Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67465.01
1.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3470.23
0.09%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.08
4.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.3
0.24%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Base Ağı Resmen Başlatıldı! Peki Base’de Neler Yapılabiliyor?

Uzun zamandır beklenen Base ağının mainnet açılışı yapıldı. Peki Base ağından kullanıcılar neler yapabiliyorlar? İnceleyelim.

Clock
Paylaş
Base Ağı Resmen Başlatıldı! Peki Base’de Neler Yapılabiliyor?

Coinbase’in Base ağı, birkaç hafta boyunca “yalnızca geliştiriciler için açık” bir aşamada sunulduktan sonra resmi olarak başlatıldı. Ekip tarafından bugün (9 Ağustos 2023) yapılan duyuruya göre, Base ağı artık tüm kullanıcıları ağırlamaya hazır.

Bazı Web3 proje geliştirme ekipleri, Base ağı için aynı anda uygulamalar yayınlayacaklarını duyurdu ve Base ekibi, lansman etkinliklerini kutlamak için yaklaşan etkinliklerin bir takvimini yayınladı.

728×90 muhabbit - Base Ağı Resmen Başlatıldı! Peki Base'de Neler Yapılabiliyor?300x250 muhabbit - Base Ağı Resmen Başlatıldı! Peki Base'de Neler Yapılabiliyor?

Base ağı ilk olarak 23 Şubat 2023’te beta sürümüyle başlatılmıştı. Base duyurulduğu andan itibaren, kripto para topluluğu içerisindeki birçok önemli isim, Coinbase’in geniş kullanıcı kitlesi sayesinde daha fazla kullanıcının Web3 protokollerine çekilebileceğini yazmıştı. Base mainnet sürümü 13 Temmuz 2023’te “geliştiriciler için” başlatıldı, 9 Ağustos 2023’te ise ağ tüm kullanıcılar için açık hale getirildi.

Peki kullanıcılar Base ağında neler yapabilirler? Hep birlikte inceleyelim.

Token Köprüleme (Bridge)

Kullanıcılar, resmi Base köprüsünü kullanarak Ether’ı ana ağından Base’e köprüleyebilirler; bu köprü, 3 Ağustos’ta kullanıcı arayüzü ile başlatılmıştı. Bugün ise, cross-chain köprü protokolü Wormhole’un Base’de kullanılabilir olduğu duyuruldu.

Token Swap ve Likidite Sağlama

İki merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX) Base’de erişilebilir durumda ve üçüncüsünün lansmanı ise yakında olabilir. Ethereum’daki ilk DEX’lerden biri olan Uniswap, Base versiyonunun 7 Ağustos’ta başlatıldığını duyurmuştu.

Maverick Protocol da 8 Ağustos’ta Base versiyonunu duyurdu. Maverick, rakiplerine göre daha fazla sermaye verimliliği sağladığını ve daha fazla özelleştirmeye izin verdiğini iddia ediyor.

Base’deki üçüncü DEX; LeetSwap, başlangıçta “yalnızca geliştiriciler için” aşamasında çalışıyordu. Ancak 1 Ağustos’ta bir saldırı nedeniyle şu anda kapalı durumda. Ekip, projeyi gelecekte bir noktada tekrar başlatmayı planlıyor.

Bu üç uygulama, kullanıcılara token swap işlemi yapma veya likidite sağlayıcısı olma imkanları sunacak.

Ödeme Yapma

Base ağında şu anda bir ödeme uygulaması mevcut.

Beam; kullanıcıların USDC veya uygulamanın yerel coini Eco’yu kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyor. Kullanıcılar Twitter hesaplarıyla oturum açabilir ve USDC veya Eco kullanarak işlemleri için gaz ücreti ödeyebilirler. Uygulama ayrıca yerel para biriminden kripto para birimine ve kripto para biriminden yerel para birimine geçiş sağlayan entegre bir fiat-kripto ve kripto-fiat altyapısına sahip.

Base, Beam’in ağdaki lansmanını 27 Temmuz’da duyurmuştu.

Kullanıcı Adı Kaydetme

Masa Finance, Base için soulbound token protokolünü piyasaya sürdü. 8 Ağustos’ta protokol, kullanıcıların (.masa) uzantılı kullanıcı adlarını Base’de kaydedebileceğini duyurdu. Bu kullanıcı adları daha sonra kredi değerlendirmesi ve diğer Müşterinizi Tanıyın (KYC) hizmetleri için kullanılabilecek.

DAO Başlatma

Merkeziyetsiz otonom organizasyon yaratma protokolü Aragon, Base’de ağında yeni DAO’ların kolayca oluşturmasına olanak tanıyor. Bu işlevi çoğunlukla geliştiriciler kullanacak olsa da, son kullanıcılar da Aragon aracılığıyla Base’de DAO’lar kurabilirler.

NFT Basma ve Toplama

Çeşitli marka ve platformlar ağustos ayı içerisinde ve eylül başlarında Base ağında NFT mint etkinlikleri başlatacaklar. Bunlar arasında Coca-Cola, Showtime, Atari, Optimism ve OpenSea gibi şirketler bulunuyor. Her NFT, Onchain Yaz Festivali’nin farklı bir gününde piyasaya sürülecek. Örneğin, Showtime NFT’si 18 Ağustos 2023’te kullanılabilir hale gelecekken, Atari versiyonu 25 Ağustos 2023’te başlatılacak.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar