Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64004
-3.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3145.8
-8.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.99
-10.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $560.8
-3.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Kripto Paralara Sert Müdahaleler İçeren Bir Yasa Tasarısı Sundu

Clock
Paylaş
ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Kripto Paralara Sert Müdahaleler İçeren Bir Yasa Tasarısı Sundu

Senatör Elizabeth Warren’ın sunduğu yasa tasarısı “Dijital Varlıklar ve Kara Para Aklama Kanunu,” beş senatörün destek vermesiyle gündeme taşındı. Elizabeth Warren ve beş senatör, kara para aklamayla mücadele etmek için kripto para kullanımına yönelik daha sıkı düzenlemeler önerdi.

Yasa tasarısına göre, kripto para madencileri, doğrulayıcılar (validators) ve cüzdan sağlayıcıları da Banka Gizlilik Kanunu kapsamına alınmalı. Bu da müşteri tanıma (KYC) protokollerinin uygulanmasını içeriyor.

728×90 muhabbit - ABD'li Senatör Elizabeth Warren, Kripto Paralara Sert Müdahaleler İçeren Bir Yasa Tasarısı Sundu300x250 muhabbit - ABD'li Senatör Elizabeth Warren, Kripto Paralara Sert Müdahaleler İçeren Bir Yasa Tasarısı Sundu

Bu tasarıyı destekleyen diğer senatörler; Warnock, Butler ve Van Hollen’ın Senato Bankacılık Komitesi üyeleri olduğu biliniyor. Ayrıca bu konuda senatör Warren ile hemfikir olmaları, kripto paralarla ilgili yasal düzenlemelerde komitenin etkili bir rol oynayacağını düşündürüyor.

Düzenleyici boşlukların endişe yarattığını dile getiren Senatör Van Hollen, suç örgütleri tarafından kullanılma potansiyeli göz önüne alındığında, kripto paraların henüz düzenlenmemiş yapısının, doğası gereği risk oluşturduğunu belirtiyor.

Yasa Tasarısı haberi piyasaları nasıl etkiledi

Onaylanması beklenen spot Bitcoin ETF’leri ve Bitcoin Halving beklentilerinin spekülatif piyasa yapısını beslediği bir gerçek. Her düzenleme tartışmasında artan FUD ve belirsizlik, bilindiği gibi piyasada sert etkiler yaratıyor. Analistler, yine de Bitcoin fiyatının yakın bir zamanda 50.000 doların üzerine çıkacağını öngörüyor.

Ancak yasa tasarısı haberi gündeme yansıdıktan hemen sonra, kripto para piyasasında beklendiği gibi net bir etki yarattı. Warren’ın kripto paralarda sıkı düzenleme ve denetimler önerdiği tasarı açıklandıktan sonra Bitcoin BTC %5’lik bir düşüşle 41.000 dolara indi.

Önerilen yasa tasarısında oldukça sert önlemler yer alıyor ancak Warren’ın 11 yıllık geçmişine baktığımızda, sunduğu 330 tasarıdan sadece birinin yasalaştığını görüyoruz.

Merkeziyetsiz platformlar ve KYC

Warren’ın sunduğu tasarı, kripto para sektöründe çok güçlü bir muhalefetle karşı karşıya. Konunun uzmanları ve analistler yasanın geçmesi ve uygulanması durumunda, merkeziyetsiz platformların ve kripto paraların varlığının ciddi şekilde etkileyeceğini savunuyorlar. Zorunlu olarak müşteri tanıma (KYC) gereksinimlerini yerine getirmek, kripto paraların doğasına aykırı bir durum. Merkeziyetsiz yazılımlar ile merkezi uyumluluk fonksiyonları arasındaki uyumsuzluğun absürtlüğü de özellikle dikkat çekici. Tüm bunlara ek olarak kripto para düzenlemelerine destek Senato’da bölünmüş halde.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar