Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67521.14
-3.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3773.71
1.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.85
-5.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.7
-3.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avrupa Birliği’nden Kripto Paralara Yönelik Kara Para Aklama Hamlesi!

Avrupa Birliği (AB) kripto para birimi işlemlerine uygulanacak kara para aklama karşıtı kurallar konusunda bir anlaşmaya vardı.

Clock
Paylaş
Avrupa Birliği’nden Kripto Paralara Yönelik Kara Para Aklama Hamlesi!

Avrupa Birliği (AB) 29 Haziran 2022 Çarşamba günü, kripto para birimi işlemlerine uygulanacak kara para aklama karşıtı kurallar konusunda bir anlaşmaya vardı.

Yeni kurallar, diğer suçların yanı sıra, kripto para varlıkları hizmet sağlayıcılarının kripto para birimi işlemlerinde yer alan kişileri tanımlayan bilgileri toplamasını ve saklamasını şart koşuyor. Ayrıca bilgilerin soruşturma yürüten yetkililere teslim edilmesini de zorunlu kılarak kara para aklama ve terörün finansmanını önlemeyi amaçlıyor. Ancak yeni düzenlemeler, AB Parlamentosu’nun başlangıçta Mart 2022’de planladığı gibi özel cüzdanlara izleme gereklilikleri getirmeyecek.

728×90 muhabbit - Avrupa Birliği'nden Kripto Paralara Yönelik Kara Para Aklama Hamlesi!300x250 muhabbit - Avrupa Birliği'nden Kripto Paralara Yönelik Kara Para Aklama Hamlesi!

Avrupa Parlamentosu’nun web sitesinde yayınlanan bir basın açıklamasına göre, düzenleme “düşük değerli transferler için herhangi bir minimum eşik veya muafiyet” içermiyor. Ayrıca, kurallar AB kapsamında düzenlenen kripto para borsaları ve benzeri hizmet sağlayıcılarını içeren tüm işlemleri kapsıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun bir üyesi olan Ernest Urtasun, yeni kuralları şu sözlerle açıkladı.

“Avrupa kara para aklamayla mücadele kurallarında yer alan büyük yasal boşlukları kapatarak, düzensiz kripto paraların vahşi batıyı andıran kaosuna bir son veriyoruz.”

Takma ad, kripto para birimi işlemlerinin temel fonksiyonlarından biri. Yeni kurallar ise insanların kimliklerinin çok sayıda işleme bağlanabilme potansiyelinin olduğunu ve hatta engellenebileceğini ifade ediyor. Kuralların kripto para birimleri akışının, şu anda AB’de fiat para birimleri kullanılarak yapılan para transferleriyle aynı şekilde izlenmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Avrupa Merkez Bankasi - Avrupa Birliği'nden Kripto Paralara Yönelik Kara Para Aklama Hamlesi!
Avrupa Merkez Bankası

Avrupa’nın Yeni Kripto Para Yasasında Çarpıcı Ayrıntılar!

Yasal düzenleme, bir servis sağlayıcı kullanmayan ancak yine de cüzdana sahip olan kişiler arasındaki transferleri kapsamıyor. Bu, örneğin, iki MetaMask cüzdanı arasındaki bir Ethereum işleminin kara para aklama kontrollerine tabi olmayacağı anlamına geliyor.

Ancak birisi Coinbase, FTX veya başka bir borsa gibi bir hizmet sağlayıcı tarafından barındırılan bir cüzdanla etkileşime girerse, işlemin boyutundan bağımsız olarak yeni kurallar geçerli oluyor. Ve işlemin 1.000 Euro’dan fazla olması durumunda, hizmet sağlayıcının işlemde kullanılan özel cüzdanın sahibinin kimliğini doğrulaması gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Avrupa Komisyonu Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı: “Kripto Paraların Düzenlenmeye İhtiyacı Var”

Yeni önlemler, hizmet sağlayıcıların, AB tarafından ekonomik yaptırım altındaki kuruluşları içeren işlemleri kolaylaştırmamasını mümkün kılıyor. Ayrıca, sağlayıcıların barındırdıkları cüzdanları kullanarak kripto para birimi işlemlerinde varlıkların kaynağını kontrol etmelerini gerektirerek terör finansmanına yol açabilecek işlemleri kolaylaştırmamasını da sağlıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar