Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66921.27
0.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3086.93
0.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.82
-0.47%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $571.5
-0.80%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avrupa Merkez Bankası, Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Yeni Bir Hazırlık Yapıyor!

Clock
Paylaş
Avrupa Merkez Bankası, Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Yeni Bir Hazırlık Yapıyor!

Avrupa Merkez Bankasının (ECB), Avrupa Birliği üye devletlerini kripto paralar ile ilgili düzenlemeleri uyumlu hale getirmenin gerekliliği konusunda uyararak yeni bir yasa uygulamaya hazırlanacağı bildiriliyor.

Financial Times tarafından kısa süre önce yayımlanan bir rapora göre; ECB, AB’deki ilgili merkez bankaları ile kripto para şirketleri arasındaki olası düzenleyici kapsam konusunda oldukça endişeli. Bilindiği üzere Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi, 30 Haziran’da kripto para şirketlerini ve hizmet sağlayıcılarını tek bir düzenleyici çerçeve altında kendi yetki alanlarında kontrol altına almak için bir anlaşmaya vardı.

728×90 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası, Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Yeni Bir Hazırlık Yapıyor!300x250 muhabbit - Avrupa Merkez Bankası, Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Yeni Bir Hazırlık Yapıyor!

Bunun yanında Avrupa Birliği Parlamentosu, ‘‘Kripto Varlık Piyasalarının Düzenlenmesi” olan MiCA‘in son taslağında bölgenin en iyi kripto para düzenleyicisi olarak anılan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu ESMA‘i atadı. ESMA, ulusal düzenleyicileri kendi yetkisi altına alarak, kripto paralarla ilgili kurumları ve borsaları lisanslama görevini üstlenecek.

19 AB üye ülkesinden düzenleyicilerin, MiCA ve olası uygulamasını tartışmak üzere temmuz ayında bir denetleme kurulu toplantısına katılacakları belirtiliyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra, varlık hizmeti sağlayıcılarının yatırımcıları korumayı amaçlayan belirli gerekliliklere uymasını ve ayrıca müşterileri değişken kripto para piyasasına yatırım yapmanın potansiyel riski konusunda uyarmasını gerektirecek. 

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

AB yetkilileri ayrıca, önerilen düzenleyici çerçeveyi değerlendirmek ve bunun, NFT’ler gibi kripto paralar ile ilgili diğer ürünleri içerip içermediğini belirlemek için 18 aylık bir inceleme süresine sahip olacak.

Çünkü geleneksel varlıklar ve NFT’ler yasa kapsamında değil, yani bunlar her ülkenin düzenleyicileri tarafından uygun görülen şekilde yönetiliyor.

Bunlara ek olarak önerilen tüm değişiklikler hala onaya tabi ve metnin tamamının ancak 3. çeyrekte açıklanması bekleniyor. Yine söz konusu taslakta bazı maddelerin yer alması birçok tartışmaya da yol açtı. Örneğin, şu anda sürdürülebilirlik endişeleri nedeniyle kaldırılmış olan proof-of-work tabanlı kripto para birimleri yasağı gibi…

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar