Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67216
0.41%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3473.01
-0.76%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.77
7.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.2
-0.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Arrow Markets Geleneksel Opsiyon Piyasalarına Kullanıcı Dostu Yenilikler Katıyor

Avalanche üzerinde yer alan opsiyon protokolü Arrow Markets kullanıcı dostu imkanlarıyla geleneksel opsiyon piyasalarında değişimin öncüsü olmaya hazırlanıyor.

Clock
Paylaş
Arrow Markets Geleneksel Opsiyon Piyasalarına Kullanıcı Dostu Yenilikler Katıyor

Avalanche üzerinde yer alan opsiyon protokolü Arrow Markets kullanıcı dostu imkanlarıyla geleneksel opsiyon piyasalarında değişimin öncüsü olmaya hazırlanıyor.

Geleneksel opsiyon piyasalarında opsiyonlar, alıcıdan primi tahsil eden ve opsiyonun parada kullanılması durumunda alıcıya ödeme yapmaktan sorumlu bir yazar tarafından satılıyor. Arrow Markets ise kullanıcıların böyle bir karşı tarafa ihtiyaç duymadan kolaylıkla opsiyon satın alabilmelerini sağlıyor.

728×90 muhabbit - Arrow Markets Geleneksel Opsiyon Piyasalarına Kullanıcı Dostu Yenilikler Katıyor300x250 muhabbit - Arrow Markets Geleneksel Opsiyon Piyasalarına Kullanıcı Dostu Yenilikler Katıyor

New York, Silikon Vadisi, Singapur, Hong Kong, Dubai ve Londra gibi dünyanın önde gelen bölgelerindeki yatırımcılardan destek alan Arrow Markets, global bir proje olarak da dikkat çekiyor. Projelerin yatırımcıları arasında sektörde önde gelen Framework Ventures, Alameda Ventures, QCP Soteria, DeFi Capital, RenGen, CMS Holdings, Avalanche Foundation, ve Delphi Digital Ventures gibi firmalar bulunuyor.

Arrow Markets 901x600 - Arrow Markets Geleneksel Opsiyon Piyasalarına Kullanıcı Dostu Yenilikler Katıyor
Arrow Markets

Arrow DFM’ler ile Etkileşime Büyük Önem Veriyor

Arrow’un öncelikli hedefleri arasında kullanıcıların BTC, ETH ve AVAX gibi kripto para temeli üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz finans piyasaları (DFM’ler) ile etkileşime girmelerini sağlamak bulunuyor. DFM’ler bir yandan opsiyonların oluşturulmasını ve çözümlenmesini kolaylaştırırken bir yandan da kullanıcıların ihtarlar, süre sonu ve dayanaklar arasındaki opsiyonları birleştirerek kişiselleştirilmiş varlıklar geliştirmesine olanak tanıyor.

Arrow bir platform olarak Nobel ödüllü ekonomistler Kenneth Arrow ve Gerard Debreu’dan ilham alınarak oluşturuldu. Arrow ve Debreu araştırmalarında finansal varlıkların fiyatlarının Arrow-Debreu Menkul Kıymetleri adı verilen bir dizi temel sözleşmenin fiyatlarına düşürülebileceğini ortaya koymuştu.

Arrow ve Debreu’nun bulgusuna benzer bir şekilde opsiyon sözleşmeleri de finansal varlıkların fiyatları için bir temel oluşturuyor, zengin bir türev ve yapılandırılmış ürün çeşitliliği oluşturmayı mümkün kılıyor.

Platform, işlemlerini merkeziyetsiz bir toplu karşı tarafı (DAC) bir opsiyon fabrikasıyla eşleştirerek gerçekleştiriyor. DAC’ı opsiyon fabrikasıyla eşleştirmek platforma merkeziyetsiz bir finansal piyasa sağlıyor. DAC ve opsiyon fabrikası Ethereum Virtual Machine (EVM) blockchain’i üzerinde çalışabiliyor.

Arrow platformundaki opsiyon fiyatları, bir koşullu talepler otomatik piyasa yapıcısı (CCAMM) tarafından belirleniyor ve kullanıcıların diğer piyasa katılımcıları ile eşleşmeye gerek duymadan kolaylıkla opsiyon alıp satmalarına imkan sağlıyor.

Arrow Markets Yatirimcilari 901x600 - Arrow Markets Geleneksel Opsiyon Piyasalarına Kullanıcı Dostu Yenilikler Katıyor
Yatırımcılar

Platformda Kullanıcılar Çeşitli Finansal Ürünler Oluşturabilecek

Arrow platformunda oluşturulabilecek finansal ürünlerin kapsamı ise oldukça geniş. Örneğin kapsamlı çağrılar, varyant takasları ve farklı opsiyon spread’leri Arrow’da geliştirilebilecek finansal ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca, Arrow kullanıcılara DAO’da önerilen dayanaklar üzerinde yeni piyasalar oluşturmaya karar verme konusunda oy hakkı da tanıyor.

Tüm bu süreçlerde kullanıcılardan toplanan primler bir teminat havuzunda toplanıyor. CCAMM tarafından belirlenen fiyatlar yeni yazılan her bir opsiyon sözleşmesinin DFM’nin risk profilini nasıl değiştirdiğinin izahını ortaya koyuyor. Böylece teminat havuzunun iflas etme olasılığı minimuma indiriliyor.

Yine de Arrow, opsiyon ödemelerinin vadesi geldiğinde teminat havuzunun iflas etmesi gibi bir ihtimale karşı olası eksiklikleri finanse etmek için ikincil bir kuyruk havuzu da tasarlıyor. Kuyruk havuzunu finanse eden likidite sağlayıcıları orantılı getirilerle teşvik ediliyor. Teminat havuzunu kuyruk havuzuyla birleştirme projesi, genel iflas olasılığının görmezden gelinebilecek bir seviyede tutulmasına olanak sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Avalanche Network Nedir?

Arrow Markets, herhangi bir durumdaki finansal talepler yaratma sorununu minimum ek yük ile çözüme kavuşturuyor. Örneğin, Arrow Markets ile AVAX, ETH ve BTC gibi referans varlıklar üzerinde yerleşik opsiyonlar oluşturulabiliyor ve ödeme nakit olarak gerçekleştirilebiliyor.

Platformun fiyatlandırma mekanizması ise orta düzey token dayanaklarını idare etmek söz konusu olduğunda kapsayıcı bir aralığa sahip. Platform, fiyatlandırma mekanizmasının aynı zamanda sigorta sözleşmeleri için hasar talepleri gibi diğer doğrulanabilir sonuçları ele almakta da yeterince modüler bir yapıda olduğunu dile getiriyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar