Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67333
-3.10%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3770.41
1.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.66
-5.26%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.1
-3.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Avusturya’da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!

Avusturya’da blok zinciri teknolojisinin benimsenmesiyle birlikte vergilerden elektriğe kadar birçok alanda etkileri görülüyor.

Clock
Paylaş
Avusturya’da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!

Avusturya’da blok zinciri teknolojinin benimsenmesiyle birlikte vergilerden elektriğe kadar birçok alanda etkileri görülüyor. Avusturya’da blok zinciri teknolojisi, kamu kurumları ve özel firmaların benimsenmesiyle birlikte değişiyor.

Avusturya hükümeti, teknolojiyi benimsemesi ve şirketlerin blok zincirini kullanabileceği yasal bir temel oluşturmaya çalışmasıyla birlikte, blok zinciri tabanlı şirketler için çekici bir konuma dönüşüyor.

728×90 muhabbit - Avusturya'da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!300x250 muhabbit - Avusturya'da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!

Ekonomideki blok zinciri tabanlı uygulamalarla ilgili olarak, çoğu firma hala pilot projeler üzerinde çalışmaktadır. Ancak politikacılar ve ekonomistler, belirli endüstriler için blok zinciri teknolojisinin potansiyeli olduğunu söylüyorlar.

Blok Zinciri Teknolojisi Ve Kamu Yönetimi

Avusturya hükümeti, blok zinciri teknolojisine ve kripto para birimlerine karşı oldukça pozitif bir tutum sergiliyor. Avusturya, kamu ve özel sektörde çeşitli blok zinciri tabanlı projeleri destekleyerek bu alana ilgi gösterdiğini kanıtlıyor.

2019 yılında Avusturya Kamu Hizmeti Blockchain’ini (APSB) kuruldu. APSB’deki aktif katılımcılar arasında; Avusturya Ekonomi Odası, Viyana Şehri, Federal Bilgi İşlem Merkezi ve Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi yer alıyor.

Bununla birlikte özel sektörde de blok zinciri altyapısı paralel olarak gelişiyor. Bununla birlikte bu altyapıyı geliştirmek için 2021 yılının başlarında Avusturya Blockchain Girişimi (BIA) derneği kuruldu.

Elektronik sektöründe iş geliştiricisi olan Austriapro, Avusturya’da özel sektör blok zinciri kullanımının artması ve güvenli bir altyapı kurulmasını sağlamak için Avusturya Blok Zinciri Merkezi ile birlikte çalışıyor. Dernek üyeleri, blok zinciri düğümlerini konsorsiyum zinciri şeklinde ortaklaşa çalıştıracağı söyleniyor.

APSB ve BIA’nın ilk pilot projesi, veri sertifikasyonu ve noter tasdik işlemlerini içeriyor. Dijital parmak izlerini blok zincirine yerleştirmek gibi farklı projeler üzerindede çalışmalar yapılıyor.

Avusturya Ekonomi Odası, şirketlerin blok zinciri teknolojisinin belirli uygulamalar için yararlı olup olmadığını anlaması için ayrıntılı bir kılavuzla birlikte blok zincir teknolojisi hakkında bilgi ve veri sağladı.

Teknolojiyi ekonomik alanda daha güçlü bir şekilde teşvik etmek için Avusturya Ekonomi Odası bir blok zinciri çalışma grubu kurdu. Çalışma grubundaki katılımcılar, blok zinciri hakkında bilgi alışverişinde bulunur, mevcut girişimleri ve en iyi uygulamaları tartışır ve düzenli olarak etkinlikler düzenler.

Avustralya Kripto Muhabbit - Avusturya'da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!

Geleneksel Finans Kurumları Blok Zincirini Benimsiyor!

Avusturya’daki blok zinciri pazarı ve uygulama alanları iyi anlamda sürekli olarak değişim gösteriyor. Hükümetin dışında fintech şirketleri ve küçük finans kurumları da teknolojiye ilgi gösteriyor.

Avusturya’daki blok zinciri teknolojisinin içerdiği uygulama alanları; kripto para işlemleri, kripto para madenciliği, kripto para saklama ve ödeme hizmetleri ve kripto para ön satışları olarak biliniyor. Ancak bunlarla da sınırlı olmadığını belirtmemiz gerekir.

Merkeziyetsiz teknoloji artık geleneksel finans kurumlarının da ilgisini çekiyor. Örnek verecek olursak, Avusturya’nın en büyük ikinci bankası olan Raiffeisen Bank, 2020 sonbaharında kendi euro stablecoini için çalışmalar yaptı. Banka çalışanları şirketin kafeteryasında alışveriş yapmak için bu stablecoini kullanıyorlar. Böylelikle sistemi de test etmiş oluyorlar.

Başka bir örnek verecek olursak, Volksbank Raiffeisenbank Bayern Mitte 2021’den beri Bitcoin (BTC) için yatırım danışmanı hizmeti veriyor. Banka, bu yıl içinde müşterileri için kripto para işlemlerini başlatmayı planlıyor.

Eylül 2020’de ise Viyana Menkul Kıymetler Borsası’nda bir Bitcoin ürünü listeledi. Kripto paralarla ilgili bir ürünü listeleyen dünyanın üçüncü resmi düzenlenmiş piyasası oldu.

teksas 901x600 - Avusturya'da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!

Geleceğin Enerji Modeli İçin Elektrik Paylaşımı

Avusturya’nın en büyük enerji tedarikçisi olan Wien Energie, şu anda elektrik paylaşım modellerinde blok zinciri ve akıllı sözleşmelerin olası kullanımlarını test ediyor. Avusturyalı elektrik sağlayıcısı Riddle & Code girişimiyle birlikte Haziran 2021’de eşler arası elektrik ticaretini sağlayan blok zinciri altyapısı geliştirdi.

İnsanlar, enerji topluluğu oluşturmak için bir araya gelebilir ve kendi ürettikleri güneş elektriğini blok zinciri aracılığıyla birbirlerine satabilirler.

Enerjinin elektrik şebekesi yoluyla beslenmesi, dağıtımı ve satışı için şirketler yüksek ücretler talep ediyor. Ancak elektrik paylaşım modeli ile bu süreç blok zinciri sayesinde aracılar olmadan kolayca gerçekleştirilebilir.

Blok zinciri teknolojisi dahil olduğu her alanı merkeziyetsizleştiriyor ve aracı kurumları ortadan kaldırarak kişilerin daha kârlı ve verimli iş modelleri oluşturmasına yardımcı oluyor.

Wien Energie, merkeziyetsiz tedarikçilere belirlenen arz ve talebe dayalı olarak enerji beslemesini sağlamak için kullanacağı akıllı şebekelerini artırmayı planlıyor.

Avusturya’nın önde gelen iki enerji şirketi olan Salzburg AG ve Verbund AG, blok zinciri tabanlı eşler arası ticaret çözümleri üzerinde de çalışıyor.

Kripto Parayla Vergi Devri Basliyor - Avusturya'da Blok Zinciri Teknolojisi Benimsenmesi Artıyor!

Kripto Para Vergi Reformu

Avusturyalı kripto para yatırımcıları yeni vergi düzenlemelerini merakla bekliyor. Yatırımcıların daha önce yararlandığı bir vergi muafiyeti 1 Mart 2022 tarihinde son buldu. Kripto para gelirleri, varlıkların ne kadar süreyle tutulduğuna bakılmaksızın %27,5’luk bir vergiye tabi olacak. Yeni vergi, 28 Şubat 2021’den bu yana edinilen tüm kripto para birimleri için geçerli olacak.

Yeni kripto para vergi reformu, kripto para birimlerini geleneksel hisse senedi ve tahvil piyasalarıyla aynı şekilde ele almaya çalışır. Devlet, bu yeni düzenlemelerle kripto paraları yasallaştırarak blok zinciri teknolojisine güven vermek istiyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar