Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53371.19
3.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3151.42
2.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.96
5.58%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.4
2.98%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Merkeziyetsiz Müzik Platformu Audius Nedir?

Ocak 2021’de 2.9 milyon kullanıcıya sahip olan platform, Temmuz 2021 itibarıyla 5.3 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

Clock
Paylaş
Merkeziyetsiz Müzik Platformu Audius Nedir?

Sanatçılara ve hayranlarına doğrudan bağlantı kurmalarını sağlamayı amaçlayan Audius, bir müzik paylaşım ve akış platformu olarak öne çıkıyor.

En büyük finansal olmayan blockchain uygulamalarından biri olan Audius, açık kaynaklı bir geliştirici topluluğuna ait. Ocak 2021’de 2.9 milyon kullanıcıya sahip olan platform, Temmuz 2021 itibarıyla 5.3 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

Binance BannerBinance Banner

Eylül 2021 itibarıyla 1.15 milyar $‘lık piyasa değerine sahip olan AUDIO, platformun yerel tokenı olarak öne çıkıyor.

AUDIO Token’ın piyasa değeri. Kaynak: Coingecko

Peki bu projeyi diğer müzik servislerinden farklı kılan şey nedir?

Audius Nedir?

2018 yılında hayata geçirilen Audius, sosyal medya bileşenlerine sahip, merkeziyetsiz bir müzik servisi olarak öne çıkmakta. Müzisyenlerin ürünlerini uygulamaya doğrudan yüklemelerine olanak tanıyan sistem, hayranları sanatçılarla ve özel yeni müzikler ile buluşturuyor.

Teknik açıdan bakacak olursak Audius, sanatçıların çalışmalarını merkeziyetsiz node operatörleri tarafından güvence altına alır ve zaman damgalı kayıtlar üretmelerine olanak sağlar.

Başlangıçta Ethereum’un yan zinciri olan POA Network üzerine geliştirilen protokol, bir süre sonra hizmetlerinin bir kısmını Solana blockchainine taşıdı. Geliştiriciler, Audius üzerinde kendi uygulamalarını oluşturarak benzersiz bir ses kataloğuna da erişim sağlayabiliyor.

Audius, ana ağ hizmetini Ekim 2020’de deadmau5 ve RAC’nin yer aldığı canlı bir konser ile başlattı.

Ancak diğer blockchain projelerinden farklı olarak, Audius biraz daha kolay bir kullanıcı deneyimine ev sahipliği yapıyor.

Şirketin kurucu ortağı Roneil Rumburg, geçtiğimiz yıllarda şu şekilde bir açıklama yapmıştı:

Kullanıcılar, Google, Facebook, SoundCloud ve Steam gibi ana akım uygulamaları kullanabiliyorsa, Audius’u da kullanabilirler.

Bu arada Audius, 2018 yılında General Catalyst, Lightspeed ve Pantera Capital’den 5 milyar $ yatırım aldı. Bunun yanı sıra protokol, hacim olarak dünyanın en büyük kripto para borsasının girişim kolu Binance Labs’ten 1.25 milyon $‘lık bir fon aldı.

Audius Nasıl Çalışır?

Audius, bir müzik paylaşım platformu olarak görev alıyor. Bunun dışında yerel token AUDIO, ağın çalışmasını sağlayan üç gruba teşvikleri sağlamakla görevli.

Bu gruplar ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Node operatörleri
  • Sanatçılar
  • Kullanıcılar

Audius blockchain teknolojisi ile çalıştığı için, içeriği depolayan ve bu içerikleri indeksleyen merkeziyetsiz bir node’a sahiptir.

Tabi blockchain teknolojisi dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey kripto paralar olacaktır.

Audius ağı, üç işleve hizmet eden Ethereum tabanlı bir token olan AUDIO tarafından destekleniyor:

  • Ağ güvenliği: Node operatörleri, bir node’u çalıştırmak için tokenleri paylaştırır ve karşılığında ağdan ödül kazanır.
  • Ayrıcalıklı özellikler: Sanatçılar, platformda NFT koleksiyonlarını görüntülemek gibi özellikleri, yerel tokenı stake ederek elde edebilir.
  • Yönetişim: Stake işlemine bırakılan tokenlar, kullanıcıların ağda yapılacak değişimlere oy vermesini sağlar.

Bu arada Audius kullanmak için blockchain veya kripto paralar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmiyor. Bu da kripto para topluluğunun dışında kalan kullanıcılar arasında Audius’un neden popüler olduğunu açıklıyor.

Bu arada protokol, yalnızca dinlenme sayısına göre değil, aynı zamanda sanatçının sergilediği sosyal katılım düzeyini de hesaba katarak AUDIO airdropları yapıyor. Ekim 2020’de platform, uygulamadaki 10.000 sanatçı ve kullanıcı arasında toplamda 50 milyon AUDIO tokenı dağıttı.

Bu arada protokol, token arzının %90’ını sanatçılara dağıtma planına sahip. Fakat bu konu hakkında henüz düzenli ve tutarlı bir para kazanma politikası geliştirilememiş durumda.

AUDIO Token Nereden Alınır?

AUDIO Token, Binance, FTX, Gate.io ve merkeziyetsiz bir borsa olan Uniswap dahil olmak üzere bir çok kripto para borsasında satın alınabilir durumda.

Audius’ta Neler Dinleyebilirsiniz?

Özünde bağımsız bir platform olarak öne çıkan Audius, bilinen bazı sanatçıları da bünyesinde barındırıyor.

Audius’ta Skrillex, Weezer, deadmau5, Russ, Mike Shinoda, Diplo, Madeintyo, Odesza, Disclosure ve Wuki gibi bilinen isimler de dahil olmak üzere 100.000’den fazla sanatçı var.

Audius’un sektöre kattığı farklı bir özellik ise, remix yarışmaları aracılığı ile sanatçı ve hayran kitlesini bir araya getirmektir. Bu durum daha deneysel parçaların ortaya çıkmasına sebep olur.

Ağustos 2021’de TikTok ile bir anlaşma imzalayan Audius, platforma şarkı aktarımı özelliğini katan Sound Kit sayesinde bu ortaklığı yaptı.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar