Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70219.59
0.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3809
5.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.24
4.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $618.3
4.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avrupa Merkez Bankası’ndan ETF’lere rağmen şaşırtan Bitcoin yorumu

Clock
Paylaş
Avrupa Merkez Bankası’ndan ETF’lere rağmen şaşırtan Bitcoin yorumu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri bugün yaptıkları bir açıklamada, Bitcoin’in küresel ve merkeziyetsiz bir para birimi olarak başarısız olduğunu iddia ettiler. Daha önce de Bitcoin’i eleştiren ECB yetkilileri, Kasım 2022’de, Bitcoin’in “ilgisizliğe giden yol öncesinde son nefesini” vermekte olduğunu iddia etmişlerdi.

728×90 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası'ndan ETF'lere rağmen şaşırtan Bitcoin yorumu300x250 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası'ndan ETF'lere rağmen şaşırtan Bitcoin yorumu

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin’in küresel, merkezi olmayan bir kripto para olmayı başaramadığını ve bunun yerine dolandırıcılık ve manipülasyonun kurbanı olduğunu öne sürdü. ECB bu sabah blog yazısında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ocak ayında spot Bitcoin ETF’lerine onay vermesini eleştirdi.

ECB blog yazısında Ulrich Bindseil ve Jürgen Schaaf, Bitcoin ETF onayından “çıplak imparatorun yeni kıyafetleri” olarak bahsettiler ve Bitcoin’in bir ödeme aracı ya da yatırım olarak uygun olmadığını, ETF’lerin bu gerçeği değiştirmediğini savundular.

Yazarların her ikisi de ECB’de pozisyon sahibi, ancak blog yazısında ifade edilen görüşlerin kesin olarak ECB’nin görüşlerini temsil etmediğini belirtiyorlar. Ayrıca Bitcoin için gelecekte yeni bir yükseliş ve düşüş döngüsünün korkunç bir perspektif olduğunu ve ikincil hasarın çok daha büyük olacağını savunuyorlar.

ECB yetkilileri, Bitcoin eleştirilerini ikiye katladı

ECB yazarları, Bitcoin işlemlerinin hala yavaş ve maliyetli olduğunu söylediler. Ayrıca suç faaliyetleri dışında ödemeler için neredeyse hiç kullanılmadığını belirttiler. Bitcoin’e yasal ihale statüsü veren El Salvador’un dahi, başarılı bir ödeme aracı olarak bunu kanıtlamadığını savundular.

Yazarlar Bitcoin ağının çevreye olan zararından da bahsettiler. Proof of work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanarak, Bitcoin madenciliğinin çevreyi aynı ölçekte kirletmeye devam ettiğini öne sürdüler.

Diğer eleştiriler arasında, Bitcoin’in nakit akışı yaratmaması nedeniyle yatırım olarak uygun olmaması, emtia gibi verimli kullanılamaması ve toplumsal fayda sağlamaması gibi iddialar yer alıyor.

Kaynak: The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar