Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63476.01
4.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3059.39
2.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.67
4.74%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.3
4.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bilim İnsanlarına Göre Bitcoin Hayranları Psikopat Olabilir!

Yayımlanan makale, Bitcoin hayranlarını sinirlendirdi.

Clock
Paylaş
Bilim İnsanlarına Göre Bitcoin Hayranları Psikopat Olabilir!

Birleşik krallığın ünlü gazetelerinden The Sun, Avusturalya’da bulunan Queensland Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yayımladığı bir makaleyi paylaştı. Makaledeki şaşırtıcı sonuçlar ise kripto para yatırımcılarını bir hayli kızdırdı. Bunun en büyük sebebi ise, kripto paralara ilgi duyan, yatırım yapan bireylerin ‘psikopat’ özellikler taşımasının iddia edilmesi.

728×90 muhabbit - Bilim İnsanlarına Göre Bitcoin Hayranları Psikopat Olabilir!300x250 muhabbit - Bilim İnsanlarına Göre Bitcoin Hayranları Psikopat Olabilir!
  • Makale, Personality and Individual Differences  dergisinde paylaşıldı.
  • Araştırma 500’den fazla kişiyle yapıldı.
  • Araştırmaya katılan katılımcılardan, kripto paralara ilgi duyan ve duymayanlar arasında kişilik farkları olduğu belirlendi.

Queensland Üniversitesi’nin yaptığı bu çalışmada, kripto para yatırımcılarında bulunan dört kişilik bozukluğu sıralandı bunlar;

Narsisizm: Kendine bedenen ve zihnen hayranlık duyan bireyler için kullanılır.

Makyavelizm; Acımasız, soğuk ve manipülatif kişilik bozukluğu olarak adlandırılır.

Psikopatlık: Duygusal yönden acımasız ve şuç işleme potonsiyeli yüksek olan kişilerdir.

Sadizm: Başkasına acı çektirmekten zevk almak. (Hem ruhsal hem de fiziksel olarak)

Bu sıraladığımız kişilik bozuklukları, birçok insanın kişisel hayatında asla karşılaşmak istemediği bir tipoloji aslında.

psikopat - Bilim İnsanlarına Göre Bitcoin Hayranları Psikopat Olabilir!

Risk arayanlar için kripto para yatırımı bir fırsat!

Araştırmanın başında olan bilim insanı Dr. Di Wang, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Karanlık dörtlü özelliklerinde en dikkat çeken özellikler; aşırı bencillik ve empati olmadan başkalarından faydalanmadır. Bu tarz insanlar risk almayı çok severler, makyavelistler; kripto paraları, devlet kurumları ve politikacılara güvenmedikleri için seviyor. Narsistler, geleceğe olumlu baktıkları için teknolojinin içine çekiliyor. Sadist ve psikopatlara gelirsek, onlar yatırım yaparken, heyacan ve risk arıyor ve bu heyecan kripto paralarda var.”

Dr. Di Wang ve araştırma yapan diğer bilim insanlarının, kripto paralarla ilgilenen insanları dört kişilik bozukluğu ile sınıflandırması oldukça dikkat çekecek gibi. Şimdilik yapılacak diğer araştırmalar neticesinde sağlıklı sonuçların çıkacağı düşünülüyor.

Yapılan başka bir araştırmada, bu dört kişilik bozukluğu olan insanların en çok tercih ettiği meslekler ise şunlar; Cerrah, polis memuru, gazeteci, CEO ve aşçı.

Dr. Di Wang son olarak, kripto paralara yatırım yapmak isteyenlere korkmamalarını, her yatırım yapan bireyin, kişilik bozukluğu olmayacağını da ekliyor.

Birçok yatırımcı bu araştırmayı ciddiye almadığını şimdiden söyledi bile. Hatta akıllara en çok gelen sorulardan biri şu oldu: Politikacılar mı daha psikopat yoksa yatırımcılar mı?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar