Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66370.01
0.40%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3555.96
0.96%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.08
-0.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.6
-0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Bank of International Settlement, DeFi’a Sıcak Bakmıyor!

Bank of International Settlement (BIS) DeFi konusunda endişeli!

Clock
Paylaş
Bank of International Settlement, DeFi’a Sıcak Bakmıyor!

DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) 246 milyar doları geçmiş olsa da Bank of International Settlement (BIS)’i memnun etmeye yetmedi.

Pazartesi günü (06.12.2021), kendisine üye olan ülkelerin merkez bankalarının rezerv politikalarını koordine eden ve ayrıca yine merkez bankalarının kendi aralarında para transfer işlemlerinde aracı olan BIS, merkeziyetsiz finans (DeFi) endüstrisinin gelişimini inceleyen bir rapor yayımladı. Raporda konudan şöyle bahsedildi:

728×90 muhabbit - Bank of International Settlement, DeFi'a Sıcak Bakmıyor!300x250 muhabbit - Bank of International Settlement, DeFi'a Sıcak Bakmıyor!

DeFi ekosistemi bu şekilde büyümeye devam ederse, merkeziyetsiz olan yapısı güvenlik açıkları oluşturabilir. Böylelikle DeFi, şu anki finansal istikrarını kaybedebilir.


BIS’e göre, DeFi protokolleri özünde merkezi olan finans unsurlarına sahip. Bu yüzden BIS, DeFi’nin merkezileştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca BIS, belli başlı DeFi protokollerinin ilgilerinin, balinalara yönlenmiş durumda olduğunu belirtti.

Raporda, DeFi’daki borç verme platformlarında kullanılan yüksek kaldıraç oranları eleştirildi. Bitcoin’in hızlı düşüşlerinde “stablecoin”lere olan talep arttığı için anlık fiyat farkları oluşabiliyor. Bununla birlikte rapora göre; likidite sorunları, piyasa riski, istikrarsızlık, şeffaflık ve düzenleme eksikliği ile nitelendirilen “stablecoin”lerin kırılgan yapısı, birçok yatırımcıya zarar verebilir.

Tüm bunlara ek olarak yayımlanan raporda; reel ekonomi yerine kripto paralara yatırım yapmanın veya arbitraj yapmanın, spekülasyonlar sayesinde elde edilen kazançlar olduğunun altı çizildi.

Daha fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar