Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67314
0.26%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3507.88
-0.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.44
10.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.9
0.76%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Binance CEO’su CZ İstifa Etti! Binance, Para Cezası Ödeyecek! Sırasıyla Tüm Detaylar

Olayların yaşandığı ilk andan itibaren tüm detaylar bu haberde!

Clock
Paylaş
Binance CEO’su CZ İstifa Etti! Binance, Para Cezası Ödeyecek! Sırasıyla Tüm Detaylar

Bugün, kripto para topluluğunu ilgilendiren ve önemli kararların alındığı tarihi günlerden biri oldu. İlk önce ABD Adalet Bakanlığı bu akşam TSİ 23:00’te basın açıklaması yapacağını duyurdu. Ardından WSJ ve Bloomberg raporları sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

728×90 muhabbit - Binance CEO'su CZ İstifa Etti! Binance, Para Cezası Ödeyecek! Sırasıyla Tüm Detaylar300x250 muhabbit - Binance CEO'su CZ İstifa Etti! Binance, Para Cezası Ödeyecek! Sırasıyla Tüm Detaylar

Basına yansıyan haberlere göre; Binance CEO’su CZ, hakkındaki suçlamaları kabul ederek, istifa etti. İstifasının detaylarında, CZ’nin Binance hisselerinin çoğunluğunu elinde tutacağı bildirildi. Üç yıl Binance’te görev alması yasaklanan CZ’nin Salı günü hakim karşısına çıkması bekleniyor. Duruşmanın, Seattle’da yapılacağı bildirildi. Ayrıca CZ’nin suçunu kabul etmesiyle ilgili ve davada ortaya çıkan gerçeklerle çelişen herhangi bir kamu açıklaması yapması yasaklandı.

Binance borsası ise toplam 4.3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. Binance’in anlaştığı düzenleyici kurumlar arasında CFTC, OFAC ve FinCEN bulunuyor. SEC bu anlaşmaya dahil değil. Borsanın, 3 yıl bağımsız bir uyum denetçisi ataması (kayyum benzeri) gerekecek. Ayrıca, borsanın uyum sürecini ABD hükümetine düzenli olarak rapor etmesi isteniyor. Özetle; Binance 3 yıl boyunca denetlenecek.

Yine Reuters haber ajansından gelen bilgilere göre; savcılar, kısmi iş birliği indirimini yansıtacak şekilde, Binance’in ilk 15 ay içinde 1.81 milyar dolar ödeyeceğini söyledi. Binance, bir kısmı ABD’li kullanıcılarla yapılan işlemlerle ve bir kısmı da İran’ı içeren işlemlerle ilgili olmak üzere, belirli zaman dilimlerinde ödenmek üzere yaklaşık 2,51 milyar dolarlık bir para cezası ödeyecek.

CZ ise şahsi olarak 50 milyon dolar ceza ödeyecek. Bu haber yazıldığı esnada haber akışı devam ediyor. Binance CEO’su CZ, istifa ettiğini sosyal medyadan kendisi de duyurdu. Fonların güvende olduğunu belirten eski CEO, yeni CEO’nun Richard Teng olduğunu açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Toplantısı

TSİ 23:00’te olması gereken DOJ toplantısı yaklaşık 30 dakika gecikmeli olarak başladı. Uzmancoin’in youtube kanalından canlı yayınlanan toplantıda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Binance’e ilave cezaların gelebileceğini söyledi. Ayrıca, Binance’in IŞİD, El Kaide ve Hamas’ın platformunda işlem yapmasına izin verdiği belirtildi.

Binance, en az 2018’den bu yana ABD Adalet Bakanlığı’nın incelemesi altındaydı. Binance’in bugün aldığı ceza ve yaptırımlar, kripto para kronolojisine baktığımızda hem rekor nitelikte hem de diğer dijital para platformlarına karşı bir uyarı niteliğinde.

Bundan tam 1 yıl önce, yani 2022 Kasım ayında FTX’in çöküş sürecini yaşamıştık. Piyasaya ve iş birliği içinde olduğu şirketlere verdiği zararın etkileri henüz bitmiş değil. Bu yıl yine bir kasım ayında Binance’in ABD’den aldığı rekor ceza ve yaptırımlara şahit olduk. Piyasaya nasıl yansıyacak belli olmaz ama geçtiğimiz yıldan daha iyi olduğu kesin. En azından Binance batmadı, fonlar güvende ve regülasyonlar yakın.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar