Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66844
-0.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3452.44
-1.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.62
2.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.9
-1.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Arjantin, Kripto Para Gelirlerini Vergilendirmeye Başlayacak!

Arjantin hükümetinin kripto para birimi işlemlerini vergilendirmesine izin veren yeni kurallar getirildi.

Clock
Paylaş
Arjantin, Kripto Para Gelirlerini Vergilendirmeye Başlayacak!

Buenos Aires Times tarafından yayımlanan bir habere göre, kripto para birimi işlemleri artık Arjantin’de vergi yasalarına tâbi olacak. 

728×90 muhabbit - Arjantin, Kripto Para Gelirlerini Vergilendirmeye Başlayacak!300x250 muhabbit - Arjantin, Kripto Para Gelirlerini Vergilendirmeye Başlayacak!

Haberde Arjantin hükümetinin 17 Kasım 2021 tarihinde, kripto para işlemlerinin artık ülkenin kredi ve borç vergi yasalarına tâbi olduğu anlamına gelen bir kararname yayımladığı belirtildi. 

Kararnamenin, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına tanınan vergi muafiyetlerini netleştirmeyi ve sınırlamayı amaçladığı bildiriliyor. Yeni kurallar ayrıca kripto para işlemlerinin artık vergiye tâbi bir faaliyet olduğunu da doğruluyor. 

“Fon hareketlerinin kripto para varlıkları üzerinde; alım, satım, takas, aracılık gibi işlemlerle bağlantılı olduğu durumlarda; bu kararname ve benzer nitelikteki diğer düzenlemelerde öngörülen muafiyetler uygulanmayacaktır.”  

Bilindiği üzere daha önce, bireyler arasındaki kripto para işlemleri muaf tutuluyordu ve sadece nakit işlemler statüsünde olduğu gibi işlem görüyordu. 

Bazı Ülkeler Kripto Para Kazançlarını Vergiden Muaf Tutuyor

Hükümetlerin kripto para birimleriyle nasıl başa çıkması gerektiğine dair küresel bir anlaşma yok, ancak kripto para kazançlarını vergilendirmeyen birkaç ülke var. Buna örnek olarak, mart 2018’de ülkedeki kripto para birimi faaliyetlerini yasallaştıran yasalar çıkaran Beyaz Rusya gösterilebilir. O dönem ülke, kripto para yatırımlarını “kişisel yatırımlar” olarak kabul ederek vergiden muaf tutmuştu. 

Bir başka ülke olan Malezya’da da kripto para işlemleri vergiden muaf tutuluyor. Çünkü hükümet bunları varlık veya yasal ödeme aracı olarak kabul etmiyor. 

Portekiz’de, bireyler tarafından kripto para birimlerinin satışından elde edilen gelirler, 2018’den beri vergiden muaf tutuluyor. Kripto para ticareti de yatırım geliri olarak kabul edilmiyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar