BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Bitcoin 10 Yıl Önce Neredeydi, 1 Yıl Sonra Nerede Olacak?

2009’da hayatımıza giren Bitcoin, 10 yıl önce neredeydi ve 1 yıl sonra nerede olacak? Altın ile güvenli liman mücadelesinde “Güvenli Liman” unvanını alabilecek mi?

Yayın:

-

Bitcoin 10 Yıl Önce Neredeydi, 1 Yıl Sonra Nerede Olacak?

2009’da hayatımıza giren Bitcoin, 10 yıl önce neredeydi ve 1 yıl sonra nerede olacak, altın ile güvenli liman mücadelesinde “Güvenli Liman” unvanını alabilecek mi?

10 yıl geriye gittiğimizde geleneksel bankaların ve fiat paraların ekonomi üzerindeki etkisini görebiliriz. Tüm ekonominin geleneksel fiat para üzerine kurulduğu ve dijitalleşmenin henüz büyük çapta gerçekleşmediği günlerde birçok insan için altın güvenli liman görevini görüyordu.

Lider kripto para birimi Bitcoin 2009 yılında doğmuş olsa da tanınması ve benimsenmesi 2017 yılındaki tarihi yükselişi sırasında oldu. O zamana kadar özellikle ülkemizde pek bilinmeyen kripto paralar 2020 yılında gündemde yer almaya başladı.

Sabit bir fiyatta kalmaması veyahut herhangi bir para birimi ile uzun süreli korelasyon kurmaması nedeniyle inişli çıkışlı uzun bir 10 yıl oldu. Sadece 2019 sonu ile 2020 başına bakmamız bile ne kadar fazla iniş çıkış yaşadığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Altın 2.0

İnişli çıkışlı fiyatına rağmen, hiçbir birim ile uzun süreli korelasyon göstermemesi açısından Bitcoin, birçok kişi tarafından güvenli liman olarak görülüyor. Daha doğrusu görülmesi umuluyor. İşte tam bu umutlar ve “Acaba cidden öyle mi?” şeklindeki soru işaretleri, altın ile Bitcoin arasındaki güvenli liman çekişmesini başlattı.

2020 yılının başında Amerika’nın Çin ile arasındaki ticaret savaşlarında Bitcoin’in yaşadığı dikey hareket daha sonrasında yine Amerika’nın İran ile yaşadığı gerginlikte de aynı şekilde tepkiyi vermesi altın ile korelasyon gösterdiği şeklinde yorumlanmıştı.

Hatta kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Tyler Winklevoss bu korelasyona dikkat çekerek, “Bitcoin altın 2.0 değilse ne?” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano da bu düşünceyi desteklercesine “Corona virüsü salgınında Bitcoin, 2008 yılında altının likidite krizindeki gibi davranış sergiliyor.” demişti. Üstelik Pompliano bu benzetmeyi yapan tek insan değil. Kripto para dünyasının popüler analistlerinden biri olan Willy Woo da aynı noktaya parmak basmıştı.

2008 yılında altının yaptığı davranış şeklinin bir benzerini yaptığı için altın 2.0 olarak tanımlanıp güvenli liman olmaya aday olarak gösterilen Bitcoin, 11 yıl içerisinde çok büyük bir yol kat etti.

Corona virüsü pandemisi sebebiyle dünyayı saran ekonomik istikrarsızlık dönemi altın ve Bitcoin karşılaştırmalarının daha sık yapılmasına sebebiyet verdi. Özellikle kripto para dünyasından yükselen bir “Bitcoin güvenli limandır!” sesleri ile altının yerini alabileceği düşünülen Bitcoin, 1 yıl sonra nerede olacak?

Objektif bakıldığında merkeziyetsiz bir para birimi, ekonomik istikrarsızlığın üstesinden gelip dünyaya olumlu bir etki sağlayabilir. Ancak The Block analisti Larry Cermak’in de dediği gibi “Kripto paraya yatırım, tamamen duygu değişimleriyle alakalıdır.”. Kripto para dünyasının içinde olan birçok insan yatırım yaparken işin içine ister istemez duygularını da katıyor. Ne kadar teknik analiz olsa da hangi indikatörün seçileceği de o anki duygu değişimlerinize bağlı oluyor.

Yani uzun lafın kısası, Bitcoin’in şu anki hâli güvenli liman olmaya aday. Ancak bu sadece kripto para dünyasında herhangi bir kripto paraya gönül veren yatırımcıların düşüncesi de olabilir. Bitcoin ne demek veya dijital para nedir bilmeyen milyonlar için güvenli liman her zaman altın olarak kalacaktır.

safe haven bitcoin altın

Peki Nasıl Güvenli Liman Olur?

Dünya üzerinde yaşayan her bir bireyde dijital para fikri benimseninceye kadar Bitcoin’in güvenli liman olarak kabul edilmesi zor. Sonuçta insanlar bildiğine ve tanıdığına yatırım yapar. Bilinmeyen karşısında her zaman daha çekingen davranma eğilimindedirler. Bu yüzden de eğer Bitcoin’in güvenli liman olarak adlandırılması isteniyorsa, önce dünya çapında bir benimsenme sürecine girmesi gerekiyor.

Merkez bankalarının dijital para birimi girişimleri Bitcoin’in benimsenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bununla birlikte Corona virüsü salgını süresince Blockchain teknolojisinden yararlanan birçok kurum ve kuruluştan bahsetmiştik. Blockchain teknolojisinin yaygınlaşması ve benimsenmesi, kripto paraların ve tabii ki de lider kripto para birimi Bitcoin’in de benimsenmesi anlamına gelecektir. Yani dünya çapındaki benimsenme sürecine bir süre önce giren Bitcoin, “Corona virüsü” sayesinde bu sürece daha hızlı devam eder olmuştur. Bu sürecin sonunda güvenli liman olarak adlandırılması Bitcoin’in 1 yıl sonraki olası yolu olabilir. Ancak şüphesiz ki dünya üzerinde kimsenin elinde olmayan durumlar meydana gelebilir. Tıpkı Corona virüsünün daha doğrusu Covid-19’un ortaya çıkışı gibi… Bu yüzden 1 yıl sonrası için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bitcoin güvenli liman olma yolunda emin adımlarla yürüyebilir de, uçurumun dibine düşebilir de… Hep birlikte göreceğiz…

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Pandemi ile Artan Enflasyon Etkisi!

Gittikçe artan enflasyon oranları, Bitcoin cephesinde gittikçe hissedilir duruma geliyor.

Yayın:

-

Bitcoin (BTC), corona virüs esnasında yaşadığı düşüşten sonra toparlanma sürecine girerek yükselmişti. Fakat yeni yayınlanan bir araştırmaya göre Bitcoin cephesinde yükselen tek şey enflasyon.

2020 yılında altın ve Bitcoin cinsinden hisse senetlerini gösteren grafikler, on yıl içinde yaşanan en iyi çeyrek performansı göstermekten ziyade, ne Bitcoin’in ne de altının iyi bir “toparlanma” süreci yaşayamadığını gösteriyor.

Enflasyon ile Alakalı

Görünüşe göre yapılan araştırma, hükümetlerin ve ana akım medya kuruluşlarının ekonominin durumu ile verdiği mesajlardan farklı.

Araştırmalar, merkez bankasının yaptığı müdehalenin 2011’den bu yana en iyi çeyreklik büyümeleri sürdürme amaçlı, hisse senetlerinin fiyatlarının artmasına yardımcı olması için yapıldığını gösteriyor.

Ocak ayında S&P 500 endeksi, yaklaşık olarak 0.45 BTC civarında işlem gördü. Bu düşüşten sonra ani bir fırlayış ile Mayıs ortasında 0.5 BTC’den işlem gördü. Sonrasında, Mayıs ayında 0.3 BTC’ye kadar gerileyen endeks, günümüzde yukarı doğru hareketlenerek 0.33 BTC seviyelerinde dolaşıyor.

S&P 500/BTC Endeksinin Yıllık Tablosu Kaynak: Ecoinometrics/Twitter

Aynı şey, ham petrol için de geçerli. Ham petrol Nisan ayında Bitcoin cinsinden 150.000 Satoshi’ye kadar geriledi. An itibarıyla 433.000 Satoshi olan ham petrol, Ocak ayında 900.000 Satoshi’den işlem görüyordu.

Altın cinsinden hisse senetleri hakkında yorum yapan Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demeester, konu hakkında şunları söyledi;

Bana kalırsa bu gördüklerimiz herhangi bir şekilde toparlanma etkisi değil. Tamamen enflasyon ile alakalı.

Bildirilenlere göre, S&P 500 endeksi ve Bitcoin yakın ilişki içindeler. Yani birbirlerinin yaptığı hareketlere hiç bir zaman kayıtsız kalmadılar.

Bitcoin Enflasyon ile Birlikte Dönüp Duruyor

Demeester, corona virus pandemisinden bu yana ortaya çıkan Bitcoin görüşü hakkında yorumlar yaptı.

Bu hafta belirtildiği gibi, merkez bankalarının dünya çapında yaptığı ekonomik politikalar dünya çapında faiz indirimlerine yol açtı. Aynı zamanda ABD’de merkez bankaları makro piyasalarının hakimi konumuna geldi.

Sonuç olarak bu politikalar, işsizlikte büyük bir artışa sebep oldu ve her zamankinden çok daha fazla küresel borca neden oldu.

2020’de Makro Varlıkların Durumları Kaynak: Skew

Bu hafta, Amerikan TV kanalı RT’nin sunucusu Max Keizer artan enflasyon ile birlikte uyarı yaptı;

Gerçek şu ki, bireysel egemenlik, adalet, sansürsüz, tartışmasız ve yıkılmaz bir zenginlik istiyorsanız, izlemeniz gereken tek yol Bitcoin.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Fiyat Analizi No 7: Ripple (XRP)

Draco’dan Fiyat Analizi serimizin yedinci sayısına Ripple (XRP)  ile devam ediyoruz.

Yayın:

-

Draco’dan Fiyat Analizi serimizin yedinci sayısına Ripple (XRP)  ile devam ediyoruz.
Fiyat analizi yazı dizimizin bu bölümünde kripto piyasasının önde gelen coinlerinden biri olan Ripple (XRP)’ı inceleyeceğiz. Kripto piyasasında işlem yapan herkes en az bir defa bu coine bulaşmıştır. Bazen yaptığı anlaşmalarla bazen ani fiyat yükselmesi veya düşmesiyle bazen de firmanın sattığı coinlerle kendinden söz ettirir.
Fiyat analizi no 7 Ripple xrp
Ilk olarak grafikte büyük zaman diliminde destek ve direnç bölgelerini belirliyoruz. Grafikte mavi bölgeler destek bölgeleri, kırmızı bölgeler ise dirençler. Grafikte görüldüğü üzere fiyat şuan bir destek bölgesinin yanında. Nisan ayından sonra oluşan yapı Omuz Baş Omuz ( OBO-H&S) formasyonuna benzetilebilir. Ancak sağ omuz kısmı (11 Mayıs sonrası) zamansal olarak çok fazla yayılmış durumda. Bundan dolayı bu yapının bozulduğunu düşünmekteyim.
fiyat analizi no 7 ripple xrp
Daha küçük zaman diliminde ise bir trend gözümüze çarpmakta. Bu düşen trend (0,1940 dolar seviyesinden başlıyor) kısa vadeli işlem yapanların takip etmesi gereken noktalardan biri. Kırılmasıyla birlikte ilk direncine kadar yükselmesi beklenir. Saatlik zaman diliminde ilk direnci ise yine 0.19 dolar civarındaki kırmızı bölge.

Fiyat Analizi Ripple (XRP) dosyası burada son buluyor. Serinin önceki sayısı veya farklı analiz yazılarımız için ANALİZ kısmına bakabilirsiniz.

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını kendileri yapmaları gerekmektedir.

 

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.