Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65104
-0.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3544.61
0.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.87
-0.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $596.7
0.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika’dan Ortak CBDC Çalışması!

Ortak CBDC’lerle beraber, dijital para birimlerini kullanarak sınır ötesi para transferi işlemlerinin daha kolay gerçekleşmesi planlanıyor.

Clock
Paylaş
Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika’dan Ortak CBDC Çalışması!

Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) kullanarak uluslararası uzlaşmayı denemek için ortak bir girişim de bulundular.

Project Dunbar olarak adlandırılan girişim, birden fazla merkez bankasının dijital para birimlerini kullanarak kurumlar arası doğrudan transferleri sağlayan ortak platformların prototipini oluşturacak. Pilot çalışmanın bulgularına göre Dunbar Projesi, sınır ötesi ödemeleri iyileştirecek bunun yanında küresel ve bölgesel platformların gelişimini sağlamak için kullanılacak.

728×90 muhabbit - Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika'dan Ortak CBDC Çalışması!300x250 muhabbit - Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika'dan Ortak CBDC Çalışması!

Dunbar Projesi, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Singapur İnovasyon Merkezi ile ortaklaşa yürütülecek. Proje, farklı Distributed Ledger Technology (DLT) platformlarını geliştirmesini ve merkez bankalarının CBDC altyapısını paylaşmasını sağlayacak. Bununla birlikte Dunbar Projesi farklı tasarımları keşfetmek için birden fazla ortakla çalışmış olacak.

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) tabanlı ödemelerle nasıl bir verimlilik sağlayacağı konusunu açıklığa kavuşturmak için ortak bir duyuru yapıldı:

Çoklu CBDC platformları, finansal kurumların katılımcı merkez bankaları tarafından çıkarılan dijital para birimlerinde birbirleriyle doğrudan işlem yapmalarını sağlayarak aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak ve işlemlerin süresini ve maliyetini azaltacak.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Michele Bullock ise şunları söyledi:

Sınır ötesi ödemelerin artırılmasının yanı sıra uluslararası regülasyonlar topluluk için bir öncelik haline geldi. Avustralya Merkez Bankası, iç politika çalışmaları için konuya çok odaklandı.

Uluslararası Ödemeler Bankası Singapur İnovasyon Merkezi Başkanı Andre McCormack ise şunları söyledi:

Project Dunbar, merkez bankalarının CBDC projelerini, teknik geliştirmelerle ileri aşamalara taşıyarak yılların deneyimini ve benzersiz bakış açılarını bir araya getiriyor. Bu yetenekli ve tutkulu ortaklarla, uluslararası anlaşmalar için çoklu CBDC’ler üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor. CBDC deneyinin bir sonraki aşamasında dünyada yeni bir çığır açacağından ve küresel ödeme bağlantısı için temel oluşturacağından eminiz.

Bunun dışında RBA, günde 24 saat anında dijital transferlere izin veren Yeni Ödemeler Platformunun başarısını gerekçe göstererek, yerel bir CBDC ihtiyacına gerek olup olmadığını sorguladı.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar