Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66821.99
-1.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3489.54
-1.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.35
-4.48%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.7
-1.51%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Arbitrum, Yönetişim Tokenı Çıkararak Topluluğunu Güçlendirmek İstiyor

Arbitrum ekosistemi ne iş yapar?

Clock
Paylaş
Arbitrum, Yönetişim Tokenı Çıkararak Topluluğunu Güçlendirmek İstiyor

Ethereum için katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum, yerel tokenı ARB’nin çıkışı ve büyük bir airdrop için tarihi verdi.

Arbitrum, 2021 yılında çıktıktan sonra tokenı olmadan ağın en büyük projelerinden biri oldu. Yaklaşan lansman da platformun topluluğu için heyecan verici bir haber oldu.

728×90 muhabbit - Arbitrum, Yönetişim Tokenı Çıkararak Topluluğunu Güçlendirmek İstiyor300x250 muhabbit - Arbitrum, Yönetişim Tokenı Çıkararak Topluluğunu Güçlendirmek İstiyor

Arbitrum bir Optimistic Rollup çözümüdür. Ağ işlemlerini Ethereum ana ağından uzaklaştırırken Ethereum’un güvenliğini kullanır. Kendi blok zinciri üzerinde çalışan platform, geliştiricilerin saniyede işlenen işlem sayısını arttıran akıllı sözleşmeler dağıtmasına ve böylece toplam işlem ücretlerinin düşürmesine olanak tanır.

Katman 2 Beat platformundan alınan verilere göre, Arbitrum, piyasadaki toplam kilitli varlıkların (TVL) %55’ini elinde bulundurarak piyasanın hakimi durumunda. Öyle ki son 1 haftada platformun TVL değeri %20 civarında artarak 3,85 milyar dolara yükseldi.

Arbitrum’daki TVL miktarının yüksek olması gelişen ekonomisi için iyi bir göstergedir. Piyasanın hakimi olması ise projeyi destekleyen GMX, Uniswap, Camelot ve diğer şirketler için de iyi bir haber.

Katman 2 projelerinden Optimism gibi bazı projeler 23 Mart 2023 tarihinde ARB tokenın çıkmasıyla merkezi olmayan organizasyon (DAO) yolculuğunda önemli bir adım atmış oldu. Birçok ağın yerel tokenı ağdaki işlem ücretleri için kullanılsa da ARB sadece Arbitrum’daki protokol yönetişimine hizmet edecek.

Arbitrum ekosisteminin arkasındaki Offchain Labs, ağda karar veren ve ayarlama yapmaktan sorum olan tek kuruluştur. Şirket, son yaptığı duyuruda token lansmanından sonra tüm kontrol haklarını topluluğa teslim edeceğini açıklamıştı.

ARB airdrop hakkında

Arbitrum Vakfı, ARB airdrop’unun 23 Mart 2023 tarihinde tokenın çıkışıyla uygun olan ilk topluluk üyelerine dağıtılacağını açıkladı.

Arbitrum, kripto para analiz şirketi Nansen ile işbirliği yaparak 2023 Şubat ayında kullanıcı davranışlarını analiz etti ve airdrop’a uygun olan kişiler seçildi. Uygunluk faktörleri arasında şunlar vardı:

  • Yapılan işlem sayısı
  • Kullanılan uygulama sayısı
  • Arbitrum One ve Nitro’nun ikisinin de kullanıldığı süre

Nansen şirketinin yapmış olduğu açıklamaya göre 2,3 milyon cüzdan airdrop kurallarına uydu. 625,142 adet cüzdan ise uygun olarak belirtildi. Offchain Labs’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Steven Goldfeder, kullanıcıların iç uygunluk kriterlerine uyup uymadığına da bakılacağını belirtmişti.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar