Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63205.54
-4.69%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3086.26
-4.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.22
-6.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.7
-4.47%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Araştırmalara Göre Bankacılık Sistemi Bitcoin’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Galaxy Digital’in tahminlerine göre, Bitcoin’in yıllık enerji tüketimi114 TWh iken, bankacılık sektörü her yıl 260 TWh’den fazla tüketiyor.

Clock
Paylaş
Araştırmalara Göre Bankacılık Sistemi Bitcoin’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Bitcoin’in (BTC) enerji tüketimi, Elon Musk’ın “tweet”inden sonra gündem oldu. Yapılan araştırmalara göre geleneksel bankacılık sisteminin Bitcoin ağından çok daha fazla enerji tükettiği söyleniyor.

Kripto para birimi şirketi olan Galaxy Digital, “Bitcoin’in Enerji Tüketimi” başlıklı bir rapor yayınladı.

kullanilan enerji btc - Araştırmalara Göre Bankacılık Sistemi Bitcoin'den Daha Fazla Enerji Tüketiyor!
Kullanılan enerji

Galaxy Digital’in yaptığı araştırmalara göre, madenci güç tüketimi, havuz güç tüketimi ve “node” güç tüketimi dahil olmak üzere Bitcoin’in yıllık elektrik tüketiminin 113,89 TWh’de olacağını tahmin ediyor.

Galaxy Digital’in tahminlerine göre bu miktar, bankacılık sistemi ve altın endüstrisi tarafından yıllık bazda tüketilen toplam enerjiden en az iki kat daha düşük.

Galaxy Digital Mining, Bitcoin’in enerji tüketiminin şeffaf olduğunu söylüyor. Ayrıca Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi gibi araçlar kullanılarak Bitcoin’in enerji tüketimini izlemek mümkün olduğunu söylüyor.

Ancak GDM, altın endüstrisinin ve geleneksel finans sisteminin enerji kullanımının değerlendirilmesinin biraz daha karmaşık olduğunu söylüyor.

Raporda, perakende ve ticari bankacılık sisteminin birden fazla yerleşim katmanı olduğu için elektrik tüketim verilerini doğrudan aktarılamadığını da belirtti.

Galaxy’nin bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağının veri merkezleri tarafından enerji kullanımına ilişkin tahminleri göz önüne alındığında, bankacılık sisteminin toplam yıllık enerji tüketiminin dünya çapında 263,72 TWh olduğu tahmin ediliyor.

Altın endüstrisinin enerji tüketimini hesaplamak için Galaxy Digital Mining, Dünya Altın Konseyi’nin “Altın ve iklim değişikliği: Mevcut ve gelecekteki etkiler” başlıklı raporunda sektörün toplam sera gazı emisyonları için tahminler uyguladı. Çalışmada tahmin edildiği gibi, altın endüstrisinin yılda yaklaşık enerji tüketimi 240.61 TWh.

Daha fazla haber için : Öne Çıkanlar

Daha fazla Bitcoin haberi için : Bitcoin

Haberlere anında ulaşmak ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Telegram grubumuza katılabilirsiniz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar