Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67064.01
0.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3494.59
-0.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.39
10.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.7
0.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avustralya Regülasyonları Artırıyor!

Yeni seçim ile birlikte Avustralya Hükümeti değişti. Yeni başbakanın kripto paralar ile ilgili farklı planları var. Düzenlemeler yolda.

Clock
Paylaş
Avustralya Regülasyonları Artırıyor!

Avustralya Hükümeti, bazı önemli düzenlemeleri uygulamaya koymaya kararlı. Bu yılın (2022) sonuna kadar; ülke genelinde geniş çaplı kullanım alanı bulan kripto paralar belirlenerek onlara özel düzenleyici bir çerçeve oluşturulacak.

Avustralya politikacıları, geçmişten bu yana kripto para regülasyonları ile ilgili bazı ipuçları vermeye başlamışlardı. Bu yılın başında Labor Party (İşçi Partisi) seçimleri kazandı ve parti lideri Anthony Albanese ülkenin yeni başbakanı oldu. Seçim sonrasında Albanese; hükümetin yapılacaklar listesinin başında, kripto para regülasyonlarının bulunduğunu söyledi.

728×90 muhabbit - Avustralya Regülasyonları Artırıyor!300x250 muhabbit - Avustralya Regülasyonları Artırıyor!

İlginizi çekebilir: İngiltere, Kripto Para Reklamlarına Düzenleme Getiriyor!

Avustralya Lisans 1200x600 - Avustralya Regülasyonları Artırıyor!

Kripto Paralar Haritalandırılacak

Bloomberg haberine göre; Anthony Albanese’in ekibi hangi dijital varlıkların en popüler olduğuna dair Avustralya’da bir araştırma yürütecek. Ardından ise yapılacak regülasyonları belirleyecek. Mali İşler Sorumlusu Jim Chalmers, süreci “kripto paraların haritalandırılması” olarak tanımlıyor ve sürecin yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Hükümet ayrıca, mevcuttaki regülasyon politikalarını inceleyecek ve onları güncelleştirecek. Çalışmalarda ek olarak kripto para borsaları gibi kurumların müşterilerine nasıl hizmet verdikleri ve olası riskler konusunda uyarılıp uyarılmadıkları da kontrol edilecek.

Chalmers konu ile ilgili şunları söylüyor:

Kripto varlıkların global çapta geniş kitlelere yayılması ve spor etkinliklerinde dahi reklam olarak tanıtılması; bizi tüketicilerin güvenliğini önemsemeye mecbur kılıyor. Tüketicilerin yeterince bilgilendirildiğinden ve korunduğundan emin olmalıyız.

BTC Markets CEO’su Caroline Bowler; “kripto paraların haritalandırılması” sürecinin birçok faydası olacağına inanıyor. Bowler’a göre bu sürecin sonunda kripto para yatırımcıları, daha şeffaf ve açık bir sektörde yer almış olacaklar. Avustralya Hükümeti’nin uygulayacağı bu araştırma süreci ayrıca, kripto para şirketlerinin sektörün dışına itilmemek için kendilerini daha çok geliştirmelerine de sebep olacak.

Bir önceki hükümet döneminde eski başbakan Scott Morrison ve ekibi de kripto paraların regülasyonu konusunda adımlar atmıştı. Ancak seçimler kaybedildikten sonra güç şu anda İşçi Partisi’nin elinde.

İlginizi çekebilir: İran, Kripto Para Madenciliği İçin Yeni Düzenlemeler Getirdi!

Adsiz tasarim 29 - Avustralya Regülasyonları Artırıyor!

Listede Kripto Para Vergileri de Bulunuyor

Avustralya Vergi Ofisi, bundan birkaç ay önce kripto paralardan kazanç elde edenler için vergiler getirileceğini duyurmuştu. Bu çalışmaların yeni hükümet ile birlikte hızlandırılması planlanıyor.

Vergi Ofisi Yöneticisi Tim Loh; Avustralyalı vatandaşların son dönemlerde dijital varlıklara yoğun ilgi gösterdiklerinin farkında olduklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl ülkede yapılan bir anketin sonuçlarına göre; Avustralyalıların yüzde 17’si ellerinde kripto para bulunduruyor. Anketin sonuçlarına göre Avustralyalılar için en popüler 3 kripto para ise Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE).

Avustralya Vergi Ofisi henüz uygulanacak vergi dilimlerini netleştirmedi. Ancak vergiler belirlendiğinde yatırımcıların varlık bilgilerini derhal ofis ile paylaşmaları ve elde ettikleri gelirleri bildirmeleri gerekecek. Bu işlemleri yapmayan Avustralyalılar, cezai yaptırımlara maruz kalacaklar.

Daha fazla Avustralya haberi için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla Kripto Para haberi için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar