BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

Analistler #DeFi ile Birlikte Ethereum’un Değerini Katlayacağını Düşünüyorlar

#DeFi 2020 yılına damga vurabilir

Yayın:

-

Muhabbit

Merkeziyetsiz finans ürünlerindeki kilitli toplam Ethereum’un dolar karşılığı değeri 800 milyon doları aştı tarihinini en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı diğer yandan bu ürünleri üzerinde barındıran Ethereum isefiyat olarak son iki yılda yatırımcılarını pek güldürmedi dersek yalan söylemiş olmayız. Peki #DeFi ile beraber ETH, piyasa değerinde bir ritim yakalayabilir mi ? Analistler Ethereum’un 2017’deki ICO balonu gibi #DeFi ile beraber 1 trilyon doları aşan bir market değerine sahip olmasını ihtimal dahilinde görüyorlar.

Peki Nasıl ?

1- Küresel olarak güven vermeyen ekonomi kriptoparalara ve en büyük ikinci kriptopara olan Ethereum’a olan ilgiyi arttırabilir.

Bu bölüm Fitzner Blockchain Consulting & DeFi Rate’ten Lucas Campbell’ın Bankless Substack makalesinden alınmıştır

2- 2017 Balonuna neden olan etki şüphesiz insanların zengin olma hayallerini kullanan #ICO’lardı. Daha sonra markete zahiri bir boğa sezonunu 2019 başında #IEO’lar yaşatmıştı. #DeFi ile beraber ETH protokolleri ve gerçek kullanım alanlarının rekor kırması sadece bir başlangıç olabilir.

3- #DeFi ürünlerindeki kilitli Ethereum miktarı, 2019’un son haftalarında aşırı büyüme yaşadı %80’in üzerinde arttı ve Ethereum’un %3’üne yakın bir kısmını kilit altına aldı. Bununla birlikte, DeFi 2018 ve 2019’a boyunca ne kadar arttıysa Etherum birim fiyatı da o kadar düştü.

4- Teminat oranı Ethereum fiyatıyla direkt alakalı

Örnek üzerinden anlatacak olursak;

ETH üzerindeki stabil coin olan Dai’nin, 2020’de 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştığını varsayarsak (En büyük stabil coin Tether’in piyasa değeri ise 5 milyar dolar), kilitlenmesi gereken toplam ETH miktarı toplam Ethereum miktarının %15’in üzerine çıkması demek… Anlayacağınız üzere aslında #DeFi ların başarısı da bir nevi Ethereum’ un fiyatı ile beraber hareket etmeli Ethereum fiyatı 500 dolar olursa ise 1 milyar dolarlık DAI için sadece %4.5 Ethereum kilitli kalmalı.

5- Şimdi Ethereum küresel pazarı hedeflerken, geleneksel türev pazarındaki 670 Trilyon doların sadece % 1’inin DeFi’ye girdiğini hayal edin. Ethereum fiyatı beş haneye ulaşabilir ve muhtemelen 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk kripto para birimi olabilir.

6- ETH2.0
Sektörde 1 yıldan fazla süreden bulunan herkes biliyordur ki Ethereum’un yılan hikayesine dönen bir Proof of Stake’e geçme hikayesi var. Bu yıl içerisinde geçeceği söyleniyor. En azından dün açıklanan bir güncellemeyle ETH2.0′ dan önce 2020 içerisinde ETH1.5 gibi bir ara faz süresine girecekleri kesinleşmiş oldu.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Onur Barık

    17/01/2020 at 16:06

    harika ve hızlı haberle riçin teşekkürler . Etheryum ile ilgili benimde şahsi görüşüm bu yönde teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Market Cap Nedir? Dominans Nedir?

Kripto para piyasalarında sıkça duyduğunuz market cap ve dominans terimlerinin ne olduğuna ve nasıl hesaplandığına değinilen Draco elinden çıkma bir yazı.

Yayın:

-

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, kripto para piyasalarını takip ediyorsanız market cap ve dominans terimlerini oldukça sık duymuşsunuzdur. Bu yazımızda market cap ve dominans kavramlarının ne olduğuna ve nasıl hesaplandığına değineceğiz. 

Dominans konusuna değinmeden önce market cap’i açıklamamız gerekmektedir. Market cap, market capitalisation teriminin kısaltması olmaktadır. Bu terimi Türkçe’ye “piyasa değeri” olarak çevirebiliriz. Yani bir coinin market capi, o coinin piyasadaki dolar cinsinden büyüklüğüdür. Market capi hesaplayabilmek için ise iki veriye ihtiyacımız vardır; sirkülasyondaki coin sayısı ve coinin değeri.

Market cap (Piyasa değeri) = Sirkülasyondaki Coin Sayısı X Coinin Değeri

Kripto para piyasasının total market capini bulmak için de tüm coinlerin market caplerini toplamak yeterlidir. Şu anki toplam market cap yaklaşık olarak 280 milyar dolardır. Ayrıca bu noktada bir yanlışı da düzeltme ihtiyacı duydum. Birçok insan, piyasada bulunan toplam para miktarını market cap olduğunu sanmakta veya market cap ile karıştırmaktadır. Bu ikisi birbirinden tamamen bağımsız kavramlardır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Ethereumun sirkülasyondaki coin sayısı yaklaşık olarak 109 milyondur. Ethereumun değeri 1 dolar arttığında, market capi ve dolayısıyla toplam market cap 109 milyon dolar artacaktır. Siz de biliyorsunuzdur ki Ethereum’un fiyatını 1 dolar arttırmak için piyasaya 109 milyon dolar sokmaya gerek yoktur. 
Bir coinin piyasa değerini, fiyatını öğrenmek için CoinMarketCap gibi kaynakları kullanabilirsiniz.

Dominans konusuna gelecek olursak; Bitcoinin dominansı, Bitcoin market capinin toplam market cape yüzdelik olarak oranıdır. Formülü de şu şekildedir;

BTC Dominansı = ( BTC Market Cap/ Toplam Market Cap) X 100

Okuduğunuz için teşekkürler,
Draco
.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Para Yönetimi 101. Para Yönetimi Nedir?

Para yönetimi nedir, nasıl yapılması gerekir? Para yönetimine dair bilmeniz gereken her şeye kısaca değinilmiş, Draco elinden çıkma bir yazı.

Yayın:

-

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, bu yazımızda çok önemli bir konu olan ancak piyasadaki birçok kişinin bilmediği veya uygulamadığı “Para Yönetimi” konusuna değineceğiz. Öncelikle para yönetiminin açıklamasını ve önemini anlatmaya çalışacağım daha sonra ise bazı stratejilerden bahsedeceğim.

Para yönetimi, trade yaparken portföyünüzü nasıl kullanacağınızı ve ne kadarını riske atacağınızı belirlediğiniz stratejilerin toplamıdır. Daha açık olursak işlem yaparken ne kadar coin veya hisse alacağınızı veya ne kadar zarar edebileceğinizi önceden belirlediğiniz stratejilerdir.

Tahmin ediyorum ki birçoğunuz belirli bir stratejiye göre değil de o anki ruh halinize göre işlem büyüklüğünüzü ayarlıyorsunuzdur ki ben de başlarda öyle yapıyordum. Ancak bu yapacağınız en büyük hatalardan biri olabilir. Neden diye soracak olursanız, size şöyle bir örnek vereyim; her seferinde portföyünüzün büyük bir kısmıyla işlem yaptığınızı düşünün. Kazandığınızda evet çok büyük miktarlarda kazanacaksınızdır. Ancak kaybettiğinizde de çok büyük miktarlarda kaybedeceksiniz… Yanlış bir işlem sonucunda portföyünüzün %50’sini kaybettiğiniz diyelim portföyünüzü tekrar eski haline getirebilmek için %100 oranında bir kazanç sağlamanız gerekmektedir. Bunun da ne kadar zor olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur zaten.

Peki para yönetimi stratejisinin bize sağlayacağı avantajlar neler? Öncelikle kendimize göre bir strateji oturttuğumuzdan portföyü takip etmek çok daha kolaylaşacaktır. Kazanırken portföyün büyük bir kısmını tek kalemde işleme sokmaya göre daha az kazanabiliriz ancak kaybederken de daha az kaybedeceğiz. Yani portföydeki riski azaltmış olacağız.

Unutmayın, ilk amacımız kazanmak değil de kaybetmemek olmalı.

Peki Nasıl Kaybetmeyeceğiz?

Şimdi iki stratejiden bahsedelim. Bu stratejilere göre siz de kendi stratejilerinizi geliştirebilir veya bu stratejileri kullanabilirsiniz.  İlk stratejiyi bize tanıttığı için x3n0c’a çok teşekkür ederiz. Bu yönteme göre her işlemde stop-loss uzaklığına bakılmaksızın portföyünüzün belirli bir kısmını riske atarsınız. Yani her işleminizde portföyünüzün sadece belirli bir kısmını kaybedebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; her işlemde portföyünüzün binde birini riske attığınızı varsayalım. Buna göre 100 000 dolarlık portföyünüz varsa 100 dolar riske atarsınız. Stop uzaklığınız %5 ise 2000 dolarlık işlem işlem açarsınız. Stop uzaklığınız %5 olduğundan da sadece 100 dolar kaybedersiniz.  Ben bu stratejiyi kendime göre değiştirip margin işlemlerde kullanıyorum.

Diğer stratejiye geçelim. Bu stratejiyi bizimle paylaştıklarından dolayı TCT Analiz’e teşekkür ederiz. Bu stratejiye göre öncelikle belirli bir süre içerisinde kaç işlem yaptığınızı belirlemeniz gerek. Bu süreyi sizin ayarlamanız daha iyi olacaktır çünkü her kişinin işlemi kapatma süresi farklıdır. İşlem sayınızı belirledikten sonra portföyünüzü o sayıya bölün ve her işleme o miktar ile girin.

Örnek verecek olursam; benim trade için ayırdığım portföy 5000 dolar olsun. 15 günde 10 adet işlem tamamlamış olduğumu varsayalım. Bunlara göre benim her işlemimin büyüklüğü 500 dolar olacaktır. Bu stratejiyi ben kaldıraç olmayan piyasalarda, yani spot piyasalarda kullanıyorum.

Bu stratejilere veya farklı stratejileri göz önünde bulundurarak siz de kendiniz için yeni bir yöntem belirleyebilirsiniz. Kim bilir belki de başka bir yazımızda sizin stratejinizden bahsederiz!

Okuduğunuz için teşekkürler,
Draco

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler