BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

AlphaBay Darknet’in Piyasa Yöneticisi Ceza Aldı!

AlphaBay’in yöneticilerinden biri adalet ile tanıştı.

Yayın:

-

alphabay

Feshedilmiş bir çevrimiçi pazar olan AlphaBay darknet pazarının içeriğini denetlemekten sorumlu kişilerden biri 2031 yılına kadar hapis cezası aldı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın 1 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre, 26 yaşındaki Bryan Connor Herrell, AlphaBay’de yönetici olarak rol aldığı için, yozlaşmış bir örgüte katılmak ve komplo kurmak gibi suçlamalar ile 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Platformu uyuşturucunun yanı sıra silahlar, kredi kartı bilgileri ve birçok yasadışı ögelerin satışına ön ayak oluyordu. AlphaBay, bu tür ögelerin satışını Bitcoin ve kripto para birimleri ile kabul eden en büyük çevrimiçi pazar yerlerinden biriydi.

ABD Başsavcısı McGregor W. Scott, “Bu karar, suçluların yasayı çiğnemek için teknolojinin arkasına saklanamayacağının bir başka kanıtıdır” dedi.

Darknet perdesinin arkasında çalışmak, ceza soruşturmalarından korunmak gibi görünebilir. Fakat insanlar çevrimiçi uyuşturucu siparişi vermeden ya da satmadan önce iki kez düşünmeli. Eninde sonunda yakalanacaksınız!

“Penissmith” ve “Botah” kullanıcı isimlerini kullananan Herrell’e, AlphaBay’de satıcılar ve alıcılar arasındaki 20.000’den fazla işlemi gerçekleştirmek için BTC olarak ödeme yapıldı. Ayrıca Herrell, kullanıcıları dolandırmaya yönelik girişimler için pazarı izleyen bir “dolandırıcı gözlemcisi” olarak görev aldı.

Yönetici ilk olarak, Ocak ayında suçunu kabul etmeden önce, Haziran 2019’da Kaliforniya’nın Doğu Bölgesi’nde AlphaBay’deki rolü sebebi ile suçlanmıştı. Duruşmanın, Mayıs ayında gerçekleşeceği planlanmıştı, ancak muhtemelen mevcut pandeminin neden olduğu sorunlar nedeni ile duruşma ertelendi.

Silk Road ve AlphaBay

Silk Road ile birlikte AlphaBay, Temmuz 2017’de ABD yetkilileri tarafından kapatılmadan önce en büyük çevrimiçi kara borsalardan biriydi. Site neredeyse üç yıl boyunca faaliyet gösterdi ve kapandığında 400.000’den fazla kullanıcısı vardı.

Sitenin kurucusu ve yöneticisi Alexandre Cazes, ABD’de suçlandı ve o sırada Bangkok’da bulunduğu için Tayland Kraliyet Polisi tarafından gözaltına alındı. Sonrasında ise Cazes, Tayland’daki hapishane hücresinde ölü bulundu. Cazes’in intihar ettiği düşünülmekte.

Darknet pazarı ile ilişkili kişiler, Cazes’in dizüstü bilgisayarından ve şirketin Kanada’da ele geçirilen sunucularından kurtarılan verilere dayalı olarak bu işi devam ettirmeye devam ediyor. Ağustos ayında, iki Kosta Rika sakini, Silk Road ve AlphaBay’de 270 milyon $ değerinde uyuşturucu satmak ile suçlanmıştı

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Bithumb CEO’su Güney Koreli Yetkililer Tarafından Çağırıldı.

Bithumb’ın başı belada!

Yayın:

-

Bithumb

Bithumb Holdings’in Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jung-hoon, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Akıllı Suç Araştırma Birimi tarafından merkeze çağırıldı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’ndan gelen bilgilere göre, Başkan Lee, temerrüde düşme iddiaları üzerine BXA tokenları adı verilen tartışmalı tokenlar dolayısıyla merkeze çağırıldı.

Daha öncelerde de bildirdiğimiz gibi, Bithumb ve Lee’nin yetkililer ile yaşadığı olaylar, Blockchain Exchange Alliance (BXA) ve Singapur merkezli BXA konsorsiyumu tarafından bildirilen BXA tokenları dolayısıyla tetiklendi.

Blockchain Exchange Alliance’ın Singapur merkezli bir Güney Koreli firma tarafından devir alınacağı bildirildi. Fakat firma, ödemede temerrüde düştüğü için anlaşma yapılamadı. Bithumb için, devir almanın bir koşulu, temerrüdden sonra BXA tokenini listeleme yükümlülüğü idi. Bithumb tokenı listelemeyi reddettiği için, ICO ile elde edilen 25 milyon $ olan başlangıç değeri düşmeye başladı.

Mülkiyet hırsızlığı için hakkında soruşturma başlatılan Başkan Lee’nin çağrısından önce, Güney Kore polisi ülkenin en büyük kripto para birimi borsasının ofisine üç kez baskın yapmıştı.

Bithumb ve Conbit’in Başı Polislerle Dertte

Bithumb’a yönelik soruşturmalar, yetkililer tarafından borsaya sürekli baskın yapılmasının ardından sonuçlandırılmamış durumda. Ayrıca ülkenin en büyük üçüncü kripto para borsası Conbit’in, Bitcoin, Ripple ve Ethereum’un işlem hacmine arbitraj manipülasyonu yaptığı söyleniyor. Bu iddialar ile beraber Conbit, tıpkı Bithumb gibi bir polis baskını kurbanı oldu.

Conbit baskının ardından yetkililer, yaklaşık %99 oranında ticaret manipülasyonunu ortaya çıkardılar. Açıklananlara göre borsa, 100 milyar $ civarında haksız gelir elde etmiş. Ülkenin en büyük borsalarındaki bu düzensizliklere rağmen, hükümetin son zamanlarda ivme kazanan kendi CBDC’sini geliştirmeye olan ilgisi ile Güney Kore hala en iyi kripto merkezi olmaya devam ediyor.

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Coinbase’den Yeni Fee Adımı! Kullanıcılar Ödeyecek!

Tüm kullanıcılarına değişiklik ile ilgili mail yolu ile bir açıklama yapan Coinbase ekibi, çekim komisyonlarının kullanıcılar tarafından ödenmeye başlayacağını belirtmiş durumda.

Yayın:

-

coinbase kripto para borsası

Kripto para borsası Coinbase, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile birlikte çekim komisyonları ile ilgili önemli bir değişikliğe gittiğini açıkladı.

Tüm kullanıcılarına değişiklik ile ilgili mail yolu ile bir açıklama yapan Coinbase ekibi, çekim komisyonlarının kullanıcılar tarafından ödenmeye başlayacağını belirtmiş durumda.

Geçtiğimiz dönemde çekim komisyonları borsa tarafından karşılanıyor ve kullanıcılar ödeme yapmıyordu.

Fakat bu politikada artık değişikliğe gidilmiş gibi görünüyor.

Özellikle Ethereum tarafında DeFi uygulamaları sebebiyle işlem yoğunluğunun artması, transfer ücretlerinde de ciddi bir artışa sebep olmuştu. Borsaların çekim komisyon ücretlerini önemli derecede artırmasının yanı sıra, bireysel cüzdanlar üzerinden ödenen transfer ücretleri de oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştı.

Coinbase Artık Ödemek İstemiyor

Kullanıcı deneyiminin daha da iyileştirilmesi ve kabul edilebilir transfer süreleri ortaya koymak adına böyle bir adım attığını belirten Coinbase ekibi, artık transfer ücretlerini kullanıcılarından talep edecek.

Transfer talebi sırasında kullanıcıya tahmini bir transfer ücreti sunacağını fakat transferin gerçekleştiği anda gereken ücretin kullanıcıya yansıtılacağını, kısacası ufak değişiklikler gösterebileceğini de açıklamış durumda.

Ethereum tarafındaki yoğunluk hem ücretleri hem de transfer sürelerini artırdı.

Coınbase

Diğer Borsalar da Değişikliğe Gitti

Yaşanan ücret ve süre artışının ardından birçok kripto para borsası da Ethereum tarafındaki transfer ücretlerinde önemli değişikliklere gitmişti.

Özellikle geçtiğimiz ay yaşanan patlama sonrası kripto para borsaları Ethereum ve ERC-20 token transferleri için neredeyse 15 $’lık komisyonlar talep etmeye başlamıştı.

Bu rakamlar ise transfer ücreti talep etmeyen borsalar için oldukça büyük bir maliyet oluşturmuş durumdaydı. Maliyetlerin önüne geçme isteyen Coinbase ekibi de bu sebeple ücretleri kullanıcıya yansıtma kararı almış gibi görünüyor.

Diğer borsa haberleri için: Borsa Haberleri

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.