Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60002.71
2.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3201.61
1.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.97
1.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.6
0.06%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

BALD’ın arkasında Sam Bankman-Fried ve Alameda Research mü var?

BALD vurgunu aydınlanmaya başlıyor. Geliştirici akıllı sözleşme adresini inceleyen bazı isimler, FTX ve Alameda Research’ün izlerine rastladı.

Clock
Paylaş
BALD’ın arkasında Sam Bankman-Fried ve Alameda Research mü var?

Coinbase’in blok zinciri Base üzerinde yeni başlatılan BALD tokenın, “rug pull” olarak bilinen dolandırıcılık yöntemi nedeniyle piyasa değeri neredeyse sıfırlanmıştı.

Twitter üzerinde şu anda, FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried veya Alameda Research’ten birilerinin gizlice bu işin arkasında olabileceğine dair komplo teorileri konuşuluyor.

728×90 muhabbit - BALD'ın arkasında Sam Bankman-Fried ve Alameda Research mü var?300x250 muhabbit - BALD'ın arkasında Sam Bankman-Fried ve Alameda Research mü var?

BALD’ın Hikayesi

BALD, lansmanı ile birlikte hafta sonu boyunca adeta bir ralli yaşadı, ancak binlerce ETH’nin likiditeden çıkarılması ile büyük düşüş başladı. BALD geliştiricisi, “rug pull” iddialarını şimdiye kadar reddetse de, ani likidite çekilmesini kabul etti.

Peki BALD’ın dümeni kimin elinde? Şüphelilerden biri; California’daki ebeveynlerinin evinde ev hapsinde bulunan Sam Bankman-Fried.

Bulgular Neler?

Bu teoriyi daha da ilginç kılan şey, teorinin anonim bir kişi tarafından yayılmamış olması. Kripto para ekosisteminde tanınmış bazı isimler, BALD geliştiricisinin Alameda Research’ün kardeş şirketi FTX ile bağlantısını ortaya çıkarıyor.

Bu isimlerden biri Wintermute Araştırma Başkanı Igor Igamberdiev. Igamberdiev; BALD tokenı Base ağı üzerinde oluşturmak için kullanılan akıllı sözleşme adresi ile eski bir başka cüzdanın, FTX’te aynı mevduat hesabını paylaştıklarını iddia ediyor. Dahası Alameda Research, bu eski cüzdan ile doğrudan etkileşime girmiş ancak cüzdan geçtiğimiz yaz faaliyetlerini durdurmuş.

Igamberdiev, bu etkileşim şekillerinin; cüzdan sahibinin önemli miktarda finansal kaynağa ve teknik uzmanlığa sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Blockworks Veri Editörü Andrew Thurman; aynı cüzdanın, kara listeye alınmış USDT adreslerine neredeyse 400 transfer gerçekleştirdiğini söylüyor. Thurman’a göre cüzdanın Alameda bağlantısı olduğu “kesin”.

SEC’nin kripto para piyasasına yönelik denetimleri artırdığı şu dönemde yaşanan bu karmaşada kimin suçlu olduğu belirsiz olsa da, dikkatler eski Alameda CEO’su Sam Trabucco üzerine de çevrildi. Çünkü Bankman-Fried’in, iddia edilen operasyonları ev hapsinde iken tek başına gerçekleştirmesi çok olası görünmüyor. Influencer Tiffany Fong’un Sam Bankman-Fried ile yaptığı görüşmeye göre Bankman-Fried, Nisan 2023’ten bu yana telefon ya da bilgisayar erişimine sahip değil.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar