aynı zamanda ücretlerin, mart ayında %4,1 artışın ardından beklenen %4,0 artışın altında %3,9 arttı.

728×90 muhabbit - ABD istihdam verilerinin etkisi: Bitcoin 61 bin doların üzerine çıktı300x250 muhabbit - ABD istihdam verilerinin etkisi: Bitcoin 61 bin doların üzerine çıktı

Charles Schwab Birleşik Krallık Genel Müdürü Richard Flynn’e göre, zayıf istihdam verileri, Fed‘in bu yıl erken bir faiz indirimi yapma olasılığını artırıyor. Flynn, açıklamasında, “Fed’in yaklaşımında bir değişiklik olabilir. İşgücündeki zayıflık, Fed’i daha hızlı bir faiz indirimine yönlendirebilir” dedi.

Eylül ayında faiz indirimi ihtimali

Diğer analistler de zayıf istihdam verilerinin, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği endişelerini artırdığını belirtti. ING Bank Uluslararası Baş Ekonomisti James Knightley, Fed’in eylül ayında faiz indirimi yapma çağrısına devam edeceklerini ifade etti.

ABD’den gelen istihdam verilerine tepki olarak, faiz oranı tüccarları haziran ayındaki faiz indirimi olasılığını artırdı ve eylül ayında faiz indirimi ihtimali %48’in üzerine çıktı.

Faiz oranlarının düşürülmesi, Bitcoin gibi riskli varlıkları destekleyebilir çünkü daha ucuz borçlanmayı teşvik ederek yatırımcıları daha riskli varlıklara yönlendirir. Ayrıca düşük faiz oranları fiat para birimlerinin değerini düşürebilir ve yatırımcıları alternatif değer depolarına yönlendirebilir.

ABD hisse senedi piyasaları, güçlü istihdam verilerine tepki olarak günlük kazançlar kaydetti. Cuma günü, Dow Jones %1,14, S&P 500 %1,11 ve Nasdaq Composite %1,92 oranında yükseldi.

Ryze Labs analistlerine göre, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) daha güvercin bir tutum alması, riskli varlıklar için olumlu bir işaret olarak değerlendirildi. Analistler, Fed’in faiz artırımı konusundaki belirsizliğin, piyasalar için olumlu bir işaret olduğunu düşündüklerini belirtti. The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar