Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62146.16
1.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3000.61
-0.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.83
-1.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $543.3
-0.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

ABD Patladı! FED Sıkıştı?

Stratejist ve Yatırım Analisti Tuna Kaya, batan ABD bankalarını, Fed’in faiz yaklaşımını ve tüm bunların Bitcoin’e etkisini anlattı.

Clock
Paylaş
ABD Patladı! FED Sıkıştı?

Stratejist ve Yatırım Analisti Tuna Kaya, batan ABD bankalarını, FED’in faiz yaklaşımını ve tüm bunların Bitcoin’e etkisini anlattı.

2000-2008 krizleri sonrası ABD Merkez Bankası FED, büyük miktarlarda para basarak krizleri çözmeye çalıştı. Ancak her çözüm beraberinde yeni krizler getirdi. Çünkü sıkışan ve yozlaşan küresel para sistemi yeni para olmadan varlığını devam ettiremiyor. Uyuşturucu bağımlılığı gibi sürekli yüksek doza ihtiyaç duyuluyor. 2020’deki pandemi ile beraber para arzını 4 trilyon dolardan 9 trilyon dolara çıkardı. Bu durum enflasyonu patlatınca 2022’de piyasadan para çekmeye-yakmaya- başladı. Üstüne bir de faizleri 0,25 seviyesinden 4,75 seviyesine çıkardı. 

728×90 muhabbit - ABD Patladı! FED Sıkıştı?300x250 muhabbit - ABD Patladı! FED Sıkıştı?
Picture1 900x467 - ABD Patladı! FED Sıkıştı?
FED PARA ARZI
grafik2 - ABD Patladı! FED Sıkıştı?
grafik3 - ABD Patladı! FED Sıkıştı?

Silvergate Bankası, Silicon Valley Bank ve Signature Bankaları battı!

Bu kadar hızlı sıkılaşma, dozu azalan finans sisteminde krizleri başlattı. Önce Silvergate Bankası sonra Silicon Valley Bank en son Signature Bankaları battı.

Çünkü bu bankalar büyük oranda ‘’dünyanın en güvenli’’ varlıkları olan ABD Tahvilerini almış. Tahvil faizleri son 2 yılda hızla artınca düşük faiz ile aldıkları tahvillerin faizi yükseldi. Bu bankaların riskini gören yatırımcılar sistemden paralarını çekmeye başladı. Bu parayı karşılamak için bankalar ellerindeki tahvilleri zararına satmak zorunda kaldı. Korku ve panikle para çıkışı büyünce iflas ettiler.

grafik4 900x517 - ABD Patladı! FED Sıkıştı?
(ABD 10 YILLIK TAHVİL FAİZİ)

FDIC, FED ve Hazine Bakanlığı üç bankadaki mevduat hesaplarının güvencede olduğunu açıklamak zorunda kaldı. Bu bankalarda parası olanların paralarını kurtardılar. Bunu yapmalarının nedeni korkunun daha da büyüyerek diğer bankalarda da hızla para çekimini engelleyip, sistemsel bir krizin önüne geçmek.

Bu durum bir çözüm olarak kısa vadede işe yarayabilir. Uzun vade açısından bu yüksek faiz oranları, parasal daralma ve finansal piyasalardaki kırılganlık devam ettikçe işe yaramayacak. Üstüne 2008 bankacılık krizinden daha büyük patlamaya yol açabilir.

23 Mart toplantısında faiz artışı 50 puan olur mu?

FED Başkanı Jerome Powell, geçen hafta faizlerin 50 puan artırılacağı yönünde ve faiz artış sayısının fazla olacağını ima eden şahin bir açıklama yapmıştı. Aradan 3 gün geçti, ortalık karıştı ve panik arttı. 3 tane banka battı. Şimdi 23 Mart toplantısında faiz artışı 50 puan olur mu? Bana göre zor. Hatta Goldman Sachs, dün akşam geçtiği bir değerlendirme notunda FED’in 22 Mart’taki toplantısından bir faiz artırım kararı çıkmayabileceğini belirtti. Elbette 14 Mart’ta enflasyon verisi beklenti dahilinde gelirse, FED’in işi kolay. Aksi taktirde FED ateşle oynayacak.

Bu banka batakları aslında FED’in parasal sıkılaşmada son istasyonlara geldiğini, gidecek yolunun az olduğunu gösteriyor. Sistem yeniden uyuşturucu- para- krizine girdi. Devamında daha yüksek dozda para arzı ile devam etmek zorunda kalacak.

Bu durumda tam da bu küresel para sistemine ve keyfi para basmaya karşı üretilen Bitcoin için yeniden toparlanma ve yükselme zemini gittikçe güç kazanıyor. Çünkü özgür, sınırlı ve güvenli.

Bitcoin 18.000 dolar üzerinde kalmayı başarırsa düşüşler sınırlı kalır. 29.000 dolar üzerindeki hareketin hedefi FED’in yeniden faiz indirmesi ve bilançoyu artırması ile 200.000 dolar olabilir.

grafik5 900x451 - ABD Patladı! FED Sıkıştı?
(Bitcoin Logaritmik ölçek haftalık grafiği)

Haberin detayları ve daha fazlası için videoya tıklayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla ”Muhabbit Özel” haberleri için: Muhabbit Özel

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar