BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Bitcoin 10 Yıl Önce Neredeydi, 1 Yıl Sonra Nerede Olacak?

2009’da hayatımıza giren Bitcoin, 10 yıl önce neredeydi ve 1 yıl sonra nerede olacak? Altın ile güvenli liman mücadelesinde “Güvenli Liman” unvanını alabilecek mi?

Yayın:

-

Bitcoin 10 Yıl Önce Neredeydi, 1 Yıl Sonra Nerede Olacak?

2009’da hayatımıza giren Bitcoin, 10 yıl önce neredeydi ve 1 yıl sonra nerede olacak, altın ile güvenli liman mücadelesinde “Güvenli Liman” unvanını alabilecek mi?

10 yıl geriye gittiğimizde geleneksel bankaların ve fiat paraların ekonomi üzerindeki etkisini görebiliriz. Tüm ekonominin geleneksel fiat para üzerine kurulduğu ve dijitalleşmenin henüz büyük çapta gerçekleşmediği günlerde birçok insan için altın güvenli liman görevini görüyordu.

Lider kripto para birimi Bitcoin 2009 yılında doğmuş olsa da tanınması ve benimsenmesi 2017 yılındaki tarihi yükselişi sırasında oldu. O zamana kadar özellikle ülkemizde pek bilinmeyen kripto paralar 2020 yılında gündemde yer almaya başladı.

Sabit bir fiyatta kalmaması veyahut herhangi bir para birimi ile uzun süreli korelasyon kurmaması nedeniyle inişli çıkışlı uzun bir 10 yıl oldu. Sadece 2019 sonu ile 2020 başına bakmamız bile ne kadar fazla iniş çıkış yaşadığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Altın 2.0

İnişli çıkışlı fiyatına rağmen, hiçbir birim ile uzun süreli korelasyon göstermemesi açısından Bitcoin, birçok kişi tarafından güvenli liman olarak görülüyor. Daha doğrusu görülmesi umuluyor. İşte tam bu umutlar ve “Acaba cidden öyle mi?” şeklindeki soru işaretleri, altın ile Bitcoin arasındaki güvenli liman çekişmesini başlattı.

2020 yılının başında Amerika’nın Çin ile arasındaki ticaret savaşlarında Bitcoin’in yaşadığı dikey hareket daha sonrasında yine Amerika’nın İran ile yaşadığı gerginlikte de aynı şekilde tepkiyi vermesi altın ile korelasyon gösterdiği şeklinde yorumlanmıştı.

Hatta kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Tyler Winklevoss bu korelasyona dikkat çekerek, “Bitcoin altın 2.0 değilse ne?” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano da bu düşünceyi desteklercesine “Corona virüsü salgınında Bitcoin, 2008 yılında altının likidite krizindeki gibi davranış sergiliyor.” demişti. Üstelik Pompliano bu benzetmeyi yapan tek insan değil. Kripto para dünyasının popüler analistlerinden biri olan Willy Woo da aynı noktaya parmak basmıştı.

2008 yılında altının yaptığı davranış şeklinin bir benzerini yaptığı için altın 2.0 olarak tanımlanıp güvenli liman olmaya aday olarak gösterilen Bitcoin, 11 yıl içerisinde çok büyük bir yol kat etti.

Corona virüsü pandemisi sebebiyle dünyayı saran ekonomik istikrarsızlık dönemi altın ve Bitcoin karşılaştırmalarının daha sık yapılmasına sebebiyet verdi. Özellikle kripto para dünyasından yükselen bir “Bitcoin güvenli limandır!” sesleri ile altının yerini alabileceği düşünülen Bitcoin, 1 yıl sonra nerede olacak?

Objektif bakıldığında merkeziyetsiz bir para birimi, ekonomik istikrarsızlığın üstesinden gelip dünyaya olumlu bir etki sağlayabilir. Ancak The Block analisti Larry Cermak’in de dediği gibi “Kripto paraya yatırım, tamamen duygu değişimleriyle alakalıdır.”. Kripto para dünyasının içinde olan birçok insan yatırım yaparken işin içine ister istemez duygularını da katıyor. Ne kadar teknik analiz olsa da hangi indikatörün seçileceği de o anki duygu değişimlerinize bağlı oluyor.

Yani uzun lafın kısası, Bitcoin’in şu anki hâli güvenli liman olmaya aday. Ancak bu sadece kripto para dünyasında herhangi bir kripto paraya gönül veren yatırımcıların düşüncesi de olabilir. Bitcoin ne demek veya dijital para nedir bilmeyen milyonlar için güvenli liman her zaman altın olarak kalacaktır.

safe haven bitcoin altın

Peki Nasıl Güvenli Liman Olur?

Dünya üzerinde yaşayan her bir bireyde dijital para fikri benimseninceye kadar Bitcoin’in güvenli liman olarak kabul edilmesi zor. Sonuçta insanlar bildiğine ve tanıdığına yatırım yapar. Bilinmeyen karşısında her zaman daha çekingen davranma eğilimindedirler. Bu yüzden de eğer Bitcoin’in güvenli liman olarak adlandırılması isteniyorsa, önce dünya çapında bir benimsenme sürecine girmesi gerekiyor.

Merkez bankalarının dijital para birimi girişimleri Bitcoin’in benimsenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bununla birlikte Corona virüsü salgını süresince Blockchain teknolojisinden yararlanan birçok kurum ve kuruluştan bahsetmiştik. Blockchain teknolojisinin yaygınlaşması ve benimsenmesi, kripto paraların ve tabii ki de lider kripto para birimi Bitcoin’in de benimsenmesi anlamına gelecektir. Yani dünya çapındaki benimsenme sürecine bir süre önce giren Bitcoin, “Corona virüsü” sayesinde bu sürece daha hızlı devam eder olmuştur. Bu sürecin sonunda güvenli liman olarak adlandırılması Bitcoin’in 1 yıl sonraki olası yolu olabilir. Ancak şüphesiz ki dünya üzerinde kimsenin elinde olmayan durumlar meydana gelebilir. Tıpkı Corona virüsünün daha doğrusu Covid-19’un ortaya çıkışı gibi… Bu yüzden 1 yıl sonrası için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bitcoin güvenli liman olma yolunda emin adımlarla yürüyebilir de, uçurumun dibine düşebilir de… Hep birlikte göreceğiz…

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Chainlink (Link) Fiyat Analizi 31.10.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Chainlink’i inceliyoruz (31.10.2020). Chainlink grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Chainlink (LINK)’i inceliyoruz. Geçtiğimiz günlerde de LINK için fiyat analizi yazısı hazırlamıştım, o yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Zaman geçtiği için o yazımda konuştuğum konular artık geçerliliğini korumuyor. Ancak orada belirlediğim destek/direnç ve trend bölgeleri hala güzel bir şekilde çalışmakta ki bunu siz de grafikte görebilirsiniz.

Chainlink LINK fiyat grafiği 31.10.2020. 1 saatlik grafik, veriler FTX borsasından alınmıştır.

Bir önceki paragrafta da bahsettiğim gibi bu grafikte gördüğümüz destek, direnç ve trend bölgeleri bir önceki yazılarımızla aynı. Ayrıca dikkat ederseniz tek bir kırılmayla işlevini yitirmemiş. 11.60 dolar bölgesi ilk başta dirençti (bu grafik özelinde) daha sonrasında desteğe dönüştü (nasıl çalıştığını grafikte inceleyebilirsiniz) şu an ise yine dirence dönüşmüş durumda.

12,50 dolar seviyesinden başlayan düşen trend dün gece kırılmış durumda. Ayrıca retesti yapmış ve tekrar tepki almış. Böylelikle fiyatın bir üst direnç bölgesine gideceğine inanıyorum. Bunun dışında LINK fiyatı için büyük zaman diliminde bir şey söylemek zor. Fiyat alttaki trend bölgesine yaklaşmış ancak daha test etmemiş. Diğer yandan 13 dolardan sonra gelen düşüşün bittiğini gösteren bir kanıt yok. Yükseliş trendi başlamış diyemeyiz. Yani sonuç olarak fiyat tam bir ikilemde. Net bir şey konuşabilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin 12 Yaşına 14 Bin Dolarla Giriyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin 12. yaşını 14 bin dolarla kutluyor.

Yayın:

-

Bitcoin 12 Yaşına 14 Bin Dolarla Giriyor!

12 yıl önce Whitepaper’ı yayınlanan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 33 ayın en yüksek seviyesini görerek 14 bin dolara geldi. Corona virüsü pandemisi ile tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlığa bir seçenek olarak görülen ve sık sık güvenli liman olarak anılmaya başlayan Bitcoin, 2018 yılı Ocak ayından beri kıramadığı direnci kırdı.

Bitcoin (BTC) 24 saatlik fiyat grafiği

13 bin 935 dolar noktasını geçen Bitcoin daha önce 2019 yılı Haziran ayında 13 bin 880 dolara kadar çıkmıştı ancak yine de 14 bin dolara ulaşamamıştı. Şu anda birçok kripto para ve Bitcoin analistine göre Bitcoin 13 bin 880 dolar noktasının üzerinde bir dayanak noktası oluşturmayı başarırsa günlük grafikleri 15-16 bin dolar aralığında görmemiz mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Şu anda (31.10.2020/15:17) 13 bin 897 dolardan işlem gören Bitcoin (BTC)’nin Corona virüsü pandemisi ve akabinde tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlık nedeniyle daha da güçlenerek yükseleceği ve altının güvenli liman unvanını ele geçireceği tahmin edilmekte.

Bu durumu destekleyenden ziyade zeminini oluşturan faktörlerden biri de hisse senetlerinin 2020 yılı Mart ayından bu yana en kötü haftasını yaşıyor olması. Bir de buna MicroStrategy’nin başlattığı birincil rezervin Bitcoin olması trendi de eklenince pusulanın geleneksel finanstan kripto para dünyasına kayması analistleri şaşırtmadı.

Daha fazla analiz haberi için: Analiz Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.