Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $55950
8.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3220.77
3.81%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.15
5.47%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.5
2.19%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avalanche Multiverse Duyuruldu! 290 Milyon Dolarlık Fon, Subnet’lerin Büyümesi için Kullanılacak!

Avalanche Multiverse teşvik programı ile subnet ekosisteminin büyümesi ve gelecek vadeden projelerin desteklenmesi planlanıyor.

Clock
Paylaş
Avalanche Multiverse Duyuruldu! 290 Milyon Dolarlık Fon, Subnet’lerin Büyümesi için Kullanılacak!

Avalanche Foundation bugün Avalanche Multiverse’ü başlattığı duyurdu. 290 milyon dolarlık fon (Yaklaşık 4 milyon adet AVAX), teşvik programı kapsamında yenilikçi “subnet” işlevselliğinin adaptasyonu ve büyümesini hızlandırmak için kullanılacak.

Başlangıç olarak teşvik programı; blok zinciri temelli oyunlar, DeFi, NFT ve kurumsal uygulamalar gibi sektörlerin desteklenmesini sağlayacak. Ancak teşvikler bunlarla sınırlı kalmayacak.

Binance BannerBinance Banner

Subnet Nedir?

Subnet’ler; zengin ve ölçeklendirilebilir, uygulama bazlı blok zinciri ekosistemlerinin yaratılmasına olanak tanır. Daha basit bir ifadeyle; subnet’ler Avalanche’a bağlanmış ayrı birer blok zinciridir. Aynı araçları ve özellikleri kullanırlar ancak uygulamalar için kendilerine özel farklı konseptler ile tasarlanabilirler.

Subnet’ler, Avalanche blok zincirinden ekstrem durumlarda kendilerini ayrı tutmayı başarırlar. Örnek olarak popüler bir NFT dağıtımı etkinliğinde; kaynaklar için rekabet edilmez, yani kullanıcılar hız ve ücret sorunları yaşamazlar. Subnet’ler ayrıca AVAX yerine kendileri için özel olarak tasarlanmış tokenları kullanabilirler.

Ava Labs Başkanı John Wu, subnet’ler için şu ifadeleri kullanıyor:

Subnet’leri; blok zincirlerinin kullanım için servis edilmiş halleri olarak düşünebiliriz. Uygulamalara özel olarak yaratılmış subnet’lerde, Avalanche’ın tüm gücü eksiksiz olarak deneyimlenir.

Subnet’lerin yaratılması ile birlikte Avalanche; Cosmos ve Polkadot gibi benzer işlevsellik sunan blok zincirleri ile rekabetini güçlendirmişti.

İlginizi çekebilir: Avalanche Network Nedir?

Avalanche Multiverse Teşvik Programı

Ağustos 2021 tarihinde Avalanche, “Avalanche Rush” adını verdiği 180 milyon dolarlık bir teşvik programı başlatmıştı. Bu program, DeFi geliştiricilerini desteklemek için özel bir fondan oluşuyordu.

Buna benzer programları Algorand, Hedera ve Celo gibi Ethereum’a meydan okuyan diğer projeler için de görmüştük. Bugün biliniyor ki bu tip programlar ile, verimli sonuçlar elde ediliyor. Bugün yapılan duyuru ile ise Avalanche Foundation, Avalanche Multiverse’ün müjdesini verdi.

avalanche subnet

Daha fazla Avalanche haberi için buraya bakabilirsiniz.

Subnet Girişimleri

Avalanche Multiverse kapsamında ilk destek alacak subnet projesi, bir NFT oyunu projesi olan DeFi Kingdoms oldu. DeFi Kingdoms için, 15 milyon dolarlık bir fon ayrılıyor. Teşvik ödemesi olarak AVAX ile birlikte, CRYSTAL token kullanılacak. CRYSTAL token, DeFi Kingdoms yerel tokenı JEWEL’ın yanında işlevsellik kazanacak yeni bir token olacak.

DeFi Kingdoms’un Frisky Fox takma isimli yöneticisi yaptığı açıklamada; uzun süreler boyunca DeFi Kingdoms için ölçeklendirme problemine çözüm olacak, yerel tokenlarına işlem ücretlerinin ödenebilmesi gibi özellikler kazandıracak, bu esnada ise güvenlik ve merkeziyetsizlik ile ilgili sorun yaşatmayacak bir teknoloji arayışı içerisinde olduklarını ifade ediyor. Sürecin sonunda ise bulunan teknolojinin, subnet’ler olduğunu söylüyor.

Teşviklerden yararlanacak bir diğer önemli subnet projesinin ise; kurumsal yatırımcılar için DeFi ekosistemine güvenli erişim sağlayan bir firma olduğu dile getirildi.

Avalanche’ın ortaya çıkarılmasında önemli bir katkısı olan Ava Labs; Aave, GoldenTree Asset Management, Wintermute, Jump Crypto, Valkyrie, Securitize gibi firmalarla partnerlik kurarak subnet’lerin ortaya çıkarılmasını sağlıyor.

Partnerlik ile ilgili John Wu, şu ifadelere yer veriyor:

Subnet’lere kimlerin katılacağının yönetilmesinde bir konsorsiyum, kurallara ve düzenlemelere uyumlu kalmak adına yardımcı olacaktır.

Teşvikler Nasıl Uygulanacak?

Eylül 2020 tarihinde ortaya çıkan Avalanche, proof-of-stake konsepti ile çalışan bir blok zinciri. Proof-of-stake konseptlerinde katılımcılar, işlemlerin validasyonunu yapabilmek için yeterli miktarda token stake etmelidirler. Yeterli token bulunduran katılımcılar arasından validatör, rastgele seçilir.

Bir subnet yaratmak ve işlem validasyonlarını yapabilmek için Avalanche ekosisteminde, 2000 AVAX stake etmek gerekir. (Bugün için yaklaşık 150 bin dolar)

Avalanche Multiverse ile, hak kazanan projelerin subnet ve validasyon giderleri teşvik programı kapsamında karşılanacak. Bunun yanında Multiverse, projelere likidite sağlayan kuruluşlara subnet ödülleri ve likidite madenciliği teşvikleri de sağlayabilir.

Avalanche Foundation’ın açıklamasına göre Multiverse programı en az 6 faza bölünecek ve birçok iş birlikçi projeye destek verilecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar