BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

Analistler #DeFi ile Birlikte Ethereum’un Değerini Katlayacağını Düşünüyorlar

#DeFi 2020 yılına damga vurabilir

Yayın:

-

Muhabbit

Merkeziyetsiz finans ürünlerindeki kilitli toplam Ethereum’un dolar karşılığı değeri 800 milyon doları aştı tarihinini en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı diğer yandan bu ürünleri üzerinde barındıran Ethereum isefiyat olarak son iki yılda yatırımcılarını pek güldürmedi dersek yalan söylemiş olmayız. Peki #DeFi ile beraber ETH, piyasa değerinde bir ritim yakalayabilir mi ? Analistler Ethereum’un 2017’deki ICO balonu gibi #DeFi ile beraber 1 trilyon doları aşan bir market değerine sahip olmasını ihtimal dahilinde görüyorlar.

Peki Nasıl ?

1- Küresel olarak güven vermeyen ekonomi kriptoparalara ve en büyük ikinci kriptopara olan Ethereum’a olan ilgiyi arttırabilir.

Bu bölüm Fitzner Blockchain Consulting & DeFi Rate’ten Lucas Campbell’ın Bankless Substack makalesinden alınmıştır

2- 2017 Balonuna neden olan etki şüphesiz insanların zengin olma hayallerini kullanan #ICO’lardı. Daha sonra markete zahiri bir boğa sezonunu 2019 başında #IEO’lar yaşatmıştı. #DeFi ile beraber ETH protokolleri ve gerçek kullanım alanlarının rekor kırması sadece bir başlangıç olabilir.

3- #DeFi ürünlerindeki kilitli Ethereum miktarı, 2019’un son haftalarında aşırı büyüme yaşadı %80’in üzerinde arttı ve Ethereum’un %3’üne yakın bir kısmını kilit altına aldı. Bununla birlikte, DeFi 2018 ve 2019’a boyunca ne kadar arttıysa Etherum birim fiyatı da o kadar düştü.

4- Teminat oranı Ethereum fiyatıyla direkt alakalı

Örnek üzerinden anlatacak olursak;

ETH üzerindeki stabil coin olan Dai’nin, 2020’de 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştığını varsayarsak (En büyük stabil coin Tether’in piyasa değeri ise 5 milyar dolar), kilitlenmesi gereken toplam ETH miktarı toplam Ethereum miktarının %15’in üzerine çıkması demek… Anlayacağınız üzere aslında #DeFi ların başarısı da bir nevi Ethereum’ un fiyatı ile beraber hareket etmeli Ethereum fiyatı 500 dolar olursa ise 1 milyar dolarlık DAI için sadece %4.5 Ethereum kilitli kalmalı.

5- Şimdi Ethereum küresel pazarı hedeflerken, geleneksel türev pazarındaki 670 Trilyon doların sadece % 1’inin DeFi’ye girdiğini hayal edin. Ethereum fiyatı beş haneye ulaşabilir ve muhtemelen 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk kripto para birimi olabilir.

6- ETH2.0
Sektörde 1 yıldan fazla süreden bulunan herkes biliyordur ki Ethereum’un yılan hikayesine dönen bir Proof of Stake’e geçme hikayesi var. Bu yıl içerisinde geçeceği söyleniyor. En azından dün açıklanan bir güncellemeyle ETH2.0′ dan önce 2020 içerisinde ETH1.5 gibi bir ara faz süresine girecekleri kesinleşmiş oldu.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Artık Kripto İşlemlerinizi Bir Dokunuşla Yapabilirsiniz!

Yayın:

-

Kripto para birimi ile yapılan işlemleri yetkilendiren Keycard, NFC donanımı ile birleştirilmiş kredi kartı boyutlarında bir donanım cüzdanıdır. İleride daha fazla entregrasyon özelliklerine sahip olması planlanan cüzdan an itibarıyla bir özel mesajlaşma uygulaması, cüzdan, Status uygulaması ve bir DeFi tarayıcısı ile entegrasyona sahip.

Geçtiğimiz günlerde Keycard geliştirici ekibi, Android, iOS ve Go için bir uygulama programlama arayüzü (API) ve bir yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınladı. Bunun sayesinde, geliştiriciler herhangi bir kimlik doğrulaması gerektiren uygulamaya Keycard entegrasyonu sağlayabilecek.

Donanım Cüzdanları Ve Güvenlik

Bildiğiniz üzere hayatımız dijitalleştikçe, yaşadığımız güvenlik açıkları fazlalaştı. Bu durum ile beraber kripto paralar ile ilgileniyorsanız, hesabınıza erişiminiz özel anahtarlar ile sağlanmakta. Özel anahtarlarınızı saklamak için en güvenli seçeneklerden biri ise donanım cüzdanları. Şu an piyasada aralarında seçim yapabileceğiniz bir çok donanım cüzdanı var. Tek yapmanız gereken ufak bir araştırma ile bu cüzdanların size neler sağladığını öğrenmek.

Fakat, donanım cüzdanları ile mobil cihazlar ve bilgisayarlar arasında anahtar paylaşma, yahut işlemleri yetkilendirme yöntemleri büyük farklılıklar gösteriyor. İlk zamanlarda USB teknolojisi ile bağlantı kuran cüzdanlar günümüze kadar Bluetooth teknolojisi ve geçtiğimiz günlerde NGRAVE’in tanıtımını yaptığı QR kodlar ile bağlantı kurmaya başladı.

Keycard ise, sektöre yeni bir soluk getirerek NFC teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Kredi kartı boyutundaki cüzdanı, mobil cihazınıza dokundurarak işlem yetkisini anında verebilirsiniz.

Keycard, aynı zamanda Status uygulamasını geliştiren, Status Network tarafından üretiliyor. Status uygulaması, özel mesajlaşma uygulamasını, ERC-20 ve ERC721 tokenlerini destekleyen bir Ethereum cüzdanını ve merkezsiz bir Web3 tarayıcısını birleştirerek bünyesinde bulunduruyor.

Bununla beraber, uygulamanın API ve SDK’larını geliştiricilere açması, bu teknolojisini başka cüzdanlarda ve diğer uygulamalarda kolayca uygulanabileceği anlamına geliyor.

Keykard projesinin yöneticisi Guy-Louis Grau, bu teknolojinin kullanımın endüstri standartı olarak belirlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Bildiğiniz gibi, kripto paraların depolanması konusu, internet sahtekarlıklarının arttığı bu dönemde çok önemli. Güvenli bir şekilde kripto paralarınızı depolamak istiyorsanız, paralarınızı borsada yahut çevrimiçi cüzdanlarda bulundurmak yerine kendinize bir donanım cüzdanı almanızı tavsiye ediyoruz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin Nedir? Bitcoin 101

“Cypherpunk” olarak tabir edilen üst düzey bilgisayar programcılarının oldukça başarılı bir şekilde kullandığı “kriptografi”, yani şifreleme temelli bu çözüm sayesinde Bitcoin, ilk bağımsız para birimi oluşturma gayesiyle ortaya çıkmakta.

Yayın:

-

bitcoin

“Bitcoin” kelimesi son yıllarda fazlaca duyduğumuz kelimelerin başında geliyor. Geçtiğimiz hafta sizlere kripto paraları anlatmıştık. Bu haftanın hikayesi ise kripto paraların atası olarak kabul edilen Bitcoin.  Peki Bitcoin ilk kripto para girişimi mi? Hayır değil, fakat Bitcoin kendinden önceki girişimlerden elde edilen bilgi ve tecrübelerin ışığında oluşturulmuş ilk başarılı örnek, kripto para. Bu sebeple Bitcoin için “kripto paraların atası” terimi oldukça uygun.

“Cypherpunk” olarak tabir edilen üst düzey bilgisayar programcılarının oldukça başarılı bir şekilde kullandığı “kriptografi”, yani şifreleme temelli bu çözüm sayesinde Bitcoin, ilk bağımsız para birimi oluşturma gayesiyle ortaya çıkmakta. 2008 krizinin hemen ardından “Satoshi Nakamoto” isimli bir kişi ya da bir grup tarafından manifestosu “whitepaper”ı ilan edilen kripto para birimi, 2008 yılından bu yana varlığını sürdürmekte. Bitcoin’e olan ilgi kadar Satoshi Nakamoto kod adlı kişi yada gruba da ilgi, toplulukta oldukça büyük. Daha önce “Satoshi Nakamoto” olduğu iddia edilen hatta gözaltına alınan kişiler olduğu gibi kendisinin Sathoshi Nakamoto olduğunu iddia eden kişiler bile bulunmakta.

Nasıl Çalışır

Herhangi bir merkez tarafından kontrol edilmeyen bu para birimi nasıl çalışıyor ve varlığını koruyor? Tam bu noktada “proof of work” (iş kanıtı) algoritması ile birlikte “madencilik” olarak tabir edilen iş veya görev karşımıza çıkıyor. Ağın hem güvenliğini, hem devamlılığını hem de çalışmasını sağlayan madencilik prosedürü, Bitcoin ağının en önemli parçası konumunda.

Madenci olarak tabir ettiğimiz kişiler üst düzey madencilik araçları ile (GPU) ağda gerçekleşmesini istediğimiz transfer işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bir madenci ağda sizin transfer işleminizi gerçekleştirirken diğer madenciler de bu işlemi onaylayarak ağda işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Bu sayede işleminiz “blok zincir” ağına yeni bir zincir olarak ekleniyor.

İşleminiz sadece işlemin gerçekleştiği cihazlarda değil, ağa erişimi olan tüm sistemlerde görünür hale geliyor. Kısacası Bitcoin birçok kişinin düşündüğü gibi işlemleri büyük bir gizlilik içerisinde gerçekleştirmiyor. Hatta günümüzde bildiğimiz ve kullandığımız tüm sistemlerden daha açık, görünür ve şeffaf şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor. Cüzdan adresini ya da işlem için üretilmiş kodu bilen herkes, işlem detaylarını ağ üzerinde detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyor.

Ağ güvenliği noktasında ise sistemin yanıltılabilmesi için “hacker”lar tarafından ağın yüzde 51’inin ele geçirilmesi ya da kontrol edilebilmesi gerekmekte. Bu ise oldukça yüksek maliyet gerektiren bir işlem. Bu sebeple de Bitcoin “çok güvenli” tanımlamaları bazı kişiler tarafından yapılmakta.

Madenciler de gerçekleştirdikleri bu işlemleri karşılığında sizden cüzi bir işlem ücreti talep ediyor. “Fee” olarak adlandırdığımız bu işlem ücretlerinin yanında madencilerin ağ üzerinde “blok ödülü” olarak adlandırdığımız farklı bir gelir kaynağı da bulunuyor. Bitcoin ağında her 10 dakikada bir madenciler tarafından yeni bir blok bulunuyor. Bulunan her bir blok için de 12.5 Bitcoin ödül kazanılıyor. Bu da aslında madencilerin işlemleri gerçekleştirmedeki teşviği anlamına geliyor. Her 4 yılda bir de “halving” ödül yarılanması, olarak isimlendirilen olay ile blok ödülleri yarı yarıya azalıyor. Bu Bitcoin algoritması içerisinde gömülü olan ve düzenli olarak gerçekleşecek bir durum.

Ödül Yarılanması

Önümüzdeki “halving” ise yaklaşık 20 gün sonra gerçekleşecek. Bu sayede madencilerin kazandığı blok ödülü, blok başına 6.25 Bitcoin’e düşecek. Bu azalma her 4 yılda bir, yarı yarıya olmak üzere devam ederek Bitcoin maksimum arz miktarına ulaşana kadar devam edecek. Ulaşılabilecek toplam arz ise 21 milyon adet. Şimdilerde ise arz miktarı 18 milyon adetten biraz fazla. Önceki tarihlerde ödül miktarının fazla olması sebebiyle 18 milyon rakamına hızla gelinmesine rağmen, ödül oranındaki azalmalar ile birlikte geri kalan yaklaşık 3 milyon adet Bitcoin, çok uzun vadede bulunabilecek.

 

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.