Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59417.99
2.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3170.46
1.47%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.97
0.27%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $534.5
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

AB’nin Dijital Avrosu, Avrupa Bölgesi Dışındaki Ülkelerde Engellerle Karşı Karşıya

Clock
Paylaş
AB’nin Dijital Avrosu, Avrupa Bölgesi Dışındaki Ülkelerde Engellerle Karşı Karşıya

Avrupa Birliği’nin (AB) dijital avro projesi, hem yasal hem de teknik sınır ötesi engellerle karşılaşabilir. Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan bir incelemeye göre, AB’nin dijital avrosu, Avrupa bölgesi dışındaki ülkelerde uygulamada bazı zorluklarla karşılaşabilir.

728×90 muhabbit - AB'nin Dijital Avrosu, Avrupa Bölgesi Dışındaki Ülkelerde Engellerle Karşı Karşıya300x250 muhabbit - AB'nin Dijital Avrosu, Avrupa Bölgesi Dışındaki Ülkelerde Engellerle Karşı Karşıya

Ekonomik Yönetişim ve EPB İnceleme Birimi tarafından hazırlanan raporda, merkez bankalarının dijital para birimleri (CBDC) kullanımının Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerde uygulanmasıyla ilgili çeşitli zorluklar ve gereksinimler öne çıkıyor. Bu zorluklar arasında, dijital avronun tam anlamıyla uluslararası olarak kabul edilmesi için AB ile üçüncü ülkeler arasında uluslararası anlaşmaların yapılması gerekliliği bulunuyor.

Raporda, “Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki bir ulusal merkez bankası arasında herhangi bir düzenlemenin yapılabilmesi için, Avrupa Birliği ile ilgili üçüncü ülke arasında uluslararası bir anlaşma gerekecektir” ifadesi kullanılıyor.

Dijital Avro’nun Avrupa dışındaki ülkelerde kullanımı hukuki sorunlara da neden olabilir

Ancak bu durum karmaşık hukuki sorunları da beraberinde getiriyor. Avrupa Blockchain Birliği Politika Başkanı Erwin Voloder, “CBDC’ler kapalı döngü veri döngülerini temsil eder ve bu nedenle ülkeler arasında en azından veri paylaşımı için anlaşmaların yapılması gerekecektir” dedi. Yani, CBDC verilerinin başka ülkelerle paylaşılabilmesi ve uluslararası kullanılabilmesi için resmi anlaşmaların oluşturulması gerekebilir.

Voloder ayrıca; kullanım, dijital cüzdanlar ve yargı yetkisi gibi konularda henüz netleşmemiş karmaşık yasal sorunların bulunduğunu da belirtti.

Uzmanlar, dijital bir avronun mevcut ödeme sistemi içinde nasıl çalışabileceği konusunda siyasi iradenin bulunduğunu, ancak bu konunun teknik operasyonel zorluklar ve para hukuku düzeyinde daha fazla açıklık gerektirdiğini vurguluyorlar.

ECB, Temmuz 2021’de dijital avro projesini soruşturma aşamasına başlattı. Bu aşama, CBDC’nin tasarımı ve dağıtımıyla ilgili temel sorunları ele almayı amaçlamaktaydı. 2023 Ekim ayında bu aşamanın tamamlanması ve ECB’nin bir sonraki geliştirme ve test aşamasına geçip geçmeyeceğine karar vermesi bekleniyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar