Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66815.99
-1.64%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3487.43
-1.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.29
-4.31%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.5
-1.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Kripto Para Dolandırıcılarına Kötü Haber!

Kripto para dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunanlara 5 yıla kadar hapis cezası geliyor.

Clock
Paylaş
Birleşik Arap Emirlikleri’nden Kripto Para Dolandırıcılarına Kötü Haber!

Yayımlanan bir rapora göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kripto para dolandırıcılığı faaliyetinde bulunanlar, beş yıl hapis cezasına ve 272.000 dolar para cezasına çarptırılacak. 

2 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni önlemlerin, yetkililerin yatırımcıları kripto para alanındaki dolandırıcılıklardan korumak üzere attığı bir adım olarak gösteriliyor.

728×90 muhabbit - Birleşik Arap Emirlikleri'nden Kripto Para Dolandırıcılarına Kötü Haber!300x250 muhabbit - Birleşik Arap Emirlikleri'nden Kripto Para Dolandırıcılarına Kötü Haber!

The National News tarafından yayımlanan raporun, Cumhurbaşkanı Şeyh Halife tarafından yakın zaman önce uygulamaya konulan kapsamlı yasal reformların bir parçası olduğu belirtiliyor. Konu hakkında açıklama yapan Al Rowaad Advocates’ten Hassan Elhais, BAE’de kripto para birimlerinin tanıtımını yasaklayan önlemlerin olmasına karşın, bu önlemlerin, suçluları cezalandırmasını sağlayan hükümlerden yoksun olduğunu belirtiyor. Yeni yayımlanan raporun bir öncekine göre farklı olduğunu belirten Elhais, bu farklılığı şu ifadeler ile dile getiriyor:

“Yeni öneride, kripto paralar hakkında yanıltıcı reklamlar veya yanlış veriler yayımlamak hapis ve/veya para cezası ile cezalandırılacak. Aynı ceza, ülkedeki yetkililer tarafından tanınmayan kripto para birimlerini tanıtan yatırımcılar için de geçerli olacaktır.”

Artan Dolandırıcılık Faaliyetleri, Önlemleri Getirdi

Aslında bu önlemlerin ortaya çıkması, ülkede daha önce yaşanan benzer olayların sonucunda alınan kararlar olarak dikkat çekiyor. Çünkü siber suçlular, son zamanlarda kendi kazançları için kripto para birimlerinin artan popülaritesinden yararlanmaya başladı.

Ülkede yaşanan bazı kötü niyetli faaliyetler arasında ise bu yılın başlarında Abu Dabi Polisi’nin ortaya çıkardığı girişimler yer alıyor. Hatırlanacağı üzere Dubai, mayıs ayında, kendisini Dubai Coin ile ilişkilendiren yanlış ifadelerin yayılması sonucunda açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Yine 2018 yılında bir Dubai mahkemesi, iki Hintli dolandırıcıyı, kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla 500 yıldan fazla hapis cezasına çarptırdı.

Şimdi ise bu gibi durumların önüne geçmek isteyen BAE yetkilileri, kripto para birimi programlarının sayısındaki artışın, dolandırıcılık faaliyetlerini de artıracağı endişesiyle uyarılarda bulunmaya başladı. Benzer şekilde, ülkenin kolluk kuvvetleri de yatırımcıları, servet vaat eden sahte kripto para birimi planlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar