Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63987.99
-3.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3152.1
-8.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.96
-10.34%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $560.4
-4.16%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Binance US’ten FBI Kökenli Soruşturma Birimi Hamlesi!

Amerika Birleşik Devletleri kripto para borsası Binance US yeni bir “soruşturma birimi” kurdu, eski FBI ajanını ekip lideri olarak atadı.

Clock
Paylaş
Binance US’ten FBI Kökenli Soruşturma Birimi Hamlesi!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kripto para borsası Binance US yeni bir “soruşturma birimi” kurdu ve eski bir FBI ajanını ekip lideri olarak atadı. Birimin amacı platform üzerinden gerçekleştirilen yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek olarak tanımlandı. 

Kripto para borsasının en yeni birimi olan soruşturma birimi Binance’in hukuk departmanının başı olan Krishna Juvvadi tarafından medyaya onaylandı. Juvvadi aynı zamanda eski FBI ajanı BJ Kang’ın birimin başına getirildiğini de belirtti. 

728×90 muhabbit - Binance US'ten FBI Kökenli Soruşturma Birimi Hamlesi!300x250 muhabbit - Binance US'ten FBI Kökenli Soruşturma Birimi Hamlesi!

BJ Kang’in bu pozisyon için kolluk kuvvetleri, yasal düzenleyiciler ve hatta diğer borsalar ile iş birliği halinde çalışması gerekecek. Kang’ın aynı zamanda Binance US için soruşturma alt yapısı oluşturması da bekleniyor. 

20 Ekim 2022’de yayımlanan bir bildiride Binance US yasal, uygunluk odaklı ve risk operasyonlarını geçtiğimiz sene boyunca güçlendirdiğini belirtti. Borsa, bu güçlendirmeyi çalışan sayısını %145 artırarak ve şirket çalışanlarının 5te 1’ini bu alanlarda görevlendirerek sağladığını ifade etti.

Kang, dolandırıcılık faaliyetleri ve içeriden bilgi ticareti konularında yürüttüğü 20 senelik yüksek profilli kariyeriyle biliniyor.  Eski FBI ajanı bir zamanlar “Wall Street’in en çok korkulan adamı’ olarak biliniyordu. Lakap ajana Reuters tarafından gelmiş geçmiş en büyük ponzi dolandırıcılıklarından birini gerçekleştiren Bernie Madoff’u tutuklaması dolayısıyla takılmıştı. Kang aynı zamanda içeriden bilgi ticareti nedeniyle suçlu bulunan eski koruma fonu yöneticisi Raj Rajaratnam’ı da tutuklamıştı. 

Daha önce FBI Washington Saha Ofisi’nin siber suçlar birimin de görev alan Kang bu süreçte siber dünyada gerçekleştirilen kara para aklama, kripto paralara yönelik hackleme faaliyetleri gibi suçlarla mücadele etmişti. 

Binance Muhabbit11 - Binance US'ten FBI Kökenli Soruşturma Birimi Hamlesi!

Binance US Hala SEC’in Radarında

Kang’ın atanması Binance US’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturulduğu bir dönemde gerçekleşti. SEC, piyasa yapıcı olarak hareket eden iki şirketin borsa ile bağlantısını soruşturuyor. 

Binance US’ten bağımsız olarak hareket eden Binance de geçtiğimiz sene boyunca Reuters tarafından iki ayrı ifşa haberine konuk oldu. Bu haberlerde Reuters platformu hacklemelerden elde edilen en az 2,35 milyar dolar değerinde işleme ev sahipliği yapmakla, yatırım dolandırıcılığıyla ve 2017-2021 tarihleri arasında uyuşturucu satışına zemin hazırlamakla suçladı. 

En son suçlamalar 17 Ekim 2022 tarihinde platformun İngiltere ve ABD’de incelemeleri saptırdığı iddia edildi.

İlginizi çekebilir: Binance CEO’su Changpeng Zhao Şirketini Nasıl Yönetiyor? İşte 9 Maddede CZ İlkeleri!

Birleşik Krallık iddiası söz konusu olduğunda, Binance’in finansal kayıt muafiyeti elde etmek için hizmet anlaşmalarını eski tarihli hale getirdiği belirtildi. ABD’de ise yetkililerin dikkatini Binance’in kendisi yerine bir başka ABD kuruluşuna yönlendirmeyi önerdiği ifade edildi.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar