Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67556.92
-2.99%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3806.56
1.79%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.68
-5.47%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.2
-3.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Alman Yetkililer, Rusya’nın Dev Darknet Pazarını Kapattı! 543 Adet Bitcoin Ele Geçirildi!

Dünyanın en büyük darknet pazarı Hydra’ya yönelik operasyon düzenlendi.

Clock
Paylaş
Alman Yetkililer, Rusya’nın Dev Darknet Pazarını Kapattı! 543 Adet Bitcoin Ele Geçirildi!

Nisan ayı, çeşitli kripto para birimlerinde yasa dışı olarak elde edilen fonların rekor kırdığı bir ay oldu. Son olarak 2022 yılının mart ayı sonlarında, ABD kolluk kuvvetleri darknet sitesine yönelik bir uyuşturucu kaçakçılığı operasyonundan 20 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirdi.

728×90 muhabbit - Alman Yetkililer, Rusya'nın Dev Darknet Pazarını Kapattı! 543 Adet Bitcoin Ele Geçirildi!300x250 muhabbit - Alman Yetkililer, Rusya'nın Dev Darknet Pazarını Kapattı! 543 Adet Bitcoin Ele Geçirildi!

Şimdi ise Alman makamları, dünyanın en büyük darknet pazarlarından biri olan Hydra Market’i kapattıktan sonra 25 milyon dolarlık Bitcoin’e el koydu. Bilindiği üzere Hydra, müşterilerin kripto para birimlerini, hediye kartları ve ön ödemeli banka kartları ile değiştirmesine olanak tanıyan nakit çıkış hizmetleri de sunmaktadır. Hydra’nın hizmetleri, darknet pazarın popülerliği ile birleştiğinde, onu bölgedeki suçlular için popüler bir seçim haline getirdi.

Bu kapsamda da yerel yetkililer tarafından yayımlanan bir açıklamaya göre, 5 Nisan’da Frankfurt savcılığının siber suç ofisi ve federal ceza polisi sitenin sunucularından 543 BTC’ye el koydu. Ayrıca operasyon sırasında, Federal polis 17 milyon müşteri ve 19.000 satıcı hesabına el koymayı başardı. 

Hydra Dünyanın En Büyük Darknet Pazarıydı

Açıklamaya göre Hydra Market’in, dünyadaki en büyük ciroya sahip yasa dışı pazar olduğu söyleniyor. Yetkililere göre, pazarın geliri 2020 yılında 1,23 milyar Euro’yu buldu. Aralık 2015’te faaliyete başlayan ve yasa dışı uyuşturucu ticaretinin yanı sıra sahte belgeler ve dijital hizmetlere odaklanan site, 2017’de Rus Anonim Pazar Yeri’nin (RAMP) kapatılmasının ardından en iyi Rusça dil desteği sunan darknet pazarı haline geldi.

Hatırlanacağı üzere yakın zaman önce açıklama yapan blockchain analiz firması Ciphertrace, bu pazarın faaliyetleri hakkında bazı verileri ortaya koydu. Ciphertrace, darknet pazarının ağırlıklı olarak narkotik işlemler için kullanıldığını ve Rusya, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Moldova, Ukrayna ve Ermenistan’a hizmet verdiğini söyledi. Ciphertrace çalışmasına göre, Hydra, RAMP’in 2017’de kapanmasının ardından Rusya’nın önde gelen darknet pazarı olarak yerini aldı.

hydra - Alman Yetkililer, Rusya'nın Dev Darknet Pazarını Kapattı! 543 Adet Bitcoin Ele Geçirildi!

Hydra faaliyete başladığında, piyasada birkaç benzer site de bulunuyordu. Bunlar arasında ise RAMP, IKLAD, BLACKMARKET, SOLARIS ve RuSilk yer alıyordu. Ancak Hydra, YouTube ve diğer platformlarda bir reklam kampanyası başlatarak, iddiaya göre rakiplerine karşı DDoS saldırıları başlattı. Böylece Hydra, rakiplerini geride bırakarak milyonlarca müşteriye ulaştı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar