Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66625
0.61%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3617.4
1.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30
-0.76%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $609.8
0.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Basılan Paralar Sebebiyle FED Hedef Tahtasına Oturdu

Teşvik paketleri ve ekonomiye enjekte edilen paraların etkisi büyük olabilir.

Clock
Paylaş
Basılan Paralar Sebebiyle FED Hedef Tahtasına Oturdu

Bloomberg yazarlarından Jared Dillian, coronavirus salgını ile mücadele kapsamında destek paketleri açıklamak ve ekonomik dengeyi sağlamak adına FED tarafından basılan paraları eleştirdi.

Dillian’a göre basılan paralar sonucunda ABD Doları, değerini yitirme riski ile karşı karşıya.

728×90 muhabbit - Basılan Paralar Sebebiyle FED Hedef Tahtasına Oturdu300x250 muhabbit - Basılan Paralar Sebebiyle FED Hedef Tahtasına Oturdu

Pasılan paralar ve açıklanan paketler ile birlikte devletin yaptığı harcamaların 10 trilyon $’ı bulması hayal edilemezdi. Bugün ise bunu yaşıyoruz.

Hatta Dillian’a göre bu paketler bu seviyede kalmayacak. Önüzümdeki günlerde yeni paketlerin de açıklanacağını düşünen Dillian, ABD Doları için riskin her geçen gün katlanarak arttığını belirtmekte.

Twitter’daki isimsiz fenomenlerden PlanB ise konuyla ilgili olarak ABD Doları’nı Zimbabwe Dolarına benzetti. Bildiğiniz üzere Zimbabwe Doları hiperenflasyon sebebiyle değerini kaybetmiş, yapılan çalışmaların da yetersiz kalması sebebiyle 2009 yılında devlet tarafından tedavülden kaldırılmıştı.

Her ne kadar abartılı bir iddia ortaya atsa da PlanB, zaman içerisindeki BTC/USD paritesini, Zimbabwe Doları’nın düşüşüne benzetmekte.

plab - Basılan Paralar Sebebiyle FED Hedef Tahtasına Oturdu

Amerikalı bir banker olan Neel Kashkari ise geçtiğmiz günlerde verdiği demeçte FED’in sonsuz miktarda para basma imkanına sahip olduğunu, bu durumun ise kontrolden çıkması halinde ABD Doları için felaketler zincirini başlatabileceğini belirtti.

FED Karşılıksız Para Basmıyor Diyenler De Mevcut

FED’in para basması konusunda tartışmalar devam ederken diğer bir taraf ise FED’in parayı karşılıksız olarak basmadığını iddia etmekte.

FED elindeki diğer varlıkların karşılığı olarak para basıyor.

Fakat yine de Dillian’a göre teşvik paketleri kapsamında basılan ya da piyasaya enjekte edilen paraların ekonomiye verebileceği riskleri tahmin etmek çok zor.

Piyasanın nasıl karşılık vereceğini bilmeniz imkansız.

Açıklanan paketler kapsamında basılan paraların gelecekte ekonomiye olası etkilerini siz nasıl yorumlarsınız?

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar