Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65598
-1.41%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3526.82
-0.93%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.72
-4.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.2
-1.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, CBDC’yi Yasaklamak İçin Yeniden Tasarı Sundu

Bu yasa, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) doğrudan bireylere bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasını yasaklama amacı taşıyor.

Clock
Paylaş
ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, CBDC’yi Yasaklamak İçin Yeniden Tasarı Sundu

ABD Temsilciler Meclisi’nden Cumhuriyetçi Tom Emmer, ABD’nin kendi dijital dolarını çıkarmasını engellemeyi amaçlayan bir yasayı tekrar sundu. Bu yasa, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) doğrudan bireylere bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmasını yasaklama amacı taşıyor.

728×90 muhabbit - ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, CBDC'yi Yasaklamak İçin Yeniden Tasarı Sundu300x250 muhabbit - ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, CBDC'yi Yasaklamak İçin Yeniden Tasarı Sundu

Emmer, Twitter (X) üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer bir devlet dijital para birimi, nakit paraya benzemiyorsa, bu Amerikan vatandaşlarının finansal gizliliğini tehlikeye atacak ve devletin gözetimini artıracaktır. Buna izin veremeyiz” dedi.

Önerilen mevzuat, CBDC’nin finansal mahremiyet ve hükümet erişiminin aşırı olması gibi endişeler nedeniyle geniş bir siyasi tepkiye neden olan bir konuyu ele alıyor.

Emmer’in güncellenmiş tasarısı, orijinaline göre iki önemli değişiklik içeriyor. İlk olarak, Fed tarafından ihraç edilen ancak perakende bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından yönetilen “ara CBDC’leri” yasaklayan yeni bir bölüm ekliyor. Bu yaklaşım, Çin’in dijital yuan uygulamasına benziyor.

İkinci önemli değişiklik, Fed’in CBDC pilot programları üzerinde çalışmasını Kongre’ye rapor etme yükümlülüğünü kaldırıyor. Emmer, bu değişikliğin tasarının kapsamını daralttığını belirtti.

CBDC’lerle ilgili olarak, Kongre’deki politikacılar arasında farklı görüşler bulunuyor. Bazı Cumhuriyetçi politikacılar, kripto paralara destek verirken, Demokratlar genellikle CBDC konusunda çekimser ya da karşıt bir tutum benimsiyor.

Emmer, X’de yaptığı açıklamada, “Eğer açık, izinsiz ve nakit para gibi özel değilse CBDC, Amerikan yaşam tarzını baskı altına almak için silah olarak kullanılabilecek ÇKP tarzı bir gözetim aracından başka bir şey değildir” dedi.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar