Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64296.65
-0.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3505.81
0.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.32
-4.81%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.4
-0.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Zcash Kullanıcıları Gizlilik Özelliklerini Kullanamıyor

Görünüşe bakılırsa kullanıcıların kafası karışık.

Clock
Paylaş
Zcash Kullanıcıları Gizlilik Özelliklerini Kullanamıyor

Kripto para birimlerinin takibi ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, Zcash kullanıcıların %99’u uygulamanın sağladığı gizlilik özelliklerini kullanamıyor.

Carniege Mellon Üniversitesinin yaptığı araştırmada neticesinde, Monero (XMR) ve Zcash’in (ZEC) gizlilik özelliklerine dair bir çalışma yayınladılar.

728×90 muhabbit - Zcash Kullanıcıları Gizlilik Özelliklerini Kullanamıyor300x250 muhabbit - Zcash Kullanıcıları Gizlilik Özelliklerini Kullanamıyor

Raporda, Monero’nun sağladığı geniş ekosisteminde katı güvenlik uygulamaları sayesinde Monero’nun takipsizliğini etkin bir şekilde uyguladığı görülüyor.

Fakat raporda, Zcash’in sağladığı özelliklerin kullanılmadığından ve Zcash’in güçlü şifreleme özellikleri sunmasına rağmen, kullanılan ağın gizliliği zayıflattığı görülüyor.

Araştırmalarda göründüğü üzere, an itibariyle Zcash’in yaygın olarak kullanılmadığı ve Mayıs 2020’de yapılan bir ankete dayanarak, darkweb piyasalarında tercih edilen bir kripto para birimi olmadığı belirtildi.

Ayrıca, Zcash kullanıcılarına hem anonim korumalı hem de şeffaf işlem özellikleri sağlıyor. Araştırmacıların yaptığı 30 günlük bir deney sonucunda ise görünüşe göre kullanıcıların yaptığı ZEC işlemlerinin yaklaşık %0.09’unun protokolün sunduğu gizlilik özelliklerini tam anlamıyla kullandığı görüldü.

Kriptografik teknoloji açısından Zcash çok iyi bir altyapıya sahip olmasına rağmen, kullanıcılar korumalı havuz sisteminden yararlanmaması, işlemlerin izlenebilir hale gelmesine neden olur. Kullanıcıların şeffaf havuz sistemini kullanması, Zcash ekosisteminin genel anonimliğine ket vuruyor.

Görünüşe göre Zcash Kullanıcıların büyük çoğunluğu, Zcash’in işletim tarzını henüz tam anlamıyla kavrayamamış gibi görünüyor.

XMR İşlemlerinin %30’u İzlenebilir Durumda

Artan altcoinlerin neredeyse tamamı, teknolojilerinin kesinlikle izlenemez olduklarını iddia ederek markalaşmaya çalışıyor.

Araştırmacılar tıpkı Zcash’in izlenebilirliğini takip ettiği gibi Monero’nunda gizlilik yeteneklerini gözlem altına aldı. Görünüşe göre Monero, mixins adında bir Zero-Knowledge-Proof tarzında bir teknoloji kullanıyor. Fakat araştırmaların gösterdiği kadarıyla, son iki yıl içinde Monero kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerin yaklaşık %30’u takip edilebilir durumda.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar