Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63817.33
3.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3495.01
2.30%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.76
-1.38%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.9
1.32%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avustralya Rekabet Kurumu Meta’ya Dava Açtı

Avustralya Rekabet Kurumu Meta’yı dolandırıcılık suçlamasıyla federal mahkemeye götürüyor.

Clock
Paylaş
Avustralya Rekabet Kurumu Meta’ya Dava Açtı

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), eski adı Facebook olan Meta Platforms Inc.’i dolandırıcı kripto para şirketlerinin reklamlarını yayınlayarak “yanlış, yanıltıcı ve aldatıcı davranış” gerçekleştirmekle suçluyor. ACCC, Meta’ya yönelik bu suçlamasını federal mahkemeye götürüyor.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Metaverse Nedir?

ACCC’ye göre bazı kullanıcılar bu reklamlardan etkilenerek çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine yüz binlerce dolar kaybetti. ACCC’nin Meta’yı dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik soruşturması Şubat 2021 tarihinde haber olmuş, bu haber sonrasında Avustralya kripto para topluluğu Meta’ya karşı bir tutum sergilemeye başlamıştı.

Avustralyalı kripto para madencisi milyarder Andrew Forrest, kendi adını izinsiz kullanarak kripto para reklamı veren dolandırıcı şirketlere ev sahipliği yapması sebebiyle Meta’ya karşı yasal işlem başlatmıştı.

19 Mart 2022 tarihinde konuya dair gerçekleştirdiği bir açıklamada ACCC, Meta’nın “reklam verenlerin yanlış veya yanıltıcı davranışlarına ve temsillerine yardım ve yataklık ettiğini” dile getirdi.

ACCC açıklamasında bu reklamların bir çoğunda girişimci Dick Smith, TV sunucusu David Kock ve eski NSW Başbakanı Mike Baird gibi önde gelen Avustralyalı isimlerin adlarının kullanıldığının da altını çizdi. ACCC’ye göre Meta’da yer alan kripto para reklamlarının önemli bir kısmı bu kişilerin adını kullanarak halkı kripto para kazanma iddiasıyla sahte medya bağlantılarına yönlendiriyor.

ACCC
ACCC

Avustralya Rekabet Kurumu: Meta Platformdaki Dolandırıcılık Faaliyetlerinden Sorumlu

Bu bağlantılara tıkladıktan sonra ise kullanıcılar genellikle yasal olmayan kripto para sitelerine kaydolmaya yönlendiriliyor ve hatta bu platformlara para yatırmaya ikna etmek amacıyla telefon görüşmeleriyle dolandırıcılar tarafından defalarca rahatsız ediliyor. ACCC Başkanı Rod Smith’e göre Meta, platformunda yayınlanan bu reklamlardan sorumlu ve şirket, bu reklamları kaldırmayarak dolandırıcılardan reklam geliri elde etmeyi tercih ediyor.

Meta’nın işinin önemli bir parçası reklamcıların Facebook algoritmalarını kullanarak bir reklamdaki bağlantıya tıklama olasılığı en yüksek olan kullanıcıların ana sayfasına reklamı düşürerek bu kullanıcıların reklamın açılış sayfasını ziyaret etmesini sağlamak. Reklam açılış sayfalarına yapılan bu ziyaretler Facebook için önemli bir gelir sağlıyor.

Smith aynı zamanda Meta’da yer alan reklamlar yüzünden 650,000 dolardan fazla dolandırılan bir tüketicinin de örneğini vererek bu durumun “utanç verici” olduğunu belirtti. ACCC’ye göre Meta, bu reklamlara ev sahipliği yaparak Avustralya Tüketici Yasası’nı (ACL) ve Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu Yasası’nı (ASIC) ihlal ediyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar