Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53534.03
3.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3134.4
2.35%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.7
5.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.1
2.51%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

AlphaBay Darknet’in Piyasa Yöneticisi Ceza Aldı!

AlphaBay’in yöneticilerinden biri adalet ile tanıştı.

Clock
Paylaş
AlphaBay Darknet’in Piyasa Yöneticisi Ceza Aldı!

Feshedilmiş bir çevrimiçi pazar olan AlphaBay darknet pazarının içeriğini denetlemekten sorumlu kişilerden biri 2031 yılına kadar hapis cezası aldı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın 1 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre, 26 yaşındaki Bryan Connor Herrell, AlphaBay’de yönetici olarak rol aldığı için, yozlaşmış bir örgüte katılmak ve komplo kurmak gibi suçlamalar ile 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Platformu uyuşturucunun yanı sıra silahlar, kredi kartı bilgileri ve birçok yasadışı ögelerin satışına ön ayak oluyordu. AlphaBay, bu tür ögelerin satışını Bitcoin ve kripto para birimleri ile kabul eden en büyük çevrimiçi pazar yerlerinden biriydi.

Binance BannerBinance Banner

ABD Başsavcısı McGregor W. Scott, “Bu karar, suçluların yasayı çiğnemek için teknolojinin arkasına saklanamayacağının bir başka kanıtıdır” dedi.

Darknet perdesinin arkasında çalışmak, ceza soruşturmalarından korunmak gibi görünebilir. Fakat insanlar çevrimiçi uyuşturucu siparişi vermeden ya da satmadan önce iki kez düşünmeli. Eninde sonunda yakalanacaksınız!

“Penissmith” ve “Botah” kullanıcı isimlerini kullananan Herrell’e, AlphaBay’de satıcılar ve alıcılar arasındaki 20.000’den fazla işlemi gerçekleştirmek için BTC olarak ödeme yapıldı. Ayrıca Herrell, kullanıcıları dolandırmaya yönelik girişimler için pazarı izleyen bir “dolandırıcı gözlemcisi” olarak görev aldı.

Yönetici ilk olarak, Ocak ayında suçunu kabul etmeden önce, Haziran 2019’da Kaliforniya’nın Doğu Bölgesi’nde AlphaBay’deki rolü sebebi ile suçlanmıştı. Duruşmanın, Mayıs ayında gerçekleşeceği planlanmıştı, ancak muhtemelen mevcut pandeminin neden olduğu sorunlar nedeni ile duruşma ertelendi.

Silk Road ve AlphaBay

Silk Road ile birlikte AlphaBay, Temmuz 2017’de ABD yetkilileri tarafından kapatılmadan önce en büyük çevrimiçi kara borsalardan biriydi. Site neredeyse üç yıl boyunca faaliyet gösterdi ve kapandığında 400.000’den fazla kullanıcısı vardı.

Sitenin kurucusu ve yöneticisi Alexandre Cazes, ABD’de suçlandı ve o sırada Bangkok’da bulunduğu için Tayland Kraliyet Polisi tarafından gözaltına alındı. Sonrasında ise Cazes, Tayland’daki hapishane hücresinde ölü bulundu. Cazes’in intihar ettiği düşünülmekte.

Darknet pazarı ile ilişkili kişiler, Cazes’in dizüstü bilgisayarından ve şirketin Kanada’da ele geçirilen sunucularından kurtarılan verilere dayalı olarak bu işi devam ettirmeye devam ediyor. Ağustos ayında, iki Kosta Rika sakini, Silk Road ve AlphaBay’de 270 milyon $ değerinde uyuşturucu satmak ile suçlanmıştı

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar