Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59986.22
3.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3195.34
2.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.18
1.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537.8
0.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu çağrısında bulundu.

Clock
Paylaş
ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, ASEAN ülkelerine çağrıda bulundu. South China Morning Post’un haberine göre Çin Başkanı, bölgesel kalkınma ve siyasi istikrarı korumak amacıyla Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur liderliğinde kurulan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ni yani ASEAN’ı “Dijital İpek Yolu”nu geliştirmeye çağırdı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin de katıldığı Suudi Arabistan’daki G20 Liderler Zirvesi’nden sonra Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in durağı Çin’in Nanning kentinde düzenlenen China-ASEAN Expo oldu. Mevzu bahis çağrı da tam burada gerçekleşti.

Kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Joe Biden, Çin’in ekonomik gücünü zayıflamak için bölgesel iş birlikleri yapacaklarını açıkladı. Çin de buna ithafen köklerini Güneydoğu Asya Ülkeleri’nde daha fazla salmak için açık çağrıda bulundu.

728×90 muhabbit - ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!300x250 muhabbit - ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!

“Güneydoğu Asya Ülkeleri ile dijital bağlantıyı teşvik etmek amacıyla bir Çin-ASEAN dijital limanı ve “Dijital İpek Yolu” inşa edilebilir.”

Çin halk cumhuriyeti başkanı xi jinping

Ayrıca Xi Jinping, bir süredir Çin’in ekonomiyi canlandırma ve kıtaları birleştirme amacıyla öne sürdüğü Bir Kulak, Bir Yol ya da Kuşak-Yol (Belt and Road Initiative) olarak bilinen modern ipek yolu projesinde Güneydoğu Asya Ülkelerinin önemli bir yeri olduğunu belirtti.

bir kusak bir y9ol 1024x727 - ASEAN Ülkelerine Dijital İpek Yolu Çağrısı!
Bir Kuşak Bir Yol Projesi Haritası, görsel The Economist’ten alınmıştır.

2020 yılının başında Amerika Birleşik Devletleri ile girdiği ekonomik savaş sonrası Çin ekonomisi bölgesel iş birliklerine yönelmeye çalışmıştı. ASEAN Ülkelerine olan bu açık çağrı da bu yönelimin en büyük göstergelerinden biri olmakta. Bu tip iş birliklerine başta pek de sıcak bakmayan ASEAN ülkelerinin şu anda daha ılımlı olduğu belirtiliyor.

Daha fazla Çin haberi için: Çin Haberleri
Özellikle dijital yuan çalışmaları ile alakalı daha fazla haber için: Dijital Yuan Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar