Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59796
3.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3188.81
2.38%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.98
1.37%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537.1
0.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

Bitcoin Düşüşü Devam Edecek mi? Yatırımda Kripto Paraya Nasıl Yer Vermeliyiz?

Kripto para piyasası analisti Doodle, muhabbit.com okuyucuları için gündeme dair son gelişmeleri yazdı.

Clock
Paylaş
Bitcoin Düşüşü Devam Edecek mi? Yatırımda Kripto Paraya Nasıl Yer Vermeliyiz?

Kripto para piyasası analisti Doodle, muhabbit.com okuyucuları için gündeme dair son gelişmeleri yazdı.

Ladies And Centilmenler, ekonomik anlamda zor bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan ülkemizdeki enflasyon ve zamlara karşı elimizdeki nakit erirken, diğer yandan kötü giden kripto para piyasasındaki yatırımların geri çekilmesinin sizleri psikolojik olarak yıprattığının farkındayım. Elinizdeki nakiti enflasyona karşı koruma çabanızı anlıyor ve saygı duyuyorum. Bir yandan emtia yatırımları bir yandan taşınmaz yatırımı diğer yandan borsa ve döviz paranızı nereye yatırırsanız koruyabilirsiniz bunu planlıyorsunuz.

728×90 muhabbit - Bitcoin Düşüşü Devam Edecek mi? Yatırımda Kripto Paraya Nasıl Yer Vermeliyiz?300x250 muhabbit - Bitcoin Düşüşü Devam Edecek mi? Yatırımda Kripto Paraya Nasıl Yer Vermeliyiz?


Varlıklarımızı Enflasyona Karşı Koruma


Genel konumuz kripto paralar olsa da bu tarafa değinmeden de eksik kalmış olacağız. Öncelikle kendi varlık dağıtımımı yazayım. Yatırım amacı ile tuttuğum paramın %10’luk kısmı Bist100, %10’u altın, %20’lik kısmı faiz, %40’lık kısmı dolar ve %20’lik kısmı kripto parada. Dolar olan kısmı beklediğim düşüş hareketi gelirse önce yarısını, ikinci bir düşüş daha gelirse diğer yarısını kripto para kısmına aktaracağım. Peki altına yapmış olduğum bu yatırım neden %10, dünyanın en güvenilir yatırım varlığı.

Altın gram 300 tl seviyesinde iken ons altın dolar üzerinde 1600 seviyesinde iken altın yatırımı sepetimin %60’ını oluşturuyordu. Şu anda ons altın 1920 dolar seviyelerinde. Ve beklediğim maksimum seviye altında hype bile yaşansa 2190 dolar seviyeleri olduğu için altına yatırım yapma planım bulunmuyor. Çünkü ülkemizde 3 yılda 5 katına çıkmış gözüken altın aslında %20 yükseldi, yükseldiğini düşündüğünüz şey altın değil dolar. Dolar bazlı fiyat hesaplandığından sanki altın yükselmiş gibi hissediyorsunuz. Bist100 tarafındaki tırmanış devam ediyor. Bence döviz yatırımının önüne geçmek için Bist100 yükseliş trendi devam edecektir.


Fed Kararının Crypto Etkisi


20 Eylül’de açıklanan ve pas geçilen Fed faiz kararı sonrası kullanıcılar yükseliş beklese de, Bitcoin buna ters etki yapmış gibi gözükmektedir. Aslında veri ne negatif ne de pozitif bir veri stabil kalması gerekirdi. Yaşanan düşüş 3 gün öncesinden gelen verilerle sabit bırakma kararı neredeyse netleştiği için onu fiyatladık. 27400 seviyesine kadar yükselen bir Bitcoin BTC gördük. Karar netleştikten sonra olması gereken nokta olan 26500-26800 seviyelerine geldi.

Crypto Dünyası Ve Bitcoin İçin Beklenen Yükseliş Ne Zaman?


Geçmiş verileri incelediğimde genelde Halving öncesi bir dip daha yaşandığını görüntüledim. Halving için tahmini zaman 220 gün yaklaşık 7 ay gözükmektedir. Burdaki temel veri şu aslında Cryptoda maksimum kötü 7 ay görebiliriz. Bu 7 ayı mal toplayarak değerlendirmemiz lazım. Düştükçe topla mantığı ile hareket etmeliyiz. Parçalı alıma odaklanmalıyız. Düştükçe topla mantığını yanlış anlamayın %5 düşünce alın demek değildir. Yatırım şeklinize göre değişkenlik gösterir. Ama genel olarak 3 parça halinde alım yapmayı önerdiğim için minimum %30 düşüş yaşamadan yeni alım yapmak doğru olmayacaktır. Bitcoin üzerinden örnek verelim 30k seviyesinden ilk alımınızı yaptınız ikinci alım noktası %30 aşağısı yani 21k bandı olmalıdır. 3. alım noktası ise yine %30 düşüş ile 15k bandı olmalıdır. Bu seviyeler gelir mi net bilemeyiz ama o ihtimal göz önünde bulundurularak o nakit cüzdanda bırakılması gerekir. Ben 15k seviyesini gördüğümde %80 crypto için ayırdığım bütçe ile mal almış olacağım.


Bitcoin İçin Beklediğim Dip ve Tepe Noktaları Neresidir?


13800-14500 dolar arasına bir iğne bekliyorum. Bunun önümüzdeki 6 ay içerisinde gerçekleşeceğine inanıyorum. 2024’de beklenti tepe noktam 72k, 2025 yılı içinde de 140k seviyesini bekliyorum. Sonrasında yeniden Ayı dönemi 2028’e kadar sürecek yeni bir ayı dönemine gireceğimize inanıyorum.


Yatırımlarımızı Hangi Coinlere Yapalım?


Genelde sert düşüşler sonrası ilk yükselen Bitcoin olur ve dominance artarken altları bir miktar daha ezer. Hemen arkasından Eth ve majör altcoinlerde yükseliş görürüz. Popüler coinler anlık yükselişe tepki verirken potansiyeli olsa da adı az duyulmuş popüleritesi olmayan coinler Bitcoin güvenli noktaya gelene kadar diğer coinler gibi sıçrama yapmaz %3-%5 arası yükselişlerle yetinir. Ben de bu geçişi kullanacağım. Önce popüler majör coinleri toplayıp sonrasında güvenli noktaya geldiğimizde diğer coinlere yatırım yapacağım. Yani o ilk sıçramayı oradaki lezzetli kar artısını kaçırmak istemiyorum. Talep fazlası topladığım majör coinlerden kar satışı yaparak boğada yüksek x beklediğim az hacimli ve az tanınmış coinlere dalacağım.

Seviliyorsunuz, yazdıklarım kendi yatırım politikamdır. Hiç fikri olmayanlara bir fikir olsun diye yazılmıştır. En kestirme yol en iyi bildiğiniz yoldur mantığı yatırımda da geçerlidir. Ben bu yolu iyi bildiğimden yaşanacakları şimdiden kestirdiğimden yatırımlarımı bu yönde devam ettirmeyi planlıyorum.
Seriyi artık haftanın belirli bir gününe sabitlemeyi düşünüyoruz. Böylelikle yazımı bekleyen arkadaşlar artık o gün net olarak Muhabbit.com üzerinden buna erişebilirler. Kendinize iyi bakın ve mal varlıklarınızı koruyun. Güzel paralar kazanacağımız günlere çok az kaldı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar