Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60246.02
5.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3284
1.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.61
-0.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $407.1
3.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Arjantin’deki En Büyük İki Banka, Kripto Para İşlemlerini Desteklemeye Başlayacak!

Arjantin’in en büyük iki bankası, müşterilerinin banka hesaplarıyla 4 farklı kripto para seçeneği üzerinden işlem yapabilmesine izin verecek.

Clock
Paylaş
Arjantin’deki En Büyük İki Banka, Kripto Para İşlemlerini Desteklemeye Başlayacak!

Arjantin’in en büyük bankaları olan Banco Galicia ve Brubank, müşterilerinin artık banka hesaplarıyla kripto para satın alabileceğini açıkladı.

Bloomberg tarafından 2 Mayıs 2022 tarihinde Arjantin’de yapılan bir ankete göre; ankete katılanların yüzde 60’ı, kripto paralara daha fazla erişim istiyor. Bunun gibi bir çok sonucun doğrultusunda bankalar kripto para işlemlerine izin verdi.

Binance BannerBinance Banner

3 Mayıs 2022 tarihinde Banco Galicia Bankası; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USD Coin (USDC) ve Ripple’ı (XRP) desteklemeye başladı. Artık bankada hesabı olan kullanıcılar 4 farklı kripto para ile işlem yapabilecek.

Ülkelere baktığımızda Arjantin, kripto para benimsemesinde dünyada altıncı sırada yer alıyor. Anket firması Statista, Arjantinlilerin %21’inin, 2021 yılına kadar kripto para kullandığını veya sahip olduğunu iddia ediyor.

Arjantin’deki kullanıcıların, bankalar aracılığıyla Bitcoin ve diğer kripto para işlemlerini yapabilmesi ülke adına önemli bir gelişme. Özellikle Arjantin’deki enflasyon oranının çok yüksek olduğunu göz önünde bulundurursak, vatandaşlar ülkede yaşanan ezici enflasyondan kripto paralar sayesinde biraz da olsa korunabilir.

Trading Economics’ten alınan verilere göre, Arjantin’in 2022 Nisan tarihindeki enflasyon oranı %55’tir. Arjantindeki vatandaşlar, blok zincir teknolojisi ve merkeziyetsizlik kavramından dolayı Bitcoin’in, enflasyon riskinden korunmak için en ideal değer saklama aracı olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz aylarda Arjantin’de bulunan Sorradino kasabası, enflasyondan korunmak için madencilik ekipmanları satın aldı ve operasyonlara başladı. Madencilikten elde edilen gelirin ayda birkaç yüz ABD doları olduğu tahmin ediliyor.

Arjantin’in Başkenti Buenos Aires’in Belediye Başkanı olan Horacio Rodriguez Larreta, yüksek benimseme oranını göz önünde bulundurarak geçen ayın sonlarında şehrin kamu finansal hizmetleri için ödeme olarak kripto paraları kabul edeceğini duyurdu. Bununla birlikte Buenos Aires şehri sakinleri için blok zinciri tabanlı bir dijital kimlik (DID) platformu başlatmayı planlıyor.

Enflasyon oranları yüksek olan her ülke ilaç olarak kripto paraları tercih etmek istiyor. Ülkeler, verdiği kararlarla diğer ülkeleri de etkiliyor. Arjantin dışında Güney Amerika’daki Brezilya da kripto para benimsemesi konusunda dev adımlar atan diğer bir ülke olarak biliniyor.

Brezilya senatosu 26 Nisan 2022 tarihinde yerel kripto para endüstrisi için çok ihtiyaç duyulan bir düzenleyici niteliğinde olan Bitcoin Yasası tasarısını onayladı. Oluşturulan tasarının, Başkan Jair Bolsinaro tarafından yasaya dönüştürülmesi için sadece bir komiteden daha geçmesi gerekiyor.

Arjantinli Menkul Kıymetler Düzenleyicisi, İnovasyon Merkezi Kurdu!

Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu (CNV); yeni fintech ve kripto para tabanlı yatırım araçlarının, pazara girişleri kolaylaştırmak için harekete geçtiğini bildirdi.

Kurum, geçtiğimiz günlerde özel yatırımcıları düzenleyicilerle bir araya getirecek bir inovasyon merkezi başlattı. İnovasyon merkezi, yatırım araçlarının piyasaya sürülmesi için karşılanması gereken gereksinimler hakkında belirli kurallar oluşturmayı amaçlıyor.

CNV Başkanı Andres Consentino, bu girişim konusunda iyimser olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Kripto varlıkların ve fintech’in ortaya çıkışı bağlamında sektörle birlikte çalışmak ve bu konuda düzenleyici bir politika çerçevesi oluşturmak için erkenden harekete geçiyoruz.”

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar