Muhabbit

Avustralya Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarını Hızlandırıyor!

Projenin yıl sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Avustralya Merkez Bankası RBA 2 Kasım tarihinde yaptığı bir açıklama ile, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) toptan satış biçiminin potansiyel kullanımını ve etkilerini araştırmaya başladıklarını açıkladı. Bu kapsamda ortak bir proje üzerinde çalışmak üzere blockchain teknolojisi şirketi olan Commonwealth Bank, National Australia Bank, Perpetual ve ConsenSys Software ile ortaklık kurduğunu duyurdu. 

Merkez bankası yapılan bu işbirliği aracılığıyla, CBDC‘lerin geliştirilmesini ve uygulanmasını ve bunun Avustralya finans piyasasındaki potansiyelini analiz edeceğini bildirdi. Ayrıca, token bazlı kredilerin toptan pazar ortakları tarafından kullanılan DLT arayüzündeki rolünü analiz etmeyi ve bunun yanında zincirler arası takasların teslimat ve ödeme güvenliği anlaşmaları üzerindeki etkilerini araştıracaklarını da ekledi.

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Michele Bullock, yeni projeyle, toptan finansal piyasa işlemlerinde verimlilik, risk yönetimi ve yenilik için bir CBDC’nin etkilerini keşfetmeyi hedeflediklerini belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

“Bu pazarlarda bir CBDC’nin kullanılması durumu açık bir soru olmaya devam ederken, Avustralya ödeme sisteminde toptan bir CBDC’nin gelecekte bir rolü olup olmadığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Yapılan bu çalışma, Avustralya Merkez Bankası’nın CBDC çalışmalarının devam eden bir parçası niteliğindedir. RBA’nın ödemeler politikası başkanının 14 Ekim tarihinde yaptığı bir açıklamada, finans kuruluşunun yayınlamak için güçlü bir politika örneği olmadığını belirtmesine rağmen, bankanın CBDC’leri araştırmaya devam edeceğini söylemişti.

Proje 2020 Yılı Sonunda Tamamlanacak 

Avustralya Merkez Bankası CBDC projesini yıl sonuna kadar sona ermeyi planlıyor. Bankanın ayrıca 2021 yılının içinde Avustralya’daki CBDC’nin geleceği hakkında daha fazla ayrıntı sağlayan bir rapor yayımlanması da beklenmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version