Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64181.82
-4.13%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3073.25
-3.97%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.8
1.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $551.7
-4.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmeye Yönelik Pilot Çalışmalara Başladığını Duyurdu!

Banka, Avustralya’da CBDC kullanım durumlarını ve bu durumun ekonomik faydalarını araştırmak üzere bir araştırma projesi geliştirdiklerini belirtti.

Clock
Paylaş
Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmeye Yönelik Pilot Çalışmalara Başladığını Duyurdu!

Avustralya Merkez Bankasının (RBA) önümüzdeki aylarda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışması başlatacağı açıklandı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan RBA, Avustralya’da CBDC kullanım durumlarını ve bu durumun ekonomik faydalarını araştırmak üzere bir araştırma projesi geliştirdiklerini belirtti. RBA, yeni projenin ilk aşamasında, finans sektöründen birkaç katılımcı ile de birlikte çalışacağını belirtiyor.

728×90 muhabbit - Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmeye Yönelik Pilot Çalışmalara Başladığını Duyurdu!300x250 muhabbit - Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmeye Yönelik Pilot Çalışmalara Başladığını Duyurdu!

2023 yılı mart ayı sonunda başlayacak proje çalışması, yine aynı yılın mayıs ayında sona erecek. Gerçekleştirilen bu pilot çalışmaya ait değerlendirme raporunun da 30 haziran tarihinde yayımlanacağı açıklandı.

Pilot uygulama kapsamında çeşitli finans kurumları arasında çalışmalar gerçekleştirilecek. Bunlar arasında, Commonwealth Bank ve Yeni Zelanda (ANZ) bankası gibi bankalar ve Mastercard gibi ödeme sağlayıcıları yer alacak. Bu gibi kurumlar ile çalışılmasının amaçları arasında, çevrim dışı ödemeler, vergi otomasyonu ve güvenilir Web3 ticaretinin daha kolay hale getirilmesi yer alıyor.

cbdc - Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmeye Yönelik Pilot Çalışmalara Başladığını Duyurdu!

RBA’da finansal sistemlerden sorumlu başkan yardımcısı Brad Jones, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Paralel olarak yürütülecek olan pilot çalışma ve daha geniş araştırma çalışması iki amaca hizmet edecek. Bunlardan ilki endüstrinin uygulamalı öğrenmesine katkıda bulunma, ikincisi ise CBDC’nin potansiyel olarak Avustralya finansal sistemine ve ekonomisine nasıl fayda sağlayabileceğinin anlaşılması olacak.”

Ödemeler Hızlı ve Ucuz Olacak

Pilot çalışma kapsamında projenin bir parçası olarak seçilen şirketlerden biri olan CANVAS’ın kurucu ortağı ve CEO’su David Lavecky, CBDC kullanmanın potansiyel faydalarını keşfetmek için çalışacaklarını belirtti.

CBDC Para Politika  1200x600 - Avustralya Merkez Bankası, CBDC Geliştirmeye Yönelik Pilot Çalışmalara Başladığını Duyurdu!

Lavecky’ye göre CBDC’ler ve dijital para birimleri, eski sistemlerden çok daha hızlı ve daha ucuza transfer imkanı sağlayacak. Böylece de piyasaların normal iş saatleri dışında da çalışma imkanı elde edilmiş olacak.  

“Örneğin, Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya para gönderirken, kesinti 1 veya 2 dolar gibiydi. Dolayısıyla, dijital para birimlerine ve CBDC’lere geçmeye başladığınızda bu yüklerin çoğu ortadan kalkıyor.”

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar