Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60195.09
2.68%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3212.75
1.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.26
0.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $538.6
-0.02%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Binance’in Eski CEO’su CZ’nin, Artan Serveti Dikkat Çekti

Clock
Paylaş
Binance’in Eski CEO’su CZ’nin, Artan Serveti Dikkat Çekti

Kripto para endüstrisinde sürprizlerle dolu bir yıl geride kaldı. Peki sektörün ağır topları servetlerini nasıl artırdı?

2022 yılının sonlarında kripto para borsası FTX’in çöküşüne tanık olmuştuk. Bu çöküşten etkilenen insanlar, tedirginlikle paralarını merkezi borsalardan çekti. Binance dahil birçok borsa likidite ve rezerv konusunda zorlandı. Ancak Binance, süreci başarıyla atlatmayı başardı.

728×90 muhabbit - Binance'in Eski CEO'su CZ'nin, Artan Serveti Dikkat Çekti300x250 muhabbit - Binance'in Eski CEO'su CZ'nin, Artan Serveti Dikkat Çekti

2023 yılında ise düzenleyicilerin dikkati bu defa Binance üzerindeydi. Yoğun baskı ve incelemeler sonunda Binance CEO’su CZ, hakkındaki suçlamaları kabul ederek, istifa etti. Binance borsası ise toplam 4,3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. Binance; CFTC, OFAC ve FinCEN gibi düzenleyici kurumlarla anlaştı. Ancak SEC, bu anlaşmaya dahil olmadı. CZ’nin ise şahsi olarak 50 milyon dolar ceza ödemesine karar verildi.

Yaptırımların son bulması için geçtiğimiz günlerde mahkeme yine Binance borsasının CFTC’ye 2,7 milyar dolar ve eski CEO CZ’nin de 150 milyon dolar ödeme yapmasına hükmetti. Anlayacağınız Binance ve CZ, yılın son aylarında mahkemelerle, davalarla ve para cezalarıyla uğraştı. Buna CZ’nin kefaretle serbest bırakılması ve 2024’te hapis cezasıyla karşı karşıya kalmasını da dahil edebiliriz.

Şimdi ise, CZ’nin yaşadığı bu yasal sorunlara rağmen tahmini servetinde şaşırtıcı bir artışa tanık olduk. Bitcoin fiyatının yaklaşık %160’lık artışı ve olası spot BTC ETF onayları tüm piyasayı rahatlatırken, Brian Armstrong (Coinbase), Fred Ehrsam ve Winklevoss ikizleri gibi önemli milyarderlerin servetleri de bu olumlu gelişmelerden payını aldı.

Binance’in eski CEO’su CZ’nin serveti 25 milyar dolar arttı!

Bloomberg yeni yıla girerken, bir rapor yayımladı. Raporda, kripto para girişimcilerinin 2023’teki servetlerine dikkat çekildi ve bu kayda değer artışın, sektörde yeniden kazanılan ivmeden kaynaklandığı öne sürüldü.

En çok şaşkınlık uyandıran servet ise Binance’in eski CEO’su CZ’ye ait. Şu an potansiyel olarak hapis cezasıyla karşı karşıyayken, tahmini servetinin 2023’te yaklaşık 25 milyar dolar arttığı görüldü. Yakın bir tarihte Binance’in ABD düzenleyicileriyle yaptığı 4,3 milyar dolarlık anlaşmaya rağmen, CZ’nin mal varlığının şu anda 37 milyar doları aşması, sektörde yaşanan son zamanların olumlu havasına bağlanıyor.

Raporda başka hangi kripto milyarderleri var?

Coinbase CEO’su Brian Armstrong da servetini bu yıl genişletenlerden biri. Şirketin hisseleri yaklaşık %400 arttı. Bu da 5,8 milyar dolar gibi bir etki yaratarak, Armstrong’u 7,2 milyar dolara ulaştırdı. Aynı şekilde Coinbase kurucu ortağı Fred Ehrsam, SEC’nin Coinbase ile olan hukuki mücadelesine rağmen servetini 1,8 milyar dolar artırarak, yaklaşık 2,5 milyar dolara yükseltti. Üstelik şirket, ARK Invest’in son zamanlarda elindeki Coinbase hisselerini satmasından etkilenmişe benzemiyor.

Diğer yandan Gemini Trust’ın kurucu ortakları Tyler ve Cameron Winklevoss‘un servetleri 1,4 milyar dolar artarak 2,7 milyar dolara ulaşmış görünüyor. Bu yıl özellikle Genesis ile yaşadıkları yasal sorunlar ve mevzuatla ilgili zorluklara rağmen, ikizler de bunlardan etkilenmişe benzemiyor.

Ayrıca Digital Currency Group’un (DCG) kurucusu Barry Silbert, 1,5 milyar dolarlık bir servet artışı yaşadı ve tahmini olarak 2 milyar dolara ulaştı. Bu arada Barry Silbert, aynı zamanda Grayscale’de yönetim kurulu başkanlığı yapıyordu, ancak bugün (26.12.2023) istifa etti.

İlginizi çekebilir: Barry Silbert ve Mark Murphy, Grayscale Yönetim Kurulundan İstifa Etti!

Tüm bunlara ek olarak, iflas etmiş olan FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried‘ın (SBF) talihi, sektördeki diğer isimler kadar iyi gitmedi. Hapsedilmesi bir yana, 25.9 milyar dolar olarak tahmin edilen serveti bir anda sıfıra düştü ve itibar kaybı da cabası.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar